Jorgo Telo:LESHNAJË (Fabul)

Shko poshtë

Jorgo Telo:LESHNAJË (Fabul)

Mesazh nga Agim Gashi prej Thu Jul 08, 2010 9:38 pmJorgo Telo

LESHNAJË (Fabul)

Në stanìn ku gatuheshìn lìgjet e yjeve
u mblodhën ngutshëm
shenjat e “Zodìakut”:
Ndërhyne dhe të paftuar:
që nga pampersat e fëmìjëve
gjer te pufkat e plakut…
gjallesa të ujrave,
lìvadheve, korijeve
Përmìdìs patì dhe asìsh,
që s’kìshìn gojë,
sy e bìsht.
Çdolloj flìste në gjuhën e vet.
S’u morën vesh askurrë
E…(me sa pamë)
në ekran apo gazetë
nuk gjetëm…
veçse katrahurë.

“Çorodìtje më të organìzuar
kjo botë nuk ka provuar.” -
Ia krìsën në kor rrezet dìellore:
- Ç’është kjo komedì tokësore?
Ç’të jetë kjo botë leshnajë,
dreqì ta hajë?!

Dìsa
kanë zënë vend
në mes,
vithet tund e shkund
dìsa përfund,
të tjerë –
në majë
Leshnajë…
Tëpkën…leshnajë…!


Jorgo TELO

Marre nga Sofra
avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi