Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Maqedonia dhe Kosova, ndër shtetet më religjioze në botë

Shko poshtë

Maqedonia dhe Kosova, ndër shtetet më religjioze në botë Empty Maqedonia dhe Kosova, ndër shtetet më religjioze në botë

Mesazh nga Agim Gashi Thu Sep 09, 2010 3:00 am

Maqedonia dhe Kosova, ndër shtetet më religjioze në botë


Studimet që ka bërë “Gallup” në 114 vende në vitin 2009 treguan se Maqedonia dhe Kosova janë ndër shtetet më religjioze në botë, më shumë nga SHBA-të, që zbatojnë më shumë religjione si dhe me religjioze se shumica e vendeve fqinje që nuk është rast me Shqipërinë e cila është në grupin e shteteve më Joreligjioze. Hulumtimi gjithashtu tregoi se me përjashtimin e Shteteve të Bashkuara, vendet e varfëra janë më fetare dhe anasjelltas, ata që kanë të ardhura të larta janë më poshtë në listën e Gallup, transmeton Shqipmedia.
Mesatarja e përgjithshme e të rriturve të cilët thonë se feja është një pjesë e rëndësishme e jetës së tyre të përditëshme, është 84%, e cila është e pandryshuar nga ajo që “Gallup” ka zbuluar në vitet e mëparshme. Në dhjetë vende, të paktën 98% kanë rënë dakord se feja është një pjesë e rëndësishme në jetën e përditshme.
Shtete e Bashkuara, një nga vendet më të pasura në botë e kundërshton këtë prirje. Rreth dy të tretat e Amerikanëve (65%) thonë se feja është një pjesë e rëndësishme në jetën e përditshme. Në mesin e vendeve me të ardhura të larta, vetëm italianët, grekët, qytetarët e Singaporit dhe vendet e Gjirit Persik, të pasur me naftë, thonë se feja është e rëndësishme për ta.
Shtetet më religjioze në botë:
1. Bangladesh
2. Nigeria
3. Indonezia
4. Jemen
5. Malavi
42. Kosova
65. Turqia
70. Bosna
71. Maqedonia
79. Greqia
80. Mali i Zi
85. SHBA-të
88. Serbia
102. Shqipëria
Bota Sot - Për ZSH: Gjergj Kabashi
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi