Kastriot Myftaraj: Katedralja ortodokse në Tiranë qendër e terrorizmit

Shko poshtë

Kastriot Myftaraj: Katedralja ortodokse në Tiranë qendër e terrorizmit

Mesazh nga Agim Gashi prej Wed Jun 04, 2014 8:14 pm

Kastriot Myftaraj: Katedralja ortodokse në Tiranë qendër e terrorizmitFtesa për Patriarkun Irineu të Kishës Ortodokse të Serbisë në ceremoninë e shenjtërit të Katedrales Ortodokse të Tiranës, u bë me arsyetimin se feja dhe politika duhet të jenë të ndara, se feja duhet t’ i paqësojë njerëzit etj.

Por nëse ishte kështu përse në këtë ceremoni nuk u ftuan drejtuesit e Kishave Ortodokse të Ukrainës dhe të Maqedonisë? Nga njoftimi zyrtar i Kishës Ortodokse Autqefale të Shqipërisë, mbi atë se kush ishte ftuar në ceremoni, u mësua se nuk i ishte bërë ftesë as Patriarkut të Kievit, Filaret, as Kryepeshkopit Stefani të Ohrit dhe Maqedonisë. Arsyeja për të cilën nuk u ftuan Kisha Ortodokse e Ukrainës dhe ajo e Maqedonisë në ceremoninë e ditës së sotme në Tiranë, është se Kryepeshkopi grek Anastasios (Janullatos), i cili drejton Kishën Ortodokse Autoqefale të Shqipërisë, i kishte bërë ftesat jo si drejtues fetar ortodoks shqiptar, por si drejtues fetar grek, në pajtim me interesat gjeopolitike të Greqisë, Rusisë dhe Serbisë.
Në Ukrainë ekziston Kisha Ortodokse Autoqefale e Ukrainës e drejtuar nga Metropoliti Mefodiy si dhe Patriarkana Ortodokse e Kievit e drejtuar nga Patriarku Filaret. Të dyja këto nuk njihen nga Kisha Ortodokse e Rusisë, e cila pretendon se juridiksioni i Patriarkatit të Moskës përfshin edhe Ukrainën. Në rastin e Maqedonisë, ftesa për drejtuesin e Kishës Ortodokse të Maqedonisë mungoi se kjo gjë është në mospajtim me interesat e Serbisë dhe Greqisë. Kisha Ortodokse e Serbisë nuk e njeh Kishën Ortodokse të Maqedonisë, pasiqë Kisha Serbe pretendon juridiksionin mbi Patriarkatin e Ohrit që është qendra e Kishës Maqedone. Kryetari i Kishës Ortodokse të Maqedonisë mban titullin Kryepeshkopi i Maqedonisë. Por Janullatos nuk e ftoi homologun maqedon edhe sepse Greqia nuk e njeh Maqedoninë, dhe Janullatos si grek nuk mund t’ i drejtohej Stefanit të Ohrit me titullin Kryepeshkop i Ohrit dhe Maqedonisë. Është e qartë se ftesat për në ceremoninë e sotme në Katedralen Ortodokse të Tiranës u bënë mbi bazën e kriterit gjeopolitik, të gjeopolitikës ruso-greko-serbe, dhe jo mbi kriterin religjioz. Nga Polonia ishte ftuar Metropoliti ortodoks Sava Hrycuniak, i cili gjithë-gjithë nuk i ka më shumë se rreth 500 mijë bjellorusë e grekë të Polonisë në grigjën e tij.
Fjala “skandal” është shpërdoruar shumë në Shqipëri, por ngjarja e sotme është me të vërtetë një skandal i madh i Kryepeshkopit grek që ka uzurpuar Kishën Ortodokse Autoqefale të Shqipërisë. Të gjithë krerët e institucioneve të larta të shtetit dhe të politikës që morën pjesë në këtë ceremoni bënë një akt të tradhtisë së lartë. Nga njëra anë këta njerëz betohen për përkushtim ndaj NATO-s, bëjnë deklarata në mbështetje të Ukrainës, dhe në anën tjetër marrin pjesë në këtë shfaqje gjeopolitiko-religjioze rusofile që u dha sot në Tiranë. Dhe kjo pikërisht në kulmin e përpjekjeve të Rusisë për nënshtrimin dhe coptimin e Ukrainës, pikërisht sot kur Ukraina gjendet përballë një agresioni rus, ku merr pjesë edhe Kisha Ruse.
Policia e Shtetit e Shqipërisë sot e kishte rrethuar Katedralen Ortodokse dhe zonën përreth, siç nuk ka ndodhur kurrë në Shqipëri, madje as me rastin e vizitës së Presidentit amerikan në 2007. Pjesa më e madhe e forcave speciale policore të Shqipërisë sot kanë qenë në zonën përreth Katedrales Ortodokse. E gjithë kjo në mbrojtje të një veprimtarie qartësisht antikushtetuese që u krye në Katedralen Ortodokse. Sot forcat që duhet të mbrojnë Kushtetutën dhe ligjet e tjera, qenë në mbrojtje të palës që ishte duke kryer veprimtari antikushtetuese. Prandaj sot, shqiptarët kishin të drejtë që, në emër të Kushtetutës të interesit kombëtar, ta shkatërronin me dinamit të ashtuquajturën Katedrale, që sot ishte bërë një qendër e terrorizmit. Sot mund të ishin vrarë edhe qindra pjestarë të Policisë së Shtetit, të cilët sot u implikuan në një veprimtari antikushtetuese. Por sot nuk ndodhi asgjë. Megjithatë dinamika e këtyre ngjarjeve do të bëjë që një ditë të ndodhë pikërisht kështu. Se një nga qëllimet e atyre që organizojnë ngjarje të tilla është që të provokojnë shqiptarët. Ajo që ndodhi sot vetëm me fenë nuk kishte lidhje.
avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi