Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FAHRI XHARRA:KUSH DUHET TA MBROJË TË KALUARËN SHQIPTARE ?

Shko poshtë

  FAHRI XHARRA:KUSH DUHET TA MBROJË TË KALUARËN SHQIPTARE ?   Empty FAHRI XHARRA:KUSH DUHET TA MBROJË TË KALUARËN SHQIPTARE ?

Mesazh nga Agim Gashi Thu May 28, 2015 10:40 pm

  FAHRI XHARRA:KUSH DUHET TA MBROJË TË KALUARËN SHQIPTARE ?   11127869_957738160926451_8290996357870087972_n

Fahri Xharra:KUSH DUHET TA MBROJË TË KALUARËN SHQIPTARE ?  

Arthur John Evans 1878 thoshte „Biri i shqiptarit është bashkëpatriot i Skënderbeut, trashëgimtar i fortë si shkëmbi, që i përket një race luftarake dhe gjithmonë të pamposhtur! I shpejtë, energjik, skeptik, gjithnjë në lëvizje dhe nuk e duron dot mbikëqyrjen. Për të mbi gjithçka tjetër është LIRIA…. 
Liria po , por sa e çmojmë ate?. Jemi një popull që fatbardhësisht për mbrojtjen tonë ushtarake nuk na duhet të shpenzojmë asnjë cent. Kemi të hyra materile , para të bardha që vijnë nga dhënësit e ndryshëm të ndershëm (që iu dihet prejardhja ) . Kemi profesorë , kemi akademikë në të dy shtetet shqiptare . Kemi universitete publike dhe private. Kemi institucione të cilat derdhin para të mëdha për “muhalife” ( gjëra paradoksale ) , dhe historisë sonë askush asnjë fjalë të mire nuk ia thot.
Historikisht në 2000 vjetshin e fundit nuk kemi pasur kohë dhe mundësi më të mire dhe pa frikë e pa censurë të shkruajmë të kaluarën tonë dhe përfundimisht t`i vejmë në “blokadë” mashtrimet dhe vjedhjet e huaja që poi bëhen asaj pa fije fytyre.
Nuk guxojmë të flejmë . Jemi në gjumë a po jemi në ëndërr ? dhe po na duket se ajo çka po ndodhë me ne , është një lojë fëmijësh?
Shpesh në shkrimet e mia publicistike më japin vërejtje pse vetëm me histori kur kemi probleme edhe më të mëdha se sa këto për të cilat unë shkruaj. E vërtetë është ,por sikur ta bënin të gjithë punën e tyre për atë që janë të thirrur , do të ishte edhe më mire që lexuesi , atdheu dhe historia të begatohen me prurje të reja .
Sot posa e lexova shkrimin : “ Pse kryevepra e babait të albanologjisë nuk u botua kurrë në gjuhën shqipe?! shkruar nga Lekë Pepkolaj .Pse ? Unë ju pyes pse e lejojmë vjedhjen e historisë të lashtë pellazge, ilire , dardane arbanase dhe së fundi shqiptare ? Pse? Sidoqoftë , dikush duhet të ngris zërin kundër të gjitha të metave shoqërore në mënyrë të ndershme dhe pa interes personal .
Po vidhet Historia , po përvetësohet ajo nga kombet që nuk kanë histori . Shikoni , kam fakte. Hiq më shumë se një shetitje në internet dhe do të zbuloni të gjithë masakrin ndaj së kaluarës. Historia është testament i tokave ku jeton, është certifikatë pronësie të cilën nuk mundet askush të ta vjedhë Efesi grek në Turqi , e tani na del serb . Dhë më e habitshme se banorët e asaj krahine të dikurshme “ishin “ serbë e Metohisë ( Dukagjinit në Kosovë ). Ja dokumenti “


   FAHRI XHARRA:KUSH DUHET TA MBROJË TË KALUARËN SHQIPTARE ?   IMG_8695 


Sipa serbeve , (” Esej o Iliadi ” Slobodan M . Filipoviq , Beograd) shkruan se

“Perendesha e Efesit ishte serbe nga Metohija ( Dukagjini) ” Kurse ne literaturen botërore , kjo perendeshë ishte Greke,( Efesi eshte ne Turqinë e sotme)
Te bisedojme : ne te djathtë veshje popullore dikur shqiptare ( tani qenka serbe e Metohisë )
Sa e komplikuar kjo histori ? Jo, aspak por ne nuk e duam , dhe nuk e pranojme si te tonen, ashtu na kane mbushur mendjen ose na kane obliguar shtrembet te mendojme ) 
Kundër gjithë gënjeshtrave dhe akuzave se shqiptarët janë egërsira unë citoj fjalët e Eriksonit, këshilltar amerikan, që ata e kanë dashur dhe e duan, pse ai ka punuar e jetuar midis tyre. “Nuk ka popull më të dëshirueshëm dhe më të dashur në gjithë Europën se Shqiptarët. Ata kanë në të njëjtën kohë elementët e forcës, burrërinë, kurajon, të lidhura me devotshmërinë më të butë dhe më të ligjshme!”. E vërtetë , i kisha thënë Zotit Ericson. Por jemi të lehtë , lehtë mashtohemi .
Pita dhe spiralja . Serbët pyesin : nga iu erdhë atyre emri “pita” ( shqip pitja , pite ) ?
Ata e spjegojnë kështu “ Formen spirale , ne serbët e quajmë pite.Pita është fjalë sanskrite që do të thot 
“ ati, babai” Ishte dikur Perendia Prajapita , që do të thot “ babi i popullit “ prajapita kishte ardhur nga kosmosi për ta shpëtuar botë. Dhe besuat apo jo, ai ishte serb. (fig 1)
   FAHRI XHARRA:KUSH DUHET TA MBROJË TË KALUARËN SHQIPTARE ?   IMG_8696 
Buka e pagëzimit tek sllavët (fig 2) Pse shkronja S , në bukën e pagëzimit ?( simbolet diellore janë ruajtur shumë tek sllavët –shkruajnë ata , te sllavët (serbët) e Bosnes qendrore ???? )

Kush jetonte aty në Bosnen Qendrore , para ardhjes se sllavëve ?
   FAHRI XHARRA:KUSH DUHET TA MBROJË TË KALUARËN SHQIPTARE ?   IMG_8697 
Mbetshi me shëndet , deri në publikimin tjetër

Fahri Xharra,28.05.15 Gjakovë
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi