Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Më 24 qershor kremtohet zgjedhja e Kryepiskopit Anastas në krye të Kishës Orthodhokse Autoqefale të Shqipërisë

Shko poshtë

Më 24 qershor kremtohet zgjedhja e Kryepiskopit Anastas në krye të Kishës Orthodhokse Autoqefale të Shqipërisë Empty Më 24 qershor kremtohet zgjedhja e Kryepiskopit Anastas në krye të Kishës Orthodhokse Autoqefale të Shqipërisë

Mesazh nga Agim Gashi Fri Jul 17, 2009 9:37 am

24 qershori, përvjetori i zgjedhjes së Kryepiskopit Anastas
si Kryepiskop i Kishës Orthodhokse Autoqefale të Shqipërisë

Më 24 qershor kremtohet zgjedhja e Kryepiskopit Anastas në krye të Kishës Orthodhokse Autoqefale të Shqipërisë nga Patriarkana Ekumenike në vitin 1992. Për të kujtuar këtë datë të shënuar, në Kishën “Ungjillëzimi i Perëndilindëses” në Tiranë u celebrua Liturgjia Hyjnore e drejtuar nga vetë Kryepiskopi dhe anëtarët e Sinodit të Shenjtë të Kishës sonë, si dhe me pjesëmarrjen e shume besimtarëve, të ardhur nga disa qytete të vendit, të rinj nga kampet e Kishës etj. Fortlumturia e Tij foli për rolin e të gjithëve në vazhdimin e ecjes përpara të Kishës.

Duke klikuar ne http://www.orthodoxalbania.org/Shqip/Shtypi%20&%20Publikimet/ShtypiFrame.htm

do te dëgjoni në audio (mp3) (rreth historisë, vështirësive dhe punës gjatë këtyre viteve) fjalimet me rastin e këtij përvjetori: nga Kryepiskopi Anastas, Mitropoliti i Korçës Hirësi Joan Pelushi dhe Episkopi Krujës Hirësi Andon Merdani.

Gjithashtu keni per te pare edhe fotografite neper vite.

Per cdo informacion nga besimi orthodhoks klikoni faqen zyrtare www.orthodoxalbania.org
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi