Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Milazim Kajtazi:Duke lexuarë përmbledhjen me poezi të mikut Agim Gashi

Shko poshtë

Milazim Kajtazi:Duke lexuarë përmbledhjen me poezi të mikut Agim Gashi Empty Milazim Kajtazi:Duke lexuarë përmbledhjen me poezi të mikut Agim Gashi

Mesazh nga Agim Gashi Thu Feb 09, 2012 8:05 pm

Milazim Kajtazi:Duke lexuarë përmbledhjen me poezi të mikut Agim Gashi 275915_1338122538_358099999_n
Milazim Kajtazi:Duke lexuarë përmbledhjen me poezi të mikut Agim Gashi

Milazim Kajtazi:Duke lexuarë përmbledhjen me poezi të mikut Agim Gashi 405634_2632316850679_1338122538_32107630_937198476_n

Agim Gashi Epoka e nderit,kush më shpatë e kush më mendje e laps,më lutje e falje e besa edhe më armë,po pse jo edhe vargë e kangë,kush ma mirë se Baca Agim ja thotë në bishtë të sharkisë ,për herojtë e trimatë trup e trup krejt Dardanisë,...e kejtë Arbërisë ,heu Agim të lumt dora e zani po kurr stu ndal kanga duke fillu nga nëna,edhe veti i shkrove e më lumin bisedove e biseda kurr nuk përfundojë,edhe djemve të Kosovës ju kendove e ju shkrove të gjithë më rend,si vet shpirti i yt o Agim edhe kanga e vargu e libri .Po kush mund ti ndal lot kur bisedon më nënën nga mërgimi.Agimi i rinisë sime ,edhe në libër,29.01.1986 Radio Prishtina programi i dytë emisjoni Eja ta Valojmë ,musafirë edhe unë kerkojë një këng nga A... .... udhëheqësi S.B më nderpret fjalën goja më mbet me germen A hapurë në vend të tij pa deshiren time kendon Mihrije Braha (skam asgjë kunder saj),pas emisjonit mi thotë udhëheqësi keto fjalë "po dan edhe ne më na qu në burg a ,a e dinë se ai është irredentist,nacionalistë dhe i burgosunë".Kënga nuk u ndegjua ,deshira mbetë deshirë më vonë dhe tani shohë se pasekam pas drejt të ju adhurojë , e gjeta edhe atë këng që sot kendoj dhe lexojë.Të lumt o Agim Gashi nderi i kombit pas pes figurave në faqe të librit edhe një radhisë unë e ai është më keng e rapsodi Agimi ynë dhe po postojë vetëm një strofë të asaj kange qe e desha shumë dhe qe atëherë nuk mu plotsu e tani frymonë e lirë.

PËR GABIM KE M'U PENDU

I vetmuar kam mbetur përseri
Qysh se u ndam unë dhe ti
Shoku më i afert në këtë jetë
Vuajtja për mua ka mbetë.


Përgezime dhe suksese i nderuari Agim Gashi shumë shendet je i madhë dhe i pa vdekëshem nderë i kombit,më zëmer të plasurë mallë për djalë e zemrën për atdhe zjarrë.
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi