Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Një mega tërmet godet Amerikën dhe nxitë një cunami gjigant (Foto)

Shko poshtë

Një mega tërmet godet Amerikën dhe nxitë një cunami gjigant (Foto) Empty Një mega tërmet godet Amerikën dhe nxitë një cunami gjigant (Foto)

Mesazh nga Agim Gashi Wed Jul 22, 2015 3:39 pm

Një mega tërmet godet Amerikën dhe nxitë një cunami gjigant (Foto)



Një mega tërmet godet Amerikën dhe nxitë një cunami gjigant (Foto) Vala1
Ekspertët e sizmologjisë kanë parashikuar një tërmet të fuqishëm prej 9.2 ballësh, që do të shkaktonte një cunami shkatërrues në një rreze prej 1200 kilometra, dhe që sipas të dhënave do të prekte më së shumti pjesën veriperëndimore të Amerikës
Mediat angleze shkruajnë që natyrisht se për ekspertët nuk ka dilema se “cunami i madh” do të godasë, por shtrohet pyetja se kur do të ndodhë kjo, transmeton lajmi.net.
Mega tërmeti që sipas sizmologëve krijon cunami shkatërrues, pritet të ndodhë në pjesën më të ndjeshme të Amerikës, në zonën Cascadia
Kjo zonë shtrihet përgjatë kufirit kanadez e deri në Kaliforni. Kurse tërmeti që pritet të prek pjesën më të ndjeshme të Amerikës, sipas ekspertëve është vonuar sepse ishte parashikuar që të ndodhë më herët.
Vitin e kaluar një cunami preku këtë zonë por duke mos u dëgjuar shumë, gjë që ka nxitur frikë tek qytetarët se presioni i akumuluar mund të shkaktoj një tërmet tjetër.


Një mega tërmet godet Amerikën dhe nxitë një cunami gjigant (Foto) Aa67
Një mega tërmet godet Amerikën dhe nxitë një cunami gjigant (Foto) A0
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi