Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Sejdiu dëshmon “kundër” Thaçit në “rastin Bllaca”

Shko poshtë

Sejdiu dëshmon “kundër” Thaçit në “rastin Bllaca” Empty Sejdiu dëshmon “kundër” Thaçit në “rastin Bllaca”

Mesazh nga Agim Gashi Wed Jan 25, 2012 2:55 pm

Sejdiu dëshmon “kundër” Thaçit në “rastin Bllaca” Fatmir-Sejdiu


Sejdiu dëshmon “kundër” Thaçit në “rastin Bllaca”

Marie Nikolla


Ish-presidenti i Kosovës Fatmir Sejdiu mund të jetë dëshmitar i një prej proceseve të cilat i ka hapur në prokurorinë Speciale dëshmitari i mbrojtur Nazim Bllaca. Gjithçka ka nisur një vit më parë kur një kabllogram i “Wikileaks-it” zbuloi se kryeministri Hashim Thaçi pas daljes publike të Nazim Bllacës kishte kërkuar nga presidenti Fatmir Sejdiu që të dalë me një deklaratë për t’i mohuar krimet për të cilat kishte deklaruar Nazim Bllaca.
Fatmir Sejdiu, një vit pas dorëheqjes së tij nga posti i presidentit e kishte pranuar këtë fakt. “Po, është çelë kjo temë. Unë kam qenë parimor dhe kam dashur
gjithmonë që çështja e pushteteve të ndara të respektohet dhe të mos ketë
ndërhyrje nga politika” ka deklaruar në këtë intervistë Fatmir Sejdiu
Pra siç shihet ish-presidenti Sejdiu e ka pranuar faktin se “është çelë një temë “ e tillë nga kryeministri Hashim Thaçi por që ai e ka ruajtur parimin që të mos ketë ndërhyrje nga politika në proceset gjyqësore.
“Nuk kam çka t’i shtoj më shumë asaj që thashë më parë. Por mund të them se ka pasur raste kur nga institucione të caktuara apo njerëz me përgjegjësi është kërkuar që të dilja me deklarime politike, si president, për çështje që kanë të bëjnë me lëndët që janë përgjegjësi të sistemit prokurorial apo edhe të organeve të ndjekjes. Por këtë nuk e kam bërë. Mund t’ju them vetëm se ka pasur rast që më është kërkuar që të dilja dhe të deklarohesha për një proces të caktuar gjyqësor dhe të thosha se N.N. nuk janë fajtorë ende pa u kryer proceset gjyqësore ndaj tyre. Kjo ka qenë e pakapshme për presidentin e vendit, i cili ka kompetence kushtetuese të shqyrtojë kërkesën në kushtet e përmbushura ligjore për falje ligjore, për falje të dënimit apo vuajtje të tij” ka deklaruar ish-presidenti Fatmir Sejdiu.
Por këto deklarimet ë ish-presidentit Fatmir Sejdiu i kanë rënë në sy prokurorit të EULEX-it Mauricio Salustro. Ai po i shfrytëzon këto deklarata të Sejdiut dhe tashmë ish-presidentin e vendit e ka përfshirë në listën e dëshmitarëve të rastin në procesin e ardhshëm që lidhet me Nazim Bllacën. Prokurori Salustro e ka njoftuar edhe zyrtarisht Nazim Bllacën se Sejdiu do të jetë dëshmitar në një nga seancat e ardhshme gjyqësore që lidhen me këtë dëshmitar të mbrojtur.


(Shkrimin e plotë mund ta lexoni në numrin e sotëm të gazetës )
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi