LAJM I FUNDIT/ Dështon raundi i parë për zgjedhjen e Pacollit president

Shko poshtë

LAJM I FUNDIT/ Dështon raundi i parë për zgjedhjen e Pacollit president

Mesazh nga Agim Gashi prej Tue Feb 22, 2011 6:53 pm

LAJM I FUNDIT/ Dështon raundi i parë për zgjedhjen e Pacollit
president
UDAPTE- Raundi i parë për zgjedhjen e Behxhet Pacollist si president i
Kosovës ka dështuar. Nga 67 deputetë të pranishëm në votim, vetëm 54 prej tyre
kanë votuar pro Pacollit, ndërsa 11 kanë votuar kundër dhe 2 kanë abstenuar.

Në seancë merrnin pjesë vetëm deputetët e PDK-së, partisë së Pacollit dhe
minoritetet, pasi LDK, Vetëvendosje dhe AAK vendosi që të braktiste seancën.

Tashmë pritet që të zhvillohet raundi i dytë për votimin e Pacollit si
presidenti.


Grupi Parlamentar i LDK-së, Grupi Parlamentar i “Vetëvendosjes”, dhe Grupi
Parlamentar i AAK-së nuk do të marrin pjesë në votimin për zgjedhjen e
presidentit dhe të qeverisë së Kosovës.

Këto tri parti janë shprehur kundër zgjedhjes së Behgjet Pacollit për
president të vendit, si dhe kundër qeverisë që del nga koalicioni PDK-AKR dhe
pakicat.

Në mbledhjen e jashtëzakonshme të Kuvendit të Kosovës Behgjet Pacolli është
nominuar kandidat për president. Në emër të AKR-së, nominimin e bëri deputeti i
kësaj partie Ibrahim Makolli.

“ZERI”
avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi