Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ismet M. Hasani: Drejtësia vonon, por në fund triumfon

Shko poshtë

Ismet M. Hasani: Drejtësia vonon, por në fund triumfon Empty Ismet M. Hasani: Drejtësia vonon, por në fund triumfon

Mesazh nga Agim Gashi Mon Apr 27, 2009 10:57 am

Ismet M. Hasani: Drejtësia vonon, por në fund triumfon U1_IsmetHasani
DREJTËSIA VONON, POR NË FUND TRIUMFON
Nga Ismet M. Hasani

Redaksi e nderuar e "Zemra shqiptare"!
- I respektuari Gëzim Marku!
Duke u mbështetur në respektin që më keni bërë Ju dhe të gjithë publikuesit e krijimeve në këtë webfaqe, mbi cka ju jam shumë mirënjohës, por me qëllim të sinqertë të ruajtjës së miqësisë së themeluar, duke iu falënderaur ksaj webfaqe dhe të zotit të këtij evenimenti z. Gëzim Marku, e duke u mbështetur në disa komente të mia dhe përgjigje në komente nga ana e Selim Hasanajt dhe Ilir Dardanit, të datës 31.08.2008 dhe datës 10-11. 04.2009, ku vërehet keqkuptim i plotë, kam vendosur që
I. TË KËRKOJ FALJE PUBLIKE NDAJ

1. SELIM HASANAJT, nga Norvegjia dhe
2. ILIR DARDANIT
II. Komentet e datës 31. 08. 2008 dhe të datës 10-11.04.2009 janë bashkangjitur dhe janë pjesë përberëse e këtij deklarimi.
III. Ju lutëm Redaksi i ndëruar dhe juve publikues që, për hir të së vërtetës, T'I LEXONI dhe analizoni këto komente dhe do të bindeni thellësisht se në asnjë koment timin nuk ka shkruar ashtu sic e kanë keqëkuptuar Selim Hasanaj dhe Ilir Dardani. Komente TË TILLA Te Selimit dhe të Ilirit, në të ardhmën NUK DUHET LEJUAR QË TË PUBLIKOHEN PA U KORRIGJUAR NGA REDAKSIA, NGA SE VËRTETË, VËRTETË E NJOLLOSIN KËTË WEB FAQE, PRISHIN HARMONINË DHE MIQËSINË E THEMELUAR NDËRMJET NESH DHE ACAROJNË MARRËDHËNIET NDËRNJERËZORE E NDËRFETARE.
Para së të bindëni në DREJTÏNË DHE TË VËRTETËN, PO E CITOJË një urti dhe këshillë juridike të romakëve të vjetër, që thotë:
"DAH MIHI FACTUM, DABO TIBI JUS!" që në shqip do të thotë:
"TI M'I NEP PROVAT /FAKTET/, UNË TA NDAJË DREJTËSINË!"
Dhe, këtij DEKLARIMI MBI KËRKIMIN PUBLIK TE FALJËS, po ia vëj pikë me këtë URTI:
DREJTËSIA VONON, POR NË FUND TRIUMFON!
Ju lutëm për mirëkuptim!
me respekt,
Ismet M. Hasani, Suedi
Në vijim i keni të gjitha komentet e dt. 31.8.2008 e 10-11.04. 2009,të nxjerra nga origjinali i "Coments” në Zemrën Shqiptare:
Comments
KATËR /4/ KOMENTET NGA ORIGJINALI TË DATËS 31.08.'08
» Selim Hasanaj: Për herë të parë në tokën e shejt
[size=12]

4. Komenti i katërt nga Ilir Dardani:
E ndyme Evropen me Ismeta psiko!
Ilir Dardani 31-08-2008, 10:58pm
Ky Ismeti qenka nje psikopat i pashoq!
Mjafton te lexosh vetem titullin qe te mesosh qellimin, o mbetje...!
Ky eshte nje shkrim, pershkrim udhetimi ne token e tij, kurse ky Ismet torollaku filozofon si ekspert halesh!
Je munduar te thuash dicka, por ke thene vetem te zezen tende prej anadollaku.
Humb qenje e lige!
I dashtun Selim,
mos e lodh trunin me plehra interneti!
P.S. Stafi,
duhet te jeni me te vemendshem sepse shkrimi i ketij fare Ismeti s'ka te beje aspak me reportazhin e z. Hasanaj! Kjo nuk eshte nje teme diskutimi, shkembime idesh apo replika, prandaj mos publikoni gjera te pavlera, te cilat ne thelb jane shume acaruese!
______________________
3/1. Komenti i tretë nga vetautori Selim Hasanaj
PO LYP DAJRE T,MRETIT ISMET HASANI
Selim Hasanaj 31-08-2008, 07:00pm

Së pari due ta pershendes zotin Adem Berisha dhe ta falenderojë per komentin e nivelit jo vetem intelektual por edhe njerzor dhe shumë të sinqertë.
Urojë të jesh mirë vëlla Adem,
Me respekt
Selim M. Hasanaj

3/2. Komenti i tretë nga vetautori Selim Hasanaj -vazhdimi
O Ismet Hasani
Ti more burr i kishe në qejf meselt dhe ja po ta tregojë nja.
" Nji rrugaq e kishte pas dhunue nji femen dhe ajo e paditë ate per dhunimin. Mbahet seanca gjygjësore dhe si zakonisht prokurori merr i pari fjalen nga juria dhe fillon me brima e piskama ta pershkruej pikë e per pe se si i pandehuni e kishte dhunue viktimen, mas tij flet vetë viktima dhe gjykatësi per në fund i jep fjalen edhe të akuzuemit. Ky shumë i qetë i drejtohet jurisë me fjalet: gjykatës të nderuem, unë kuptojë pse kjo grue foli dhe më sulmojë sepse unë ate vertetë e kamë Q. me dhunë, por nuk po kuptojë se cka ka ky zotnia sepse ate unë kurr nuk e kamë Q. as me zor as me hater. " Pra cka ke or burr apo vertet je ka lyp fesat dhe po donë mem shti me i hip makines e met ardh te dera e shpisë. Si nuk po e shef or zotni i mjerë se ti ndoshta dikur je kanë dikushi, (unë pranojë se kurr deri këto kohet e fundit nuk ta kamë ndi zanin) por si nuk e shef se Ti tash po paraqitesh si nji psikopat, me do rrotlla e mesele. Si po ta merr mendja ty or njeri i smut se me mesele tregon se je dikushi, se mjafton që ti e ke thanë nji mendim dhe duhet krejt njerzia me u cue e met ba temene. Unë ta kamë dergue nji leter mas asaj që ti the se po i ven kapakun " KORRESPONDENCES " tonë , por ti or IDIOT, or KRETEN nuk e mbajte fjalen dhe tani të pengojë edhe ky shkrim i imi dhe prap e vazhdon fesatin. Publikisht po të lus që të qendrosh larg nga emni im dhe i shkrimeve të mija. Publikisht po ta terhjek verejtjen dhe kishe ba mirë me e mbyllë e mos me u ferkue rreth meje. Shko ma mirë e sherohu tek ndonji psikolog diku.
Unë jo per tye por per lexuesin po pergjigjem në dilemat tua. Unë more kreten e andrrova tanë jeten ta vizitojë Shqipninë. Ma heret nuk pata mundësi dhe këtë e kisha këtë herë. Cka bana të keqe me këtë? Cka shkrova keq që Tye or Idiot të të jap shkas të i rrasesh hundet në mbrapanicen time dhe prap me mesele si i smut të mundohesh të më sulmosh. Unë asgja nuk të kamë borq andaj mbylle. Pse shkova i vetem edhe kjo asht punë e imja. Unë shkojë në Dardani nga disa herë në vit sado që atje nuk kamë familje as farefis të afert. Sa herë shkon ti që ke atje gjithkand. Ti mendon se nese dy tri herë apo 100 herë në të past marr ose burgos policia serbe se je dikushi. Unë dhe populli e dijmë se neper duert e policisë serbe perveq burrave dhe patriotve kanë kalue edhe kretena dhe hajna. Ku po e merr guximin të futesh edhe në punet e mia private dhe publikisht të ngritish pyetjen-DILEMË pse unë udhtova fillikat neper Shqipni. Ti as kur lexon nuk din se cka lexon. Unë thash se u lava dhe rrezita at paradite para se të shkojë ta vizitojë Krujen. Cka ka këtu të keqe që tye të vrau samari.
Per herë të fundit publikisht po të betohem se edhe njiherë po ma permende emnin do më kesh para dyerve të shtepisë dhe pa ti thye brit nuk e la. Vertetë jamë lodhe me juve disa kretena si qifti yt dhe i Nazmi Berishes-Dyzit që edhe ai më ka pas ra në qafë per bigajri hak. Tani sa ai u qetsue u paraqite ti lugat i i varreve të shkive.
Selim Hasanaj

2. Komenti i dytë nga Adem Berisha:
Adem Berisha 31-08-2008, 05:38pm
Edhe unë lexova në tërësi, tamam, udhëpërshkrimin e z. Selim Hasanaj dhe mirë e kuptova se që nga fëmijëria, ka menduar për një pjesë të atdheut të tij dhunshëm të ndarë e coptuar nga gllabruesit e tokave të shenjta ilire. Ishin kohëra të vështira ato dhe mjaftonte vetëm të këtheje koken nga kufini e të pësoje si është më së keqi, ndonse atëherë famkeqi Aleksandar Rankoviq ishte eliminuar nga skena politike dhe ndikimi i tij, së paku ndikimi publik, ndërsa për ate sekret nuk mund të thuhet se kishte pushuar së vepruari.
Kam bindjen se z. Slim Hasanaj asokohe nuk i kanë mbetur kujtime edhe të mira por megjithate ka hequr një mall.
Tash i kanë ardhur kushte dhe mundësitë materiale, kështuqë ka vendosur të vizitoj token e albanëve të lashtë pas diktaturës gjysëmshkullore.
Unë mendoj se ka bërë një përshkrim real të asaj çka ka parë dhe ndier në momentet e vizitës së tij këtij vendi.
Mund të jetë qe disa gjëra nuk shkojnë edhe shumë në favor por megjithate ndoshta edhe tëheqin vërejtjen se çka e çka duhet ndryshuar. Nuk më duket edhe krejt e dobishme nëse do të fshihen disa gjëra jo edhe të lakmueshme po edhe me kushtin që ato të kenë të bëjnë edhe më gjënë më të dashur që ke, ndonse edhe unë për shumëçka pajtohem me z. Ismet M. Hasanin i cili duket se nuk e dëshiron bërjen publike te të metave që ende fatkeqësisht ka kjo pjesë e tokës sonë kombtare.
Si do qe të jetë, unë kam besimin e plotë se Selimi në këtë rast nuk ka bërë asgjë me qëllime të kqia prandaj unë edhe nuk do ta kritikoja.
Besoj se duke kritikuar dhe luftuar dobësitë, arrihet edhe deri te eliminimi i tyre prandaj besoj që qëllimi i shkrimit nuk ka qenë diçka anti por edhe pasojat e të njejtit nuk besoj se mund të jenë negative e as të mëdha.
I dashuri Ismet, nuk jam ithtar i heshtjës as për shumë e shumë të kqia që kemi edhe në Kosovë. E kam thënë dhe do ta them përsëri se ky farë UNMIK - ANMIKU me disa sahanlëpirësa vendas i ka sjellur Kosovës së shkretë edhe ashtu të shkretëruar nga lufta, dëme të pamatëshme në miliarda e miliarda euro dhe se ne edhe tash një dekadë pas luftës, gjëndemi si në poezinë e Fan Nolit edhe pranë lumit, i pa larë, edhe pranë dritës - në errësirë e tj. e tj. Janë derdhur miliarda investime për sistemin energjetik të Kosovës dhe vetëm dreqi mund të dij se nga kanë shkuar ndërsa ekonomia dhe amvisnitë e kosovës ndodhen në kolaps të plotë energjetik. Nuk e vlenë të heshtet po ne shumë herë nuk dijmë as kur duhet heshtur e as kur duhet protestuar e besa edhe kur duhet festuar me eufori.
Duke ju përshendetur shpresoj dhe besoj se nuk do të kemi keqkuptime pavarësisht mënyrës së artikulimit të pikëpamjeve.

vijon
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ismet M. Hasani: Drejtësia vonon, por në fund triumfon Empty Re: Ismet M. Hasani: Drejtësia vonon, por në fund triumfon

Mesazh nga Agim Gashi Mon Apr 27, 2009 10:59 am

1. Komenti i parë nga Ismet M. Haasani :
"...Qëllimi i udhëtimit në SHQIPNI"
Ismet M. Hasani - Suedi 31-08-2008, 02:46pm
Në këtë "udhëpërshkrim" autori shënon, përveq tjerash - po e përshrkuaj tekstualisht: "Qëllimi i këtij udhëtimi për mue ishte të vizitojë SHQIPNINË, nuk shkova për plazh as për det. Të dyja këto i kam shumë afër edhe në Norvegji" Mëpastaj shkruan: "...dola ta vizitojë plazhin dhe të lahëm e rrezitëm...ndejta tan paraditen tue u la dhe rrezitë."
E lexova të tërin këtë "udhëpërshkrim" të këtij autori, por nuk munda ta kuptoja as qëllimin e udhëtimit e as qëllimin e këtij shkrimi !? Por një e vërtetë po del: në këtë kohë të varfërisë dhe skamjes që mbretëron të shqiptarët në Kosovë, paska njerëz NGA MËRGATA SHQIPTARE që "Solo" - qyqe e vetëm, për pikë të qejfit, me veturë të veten e vizitojnë dhe e shetisin SHQINPINË edhe bile vet e përshkruajnë dhe e publikojnë përmes gazetave dhe web faqeve!?
Dhe këtij komenti po ia vëjë pikë me këto dy mendime:
(1) Veprat vlerësohen në bazë të qëllimit që kanë;
(2) Veprat gjykohen sipas pasojave që kanë.
Suedi, 31 gusht 2008
Ismet M. Hasani
e-mail:ekspertih@hotmail.com
KËTU PËRFUNDUAN TË 16-TË KOMENTET
__________________________________________

» Ilir Dardani: Pyetje, por edhe pergjigje! (Biles edhe nje Urim!)

PASOJNË 12- TË KOMENTET NË VIJIM:
SQARIM: KOMENTI I PARË FILLON NGA FUNDI, NDERKAQ I 12-TI DUKET SI KOMENTI I PARË.
Ilirit i lumte
X 12-04-2009, 12:16am
Baben musliman e kam, por ne ate qe thote Ilir Dardani nuk shikoj te paverteta.
Ne shqiptaret jemi mesuar t'i shmangemi kritikes fetare dhe si pasoje sot kemi emra e kulture nga vendet e Azise.
Gjeografija dhe as shqiptarizmi nuk na keshillon te vazhdojme me keshtu.
Mire thote Iliri (baba im do e mallkonte, kurse une e BEKOJ), kemi marre emrat e pushtuesve dhe injoruar emrat e gjakut tone, te heronjve tane.
Keshtu sic jemi, jemi ne nje rruge te rrezikshme dhe duhet te ndryshojme drejtim.

------------------------

Po i ripertrin plagët o Ismet Hasani
Selim Hasanaj 11-04-2009, 11:47pm
Nuk desha të bajë koment në shkrimin e Ilir Dardanit , kësaj pende dhe mendje të mbrehtë dhe këti patrioti me të cilin unë mbajë shpresen dhe largojë pesimizmin tim per të ardhmen e brezave të kombit tim. Iliri asht shembull i shqiptarizmit dhe edhe ky shkrim i tij e deshmonë shqiptarizmin e tij të paster.
Të bajë koment me shtyni z. Ismet Hasani. Ismeti paska shkrue dhe perkujtue Ilirit nji koment të tij të dates 31.08.2008 dhe per tu sigurue ( sado që isha i sigurt) hapa arkiven dhe pash se Ismet Hasani e kishte fjalen në komentin e ashper të Ilir Dardanit kunder sulmeve të pabaza, jasht teme dhe shumë të liga të Ismet Hasanit që kishte ba në nji shkrim timin Reportazhë per viziten time në Shqipëni, konkretisht në Durres dhe Krujë. Ismet ti më ke pas kerkue falje per ato shkrime vertetë pa lidhje që i pate ba si koment aty, bile ti ke lutë edhe miqet tonë të perbashket si Adem Berishen, pastaj at mikun ( komshin) tand që me telefonuet së bashku per ta kerkue faljen. Ti edhe me Ali Rexhepin ke folë per rastin dhe unë burrnisht ta fala dhe bile disa herë ma vonë kamë ba komente direkte në shkrimet tua. Pse ti tash po e rikujton dicka që ja kemi vu kapakun dhe jemi pajtue? Unë po ta thamë në vend të Ilirit se Iliri nuk ka cka të kerkon falje ty as per atëherë e as per tash sepse je ti ai që ke shkrue sikur atëherë sikur tash "KOMENT" JASHT TEME dhe aspak askush nuk të ka keqkuptue. Fajet i ke vetë sepse nuk komentohet shkrimi i Ilir Dardanit tue e marr shembull thanjet e cetnikut Patriark Pavlit që i paska thanë në Pejë dhe ti i paske lexue në ndonji shkrim shkarravinë të këtij far Eugen Shehut.
Mendo pak para se ti bajsh komentet. Lidhu per temen dhe mos u fut llugave. Të kamë thanë edhe ma heret, mos provo të merrish shembuj cka kanë thanë të tjeret. Perdori thanjet tua sepse ke mjaftë kapacitet e mos u sherbe me mendime të tjerve sepse po i perzien dhe po i perdor pa vend.
Unë tash të njof sepse më ka folë shumë mirë per Ty miku im të cilin e cmojë shumë z. Ali Rexhepi, andaj nuk të idhnohem, dhe dije se edhe këtë herë nuk po të kritikojë , por vetem po të këshillojë.
Edhe Ilirit i la porosi mos të idhnohet me Ismet Hasanin.
Pershendetje per juve të dyve .
Selim Hasanaj
--------------------------------

Edhe nje here...
Ilir Dardani 11-04-2009, 03:02am
Tungjatjeta Dardan! Faleminderit!
Tungjatjeta edhe ty Ismet.
Citove nje serb dhe kushdo e kupton ironine tende, duke me renditur me serbet!
Ne bashkepunim me serbet une quaj shqiptaret te krishtere. Ua! C'po i bekam kombin tim! C'antishqiptar qenkam!
Gjithsesi kije parasysh se une kur them SHQIPTARE nuk e kam fjalen per shqipfolesit sepse shqip dine lloj lloj halldupesh!
Nuk jam i lig me askend, por pergjigjem me drejtesi dhe drejtesia eshte ndeshkuese shume here.
PSH. Kur nje kriminel thyen ligjin, ndeshkohet. Fjalet e mia jane vetem ndeshkim, zbatim ligji! Nuk i them te mires e keqe kurre!
Nese nje hajdut vjedh dicka, nuk ka bere ndonje krim te madh, thjeshte i ka fikur xhepin ''njerit'', kurse ata qe flasin pro turpit kombetar, pro gjakderdhjes se shqiptareve, pro te ardhmes aziatike te shqiptareve, jane kriminelet me ordinere te mundshem, jane gjakpires!
Dhe une u dashka te kem respekt?!!! Jo zoteri. Une E DASHUROJ URREJTJEN E ISLAMIKEVE SHQIPFOLES, jam shume i lumtur kur me urrejne sepse me fusin ne te njejten liste me: Gjergj Kastriotin, Ibrahim Rugoven, Gonxhe Bojaxhiu (s'po e perdor ''Nene Tereza'' dhe po respektoj islamin tend), Ismail Kadarene e plot te tjere...
E si mos ta kem per nder kete privilegj te jashtezakonshem, te urrehem se bashku me Gjergjin, shqiptarin me te madh qe ka lind nene shqiptare ndonjehere?
Shqiptari me i madh ka luftuar pushtuesit turq per shqiptaret e tij, kurse sot, ne vend qe te urrejne pushtuesin, urrejne mbrojtesin!!!
Pasi me more shume minuta duke kerkuar ate komentin (nuk e dija se paske qe ti ai!), e gjeta dhe shikoj qe une i jam pergjigjur vetem ligesise tende, qe mallin e dashurine e nje shqiptari, per here te pare ne token meme, e peshtiros me ligesi.
Mblidhe veten per nje cast, mendohu pak, pyete vete se pse ky Iliri na qenka kaq anti-islamik (per shqiptaret, kurse te tjeret e mbajshin me shendet).
Thellohu pak e jepi pergjigje vetes se pse ky far Iliri nuk e pelqen xhamine sulltan murati, pse ky nuk pelqen emrat turko-arab qe kane perdhunuar shqiptaret.
Iliri terbohet kur lexon emer ''...Murat'' dhe jo GJERGJ! Pse valle?????????????

------------------
Mëse e vërtetë!
Dardania 10-04-2009, 11:33pm
Mendimeve të Ilir Dardanit nuk ka se çka t'u shtohet se shihet se është njeri i mprehtë në gjykime,argumentues e i logjikshëm si një shqiptar i pastër me zemër, mendje,shpirt e gjak. Njerëzit si Iliri kurrë nuk e urrrejnë vetën dhe nuk bëjnë asgjë kundër vetës së tyre, kundër kombit që i takojnë denbabaden. Eshtë shumë e vërtetë se Islamizimi është duke e dëmtuar tejmase integritetin dhe ardhmërinë e kombit e këtë sëmundje të rëndë e të imponuar nga armiqët e kombit duhet shëruar me të gjitha metodat e mundshme se disa shqiptarë të shkretë janë duke e harruar vetvetën e po kujtojnë se shlirimi nga pushtimi i Serbisë u ka hapur rrugën për ta kthyer në votër pushtuesin e mëhershëm otoman. Gabojnë ata bythëpërpjetë e kokëteposhtë (që e mbajnë kokën në rërë si "strucër",nga frika prej Allahut!)me përllogaritjet e tyre për ta kthyer një popull kundër rrjedhës e ardhmërisë së vet. Une u them atyre se nuk do t'u lejojnë njerëz e shqiptarë të njëmendtë sikur Ilir Dardani!
Të lumtë pena që e ke ma therrëse se të gjitha shpatat e sulltanëve o Ilir Dardani... Mos të bënë syri vërr prej fundamentalistëve islamik se do i zhbëjmë në fund të fundit... Nga jarani i Selimit, bombarduesit të bikve,kryebikve e islamistëve...

--------------------

NUK ËSHTË PËRGJËJA NË STILIN SI DI ILIRI
Ismet M. Hasani, Suedi 10-04-2009, 11:17pm
Përgjigjëja e Ilirit në Komentin tim jep të kuptohet se NUK e ka kuptuar komentin tim, nga se unë me asnjë fjali NUK E KAM KUNDËRSHTUAR ILIRIN. Unë ia citova Ilirit në origjinal fjalët e Eugen Shehut, ndërkaq mendimet e mia i veqova dhe i lustrova.
Sidoqoftë, i jam shumë mirënjohës Ilirit për një përgjigje të tillë - me stilin e përdorur shumë të butë, që nuk është veti e Ilirit, nga se kam fakte,që Iliri në Komentet e apo përgjigjet e më kahershme (edhe ndaj meje) pa vend ka përdorë fjalë dhe shprehje aq të ashpëra, fyerje aq të ndyta... që nuk e pastrojnë kurrë (shif në "Zemra shqiptare" dt. 31.gusht 2008), por unë në asnjë mënyrë nuk ia kam përmendur,nga se nuk disponoj me fjalorë të tillë, dhe kam vendosur që e tërë ajo "urti dhe mencuri" e përddorur në Komentin kundër meje e dt. 31.08.2008,të mbetet edhe më tutje në ndërgjegjën e Ilir Daranit, nga se kaluan më shumë së 7 muaj e NUK E PA TË UDHËS, SË PAKU TË MË KËRKOJ FALJE, prandaj, veq tjerash, u tregua edhe i lig. Ndërgjegja ime nuk më lejon që tash këtu ta publikoj atë koment ( të dt. 31. 08. 2008) të Ilir Dardanit, ani pse Iliri qysh kaherë e ka merituar. Iliri e di mirë se: E SHKRUARA MBETËT, FJALËT I MERR ERA.
I jam shumë mirënjohës "Zemra Shqiptare" që ma ka mundësuar të publikoi shkrimet e mia. Poashtu, iu jam mirënjohës të gjithë autorëve, që me shkrime dhe komente e pasurojnë dhe e shndrisin këtë webfaqe, ndërkaq atyre që tregohen të shfrenuar, me metodat sa më arsimuese, duke përdorë fjalor, fjalë e urti, t'iu bëjmë të kuptueshme se: dijmë të dallojmë të mirën nga e keqëja.
Në fund, kërkoj mirëkuptim të fjalëve të mia. Ndërkaq Ilir Dardanit i kërkoj falje publike nëqoftë së me ndonjë fjalë apo fjali kam lejuar vetes të keqëkuptohem. Informoj se programi i kompjuterit tim nuk ka shskronjën 2q-në2 e fortë, prandaj e kam përdorur shkronjën "c".
Suedi, 10 prill 2009
E- mail: ekspertih@hotmail.com
vijon
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ismet M. Hasani: Drejtësia vonon, por në fund triumfon Empty Re: Ismet M. Hasani: Drejtësia vonon, por në fund triumfon

Mesazh nga Agim Gashi Mon Apr 27, 2009 11:00 am

------------------
Koment
Vezhgues 10-04-2009, 10:06pm
Cuditem kur shikoj edhe Ismet Hasanin t'i kundervihet atij qe duhet te falenderohet.
Edhe nese per ndonje arsye nuk mund ta thuash publikisht, te heshtesh.
Megjithate pershendetje te gjithve, por me i pershendetur mbetet Ilir Dardani.

----------------------

Heu bre!
Ilir Dardani 10-04-2009, 08:36pm
Martin,
kombi yne ka duruar shume poshtersira, por dalengadale po e humb kete durim!
***
Ali Pashe GuCia,
Per tipin tend nuk shkruaj asnje fjale, por me dhimbsen vellezerit e motrat shqiptare, te 600 viteve te fundit.
***
Easy,
te falenderoj per videon, sinqerisht. Ka ndonjehere qe njeriu nuk ndjehet mire dhe i vjen per te vjelle, por nuk vjell dot. Qe sot e gjeta zgjidhjen, sapo te shikoj kete videon, e vjellura del rrufeshem.
***
Burim,
qe kur eshte shporrur turku asnje shqiptar nuk eshte bere mysliman. Perkundrazi, shume shqiptare i jane kthyer vetvetes dhe ky proces njerezor do vazhdoje, derisa te arrije misionin e shqiptarizmit.
***
Z. Ismet,
Nuk e di se cfare do te thuash ne lidhje me drejtshkrimin tim? Nese e ke per germat e tipit ''ë'' (e kopjova nga ti kete sepse kompjuterin tim e perdor ne gjuhe te huaj), te jap te drejte, perndryshe gabohesh...dhe s'po te jap pergjigjen qe meriton!
Nuk do doja te kishe shkruar TI (ti, sepse kam respekt per ate qe shkruan ne pergjithesi), megjithate po i them them (edhe) dy fjale!
Ku dhe per cfare genjej une? Epo s'kam si te genjej per asgje, sepse une edhe ne emrin tend shikoj qe nuk genjej!
Mos-genjeshtra tjeter eshte se une, ndryshe nga ti, apo nga shqiptaret qe nuk shikojne me larg se hunda e tyre, njoh te paret e tu dhe nuk kishin asgje te perbashket me islamin tend, me te cilen edhe na krenohesh ti!
Z. Ekspert,
ti di, jam i sigurte per kete, por me vjen keq qe ne emer te ''respektit'' (per anadollaket shqipfoles), mbron teza te renda kombetare, se shqiptaret na paskan qene Aziatike! Ndoshta Rexhep Qosja te ben ''marshalla''!
Une jam thellesisht shqiptar. Une nderoj sa te jem gjalle Heroin tim Kombetar Gjergj Kastriotin. Duke i dhene, me aq sa kam fuqi, ate qe meriton heroit, nuk kam si te pajtohem me Sulltan Muratin, kundershtarin e Gjergj Kastriotit, pushtuesin e kombit tim. Me paturpesine me te madhe keni bere xhamine dhe i keni vene emrin e ''shejtit'' S. Murati. Pra, keni bere dicka te jashtezakonshme, qe kudo ne bote ta kerkosh, kete mo(n)ster s'do e gjesh! Sulltanat jane prijesat e djallit, qe vrasin lirine e njerezve, qe mbushen token me gjak e lot! Ju keni Festa Sulltanash, Xhamia Sulltanash, ju keni super-djaj dhe i keni ulur ne krye te vendit, te sofres se turpit dhe nuk eshte faji im!
Nuk kam faj une per dhimbjen tuaj, me te cilen do perballeni cdo dite, derisa te sheroheni.
Eshte e veshtire per disa qe ta kuptojne Ilir Dardanin, sepse ju mungon gjaku i paster shqiptar. Kurre ne jete nuk kam thene dhe s'do them dicka anti-kombetare, sepse per kombin tim, ne qenjen time ekziston vetem Dashuri! Nese shqiptaret jane te mjere mua me vjen keq dhe revoltohem duke e kundershtuar mjerimin e tyre dhe kete nuk e bej per veten, por per ata!!!
Ai serbi nese ka thene qe shqiptaret jane te krishtere, na ka bere nder sepse serbet e tjere gjithmone na kane ngulur thelle thiken e islamizmit! Pjese e plageve tuaja eshte, pervec thikes turke, edhe ajo serbe!
Nese shikon ''mjerim'' ne kulturen perendimore, mund te te krahasoj me ata qe thone ''lavdi enver hoxhes'', por qe jane emigrante ne vend te huaj dhe ky fakt do ishte ''tradheti kombetare'' dhe enver hoxha do i fundoste ne dhe!
Ti mund te urosh, por kurre nuk duhet te harrosh se po uron PASHKET E TE PAREVE TE TU, TE PARET E TU.
Pershendetje!
-------------------------

"Islami eshte numer nje"
burimi 10-04-2009, 07:42pm
O ilir Dardani islami ne tokat shqiptare eshte numer nje, prandaj jemi ku jemi e nuk po ecim para
pershendetje nga Burimi

----------------

Ngjashëm si Ilir Dardani, pat deklaruar Gospodin Pavli i Beogradit në Patriarkanën e Pejës më 2005.
Ismet M. Hasani, Suedi 10-04-2009, 06:51pm
Prej shkrimit të Ilir Dardanit veqova dhe përshkrova citatin e fundit, ku Iliri shkruan:
"Gezuar NATO-n dhe Pashket te gjithe shqiptareve, pa perjashtim.
(Pa perjashtim? Po, sepse SHQIPTARET jane te gjithe te krishtere. Ajo zemer e bardhe, ai shpirt humani nuk eshte shuar kurre.)-" përfundoj citati PA ASNJË NDËRHYRJE DREJTËSHKRIMORE.
Po ia përkujtoi Ilir Dardanit se: "Jo shumë larg, por më 6 janar 2005, në fjalën e mbajtur në Patriarkanën e Pejsës, për Krishtlindjet ortodokse, Gospodin Pavli i Beogradit, midis fjalëve të Zotit, hodhi edhe helmin duke shprehur qartë se "Kosova është e të krishterëve..." - citon në publikimin e vet Eugen Shehu në temën: "Identiteti fetar i shqiptarëve përballë shizofrenisë krishtere" - të botuar më 4 maj 2006 në "LËVIZJA SHQIPTARE E BALLIT KOMBËTAR" - mbaroi citati.
Po e citoi edhe një thënie TË NJERËZVE TË MËDHENJ mbi historinë, e cila thotë:
"Historia nuk shkruhet me gënjeshtra po me të vërteta, sepse gënjeshtra është përplot me të pavërteta. Gënjeshtra më e madhe është gënjeshtra për kombin, që i përkrah të gjitha të këqijat që mjerojnë një popull. Duke heshtur para gënjeshtrës- gënjejmë." - mbaroi kjo thënie, ky definim i njerëzve të mëdhenj.
Unë personalisht, sa përket Festës së Pashkëve, cdo vit ua uroj besimtarëve katolikë edhe me publikimet e mia nëpër disa gazeta dhe webfaqe. Edhe kët vit veprova kështu që edhe në "Zemrashqiptare" dërgova Urimin tim për Pashkët dhe e ilustrova me shumë fjalë dhe urtësi të Jezu Krishtit.
Dhe, këtij komenti po ia vëj pikë me këtë mendim:
"ZOTI E BEKON CDO ATË NJERI QË RESPEKTON FENË E VET, POR NUK E URREN FENË E TJETRIT."
Suedi, 10 prill 2009
E - mail: ekspertih@hotmail.com

------------------

ilirit
easy 10-04-2009, 04:45pm
Cdo kishe qe ndertohet per qellime politike do te jemi kunder,objektet fetare ndertohen vetem per nevoj te besimtareve e jo per qellime politike.
---------------------------------------------
O Iliro eja ne vete se ti kot po mundohesh, Islami ishte eshte dhe do te mbetet feja no.1 ne trojet shqiptare kjo eshte me se e nevojshme sepse na duhet te identifikohemi qarte nga shkijet.
Zoti ju udhezofte!
Shikim te kendshem.

---------

Thirrje histerike
Ali Pashë Gusia 10-04-2009, 12:46pm
O Ilir Dardani,
Kjo Pyetja dhe përgjigja jote i ngjan asaj Thirrjes së një të humburi në shkretirë.....!
---------

Dhëmbjet np'ëlcitje shërohen për t'u shndërrua në bardhësi
Martini 10-04-2009, 11:03am
Ooohhh...!
Sikur t' ishe zgjuar Gjergji ynë,shpaten edhe për Hamzajin do ta kishe mprehur, dhe Arrfati do të ndahej n'dyshë për ta zënë dhe mbyllur gryken e Bosforit përgjithmonë.Zgjuar sikur të ishte Gjergji ynë , shpata e tij do ti këpuste tej e mbanë kokëngritjet që therin qiellin nga përdaljet e mekateve të mija.
N'këmb e n'duar duhet t'kërkojnë të falur përhumbjet e nëpërdaljeve të mija.
Mos i fal se dijnë ç'bëjnë Zot ynë.
Shkrimi juaj s'do koment zotëri Dardani
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ismet M. Hasani: Drejtësia vonon, por në fund triumfon Empty Re: Ismet M. Hasani: Drejtësia vonon, por në fund triumfon

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi