Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kafeja mund t’i shpëtojë gratë nga depresioni

Shko poshtë

Kafeja mund t’i shpëtojë gratë nga depresioni Empty Kafeja mund t’i shpëtojë gratë nga depresioni

Mesazh nga Agim Gashi Thu Sep 29, 2011 11:43 am

Kafeja mund t’i shpëtojë gratë nga depresioni
Posted: 28 Sep 2011

Kafeja mund t’i shpëtojë gratë nga depresioni Femra_kafe-300x199

Gratë që pinë dy apo më shumë filxhanë kafe në ditë janë më pak të prirura të vuajnë nga depresioni, sugjerojnë shkencëtarët. Nuk është ende e qartë se përse mund të ketë këtë efekt, por autorët besojnë se kafeina që gjendet te kafeja mund të ndryshojë përbërjen kimike të trurit

Gratë që pinë dy apo më shumë filxhanë kafe në ditë janë më pak të prirura të vuajnë nga depresioni, sugjerojnë shkencëtarët. Nuk është ende e qartë se përse mund të ketë këtë efekt, por autorët besojë se kafeina që gjendet te kafeja mund të ndryshojë përbërjen kimike të trurit. Studimet, e publikuara në “Archives of Internal Medicine” vijnë nga një vëzhgim i bërë te 50 mijë infermiere amerikanë. Ekspertët tashmë rekomandojnë studime për të kuptuar më mirë këtë lidhje mes tyre. Gjithsesi, ata thonë se është e sigurt se shumë shpejt do t’u rekomandojnë grave të pinë më shumë kafe për të përmirësuar humorin e tyre.

Kafeina


Grupi i “Harvard Medical School” kontrolloi shëndetin e grave për rreth një dekadë nga viti 1996 deri në vitin 2006 duke u kërkuar të plotësonin pyetësorë rreth konsumit të kafesë që ato bënin çdo ditë. Më shumë se e 2600 gra u prekën nga depresioni gjatë kësaj periudhe. Shumica e tyre konsumonin shumë pak, ose nuk konsumonin fare kafeinë, ndryshe nga konsumueset e rregullta që u prekën shumë herë më pak nga depresioni. Të krahasuara me gratë që pinin një ose asnjë filxhan kafeje në javë, ato që konsumonin tre filxhanë në ditë kishin rreth 15 për qind më pak mundësi për t’u prekur nga depresioni. Tek ato që pinin katër apo më shumë filxhanë në ditë kjo përqindje shkonte në 20. U vu re se konsumueset e rregullta të kafesë, ishin më shumë të prirura për të pirë duhan dhe alkool dhe më pak për të qenë besimtare, apo për të kryer veprimtari për të mirën e komunitetit. Gjithashtu, ato ishin më pak të predispozuara për të qenë në mbipeshë, për të pasur tension të lartë gjaku, apo diabet. Edhe pas kontrollit të të gjithë këtyre variablave, lidhja mes konsumit të madh të kafesë dhe mosprekjes nga depresioni vazhdonte të qëndronte. Kafeina është një alkaloid, një substancë psikostimuluese, por nuk të jep as varësi dhe as nuk të bëhet zakon i keq. Përkundrazi ekziston një tolerancë dhe në fakt tek ata që e pinë rregullisht efektet janë më të dukshme se tek ata që e pinë në mënyrë të rastësishme. Në një person të shëndetshëm, limiti maksimal nuk duhet t’i kalojë 300 mg kafeinë në ditë. Mos harroni se kafeina gjendet edhe te cola-cola, në kapuçino, çaji apo çokollatë. Po ashtu në varësi të përbërjes një filxhan kafe ekspres mund të përmbajë nga 40 deri në 80 mg kafeinë. Sasia që këshillohet të mos kalohet është rreth 4 filxhanë në ditë.


Provat e rëndësishme


Kërkuesit thanë se studimet e tyre i shtohen punës së bërë nga të tjerë shkencëtarë më parë nga ku është gjetur se vihej re një tendencë më e ulët vetëvrasjesh mes personave që konsumonin shumë kafe. Ata mendojnë se roli kryesor i takon kafeinës që mendohet se rrit ndjesinë e mirëqenies dhe energjinë. Për më tepër ajo ka efekt fizik në funksionimin e trurit duke bllokuar disa receptorë kimikë, siç është adenosina. Gjithsesi, më shumë kërkime janë të nevojshme për të treguar nëse kjo do të thotë largimi i simptomave të depresionit. Në të kundërt, ato mund të tregojnë se personat me humor jo të mirë duhet të mos zgjedhin të pinë kafe sepse përmban kafeinë, thonë shkencëtarët. Një nga simptomat më të shpeshta të depresionit janë shqetësimet me gjumin dhe kafeina që dihet se është një stimulues i pagjumësisë e përkeqëson më keq gjendjen. Për më tepër shumë kafeinë mund të rrisë ankthin te shumë njerëz. Profesori Bertil Fredholm, ekspert në farmakologji dhe psikologji në institutin suedez “Karolinska” tha se studimet e fundit shërbejnë si qetësues për të gjithë adhuruesit e kafesë. “Kjo përputhet në mënyrë perfekte me punën e shumtë që është bërë më parë dhe për atë që ne dimë për kafeinën dhe trurin. Ajo bllokon adenosinën, që prodhon efekt të ngjashëm me dopaminën. Po ashtu, po bëhet gjithmonë e më e qartë se zonat e trurit më të pasura me dopaminë luajnë më shumë rol te depresioni sesa mendohej më parë. “Pavarësisht përpjekjeve të mëparshme për të treguar se sa e rrezikshme është kafeja për ne asgjë nuk është provuar shkencërisht. Përkundrazi, çdo ditë e më shumë po dalin në pah efektet e shumta pozitive që ajo ka për organizmin. Kjo rrëzon një tjetër frikë për konsumin e kafeinës. E marrë në sasi të moderuar, nuk e dëmton aspak shëndetin”.
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi