Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zgjidhet misteri më i vjetër: Pula ka bërë e para vezën!

Shko poshtë

Zgjidhet misteri më i vjetër: Pula ka bërë e para vezën! Empty Zgjidhet misteri më i vjetër: Pula ka bërë e para vezën!

Mesazh nga Agim Gashi Mon Jul 19, 2010 8:11 pm

Zgjidhet misteri më i vjetër: Pula ka bërë e para vezën!


Gazeta Standard
Zgjidhet misteri më i vjetër: Pula ka bërë e para vezën! Thumbnail.php?file=Chicken_and_egg_001_511093059

Proteina është zbuluar më herët


A është pula para vezës apo e kundërta? Ky dyshim, sipas shkencëtarëve britanikë, tashmë është zgjidhur. Ata kanë thënë se pulat duhet të kenë lindur të para, parashikim ky i cili erdhi me zbulimin e proteinave në vezoret e pulës. “Shkencëtarët qysh herët kanë dyshuar se pula është krijuar para vezës, por tani kemi prova shkencore që e vërtetojnë këtë. Proteina është zbuluar më herët dhe është lidhur me krijimin e vezës, por vetëm tash me ndihmën e analizave kemi zbuluar se ajo kontrollon gjithë procesin”, - tha dr. Kolin Freeman nga Universiteti i Warwick. Proteina (OC-17) vepron si katalizator dhe përshpejton procesin e formimit të zgavrës së vezës. Shkencëtarët e Edinburgut erdhën deri te zbulimi falë përdorimit të superkompjuterit, i cili ka analizuar në hollësi zgavrën e vezës.
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi