Djepat shqiptar dhe ritet tjera dhe foto historike

Faqja 4 e 18 Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 11 ... 18  Next

Shko poshtë

Re: Djepat shqiptar dhe ritet tjera dhe foto historike

Mesazh nga Agim Gashi prej Sat Mar 29, 2014 3:37 pm
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Djepat shqiptar dhe ritet tjera dhe foto historike

Mesazh nga Agim Gashi prej Tue Apr 01, 2014 12:33 pm


MALESI, 1910-1915: Lufta shqipetaro-serbe ne Malesi, perpjekjet serbe per ta pushtuar Shqiperine e Veriut dhe rrezistenca shqipetare.


VOLORE, 28 nentor 1913: Ndertesa ku u shpall Pavaresia e Shqiperise me 1912, nje vit me von 1913.
CREDIT: Edith Durham
SHKUP, 1913: Grupi i ushtarëve shqipëtar dhe Osman (pas lirimit), nga serbet te ciliet ishin kapur rober lufte.910-1913 - Xhandarët të hipur mbi kuaj në një fushë të hapur.

CREDIT: Edith Durham


Kryengritesit shqipetar ne vitin 1912. I pari ne foto Dervish HIMA veprimtar atdhetar dhe publicist i Rilindjes, dhe bashkepunetori i ngusht i Ismail Qemailit.
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Djepat shqiptar dhe ritet tjera dhe foto historike

Mesazh nga Agim Gashi prej Tue Apr 01, 2014 12:34 pmBERAT, 1930: Nje foto me ngjyra e Beratit ne vitin 1930.


Më 24 mars kujtojmë Kryengritjen e Malësisë së Madhe, të vitit 1911. 
Masat e ashpra të forcave osmane kundër popullsisë së pambrojtur dhe kundër çdo shfaqeje të patriotizmit shqiptar e shtuan pakënaqësinë ndaj regjimit xhonturk dhe ngritën më lart ndërgjegjen kombëtare të popullit shqiptar. Gjatë ekspeditës së Shefqet Turgut Pashës në Malësinë e Madhe, malësorët qenë larguar nëpër male ose ishin strehuar në Malin e Zi.WASHINGTON, 199: Dikumenti nga arkivi shtetror amerikan ku publikohet vendimi i Presidentit Amerikan Bill Clinton


PËRDORIMI I SULMEVE AJRORE KUNDËE REPUBLIKËS FEDERALE TË JUGOSLLAVISË KOMUNIKAT 
nga 
PRESIDENTI I SHTETËVE TE BASHKUARA 
Transmetuar 


Njoftimin e tij drejtuar Forcave të Armatosura të Shtetëve të Bashkuara që të fillojë një seri të sulmeve 
ajrore në Republikën Federale të Jugosllavisë (RFJ) në përgjigje të Qeverisë së RFJ-së e cila vazhdon 
fushatën dhunës dhe represionit kundër popullatës etnike shqipetare në Kosovë. 

12 prill, 1999.-Referuar Komisionit për Marrëdhënie Ndërkombëtare 
dhe urdhëroi të jenë të shtypura 
Qeveria e SHBA Zyra e Printimemeve 
WASHINGTON, 1999

Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Djepat shqiptar dhe ritet tjera dhe foto historike

Mesazh nga Agim Gashi prej Wed Apr 02, 2014 11:37 pm

Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Djepat shqiptar dhe ritet tjera dhe foto historike

Mesazh nga Agim Gashi prej Sat Apr 05, 2014 2:02 amFoto e bere ne shkollen e pare te gjuhes shqipe ne Korce.
Disa te dhena te pergjithshme: Shkolla e pare shqip ose Mesonjetorja e Korces, eshte krijuar ne 7 mars 1887. Nisi punen me ndihmen e rilindasve shqiptare si Pandeli Sotiri, Petro Nini Luarasi dhe te tjere. (emrat mund t'i gjeni dhe ne internet). Ne fillim kishte 35 nxenes dhe mesoheshin lende si shkrim, kendim, matematike, histori, gjeografi etj.

Pertej fakteve qe mund te gjenden shume kollaj, eshte e rendesishme te theksojme qe shkolla shqipe eshte hapur ne nje mjedis komplet te disfavorshem per shqiptaret, sepse Perandoria Osmane i ndalonte shkollat ne gjuhen shqipe (mesimi behej fshehurazi ne mjedise private) si dhe shpesh here krijohej nje aleance e peshtire mes ortodokseve greqishtfoles dhe myslymaneve turqishtfoles te cilet e quanin gjuhen shqipe.... GJUHE TE MALLKUAR!
Kaq besoj mjafton per t'ja prere shkurt cdo idioti apo injoranti qe lavderon epoken e erret osmane.

GEZUAR 7 MARSIN!

Teme per diskutim.

Para pak javesh ne Qafe-Kashar (afer aeroportit te Rinasit) u gjet kjo statuje e cuditshme. Ketu paraqitet Skenderbeu, me tipare te crregullta, me thundra kali ne vend te kembeve, me nje bisht nga pas. Statuja eshte e punuar keq dhe u vendos ne nje pozicion ku shihte nga qyteti i Krujes. 

Thua te jete veper e artisteve te lire, imagjinata e te cileve nuk njeh kufij dhe duan te eksperimentojne, apo ketu fshihet nje dore antikombetare dhe perbuzese ndaj Gjergj Kastriotit?


Zbulim trondites, Zoti ekziston! Ai gjendet ne mjegullnajen Vrima e Çelesit (Keyhole Nebula) sic tregohet edhe ne foto. E di qe ateistet do tronditen nga ky zbulim, por me poshte mund te lexoni argumentet pse kjo mjegullnaje ne formen e gishtit te mesit eshte Zoti i vertete:

1. Mjegullnaja eshte e madhe, ashtu si edhe Zoti. Kot nuk thone zoti eshte i madh.
2. Zoti eshte i nevrikosur nga veset tona (liberalizmi, mosmbulimi i femres, rruajtja e mjekres, ndalimi me ligj i marteses se femijeve, homoseksualizmi etj) prandaj dhe na ka treguar gishtin e mesit "Fuck you" sa here qe lutjet tona mberrijne ne qiell.
3. Keto gjeste te pahijshme ne foto i japin te drejte fetareve qe shajne ndyrazi nga mengjesi deri ne darke, sepse fundja po ndjekin shembullin e Zotit. Zoti i ka krijuar sipas imazhit te vet. (vertetohet Bibla dhe Kurani!!)
4. Ne mjegullnaje krijohen yje dhe jete, pikerisht sic ben dhe Zoti.
5. Mjegullnaja gjendet diku siper dhe na sheh gjithmone, kete gje e ben dhe Zoti. 

Doni akoma prova dhe argumente qe Zoti ekziston? Tashme siguruam edhe foto dhe uroj qe te bashkangjitet ne botimet e reja te Bibles dhe Kuranit.
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Djepat shqiptar dhe ritet tjera dhe foto historike

Mesazh nga Agim Gashi prej Wed Apr 23, 2014 8:27 pm

Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Djepat shqiptar dhe ritet tjera dhe foto historike

Mesazh nga Agim Gashi prej Wed Apr 23, 2014 8:51 pm

Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Djepat shqiptar dhe ritet tjera dhe foto historike

Mesazh nga Agim Gashi prej Wed Apr 23, 2014 9:52 pm

Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Djepat shqiptar dhe ritet tjera dhe foto historike

Mesazh nga Agim Gashi prej Sat Apr 26, 2014 9:26 pm

Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Djepat shqiptar dhe ritet tjera dhe foto historike

Mesazh nga Agim Gashi prej Sun May 25, 2014 6:30 pm

Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Djepat shqiptar dhe ritet tjera dhe foto historike

Mesazh nga Agim Gashi prej Mon May 26, 2014 12:15 pm

Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Djepat shqiptar dhe ritet tjera dhe foto historike

Mesazh nga Agim Gashi prej Sun Jun 01, 2014 9:13 pm

Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Djepat shqiptar dhe ritet tjera dhe foto historike

Mesazh nga Agim Gashi prej Sun Jun 01, 2014 11:52 pm


Elena Gjika, princesha rumune me origjinë shqiptare.
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Djepat shqiptar dhe ritet tjera dhe foto historike

Mesazh nga Agim Gashi prej Mon Jun 09, 2014 8:49 pm

Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Djepat shqiptar dhe ritet tjera dhe foto historike

Mesazh nga Agim Gashi prej Tue Jun 10, 2014 10:19 am


Fadil Hoxha me bashkëshorten Vahiden duke votuar në zgjedhjet për kryetarin e Republikës së Kosovës, më 24 maj 1992.


Fadil Hoxha, rruges per ne Bujan, konference e cila njihet edhe si aktivitet i pare institucional qe e zyrtarizoj luften e perbashket kunder pushtimit nazi-fashist dhe bashkimin e Kosoves me Shqiperine (Dhjetor,1943)

Pas shpalljes së pavarësisë në Vlorë dhe Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, Konferenca e Bunjanit në Malësinë e Gjakovës llogaritet si njëra ndër ngjarjet më të rëndësishme në historinë e kombit shqiptar, ka thene zëvendës ministri i ministrisë për Turizëm dhe Kulturë i Shqipërisë, Abaz Hado.

Aradha partizane "Zejnel Hajdini" në Malësinë e Gjakovës, 1942. Në foto (poshtë nga e majta): Xheladin Nixha dhe Nexhmedin Nixha. Në mes: Fadil Hoxha, komandant. Lartë nga e majta: Xhavit Brovina, i treti lartë nga e majta Qamil Brovina.
Fadil Hoxha në prag të shpalljes së Kushtetutës së vitit 1974, me ç'rast Kosova bëhet njësi e barabartë federative e RSF të Jugosllavisë.
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Djepat shqiptar dhe ritet tjera dhe foto historike

Mesazh nga Agim Gashi prej Tue Jun 10, 2014 10:21 amPas përfundimit të bombardimeve të NATO-s, Fadil Hoxha, i cili gjatë luftës kishte qëndruar në Prishtinë, në korrik 1999 vjen për ta parë me sytë e tij shkatërrimin e çarshisë së Gjakovës.Pjese nga Rezoluta e Bujanit 1943-44
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Djepat shqiptar dhe ritet tjera dhe foto historike

Mesazh nga Agim Gashi prej Tue Jun 10, 2014 10:21 am


Me Fadil Hoxhën në vitin 1983. 
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Djepat shqiptar dhe ritet tjera dhe foto historike

Mesazh nga Agim Gashi prej Tue Jun 10, 2014 6:25 pm

Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Djepat shqiptar dhe ritet tjera dhe foto historike

Mesazh nga Agim Gashi prej Tue Jun 10, 2014 6:26 pm

Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Djepat shqiptar dhe ritet tjera dhe foto historike

Mesazh nga Agim Gashi prej Tue Jun 10, 2014 6:27 pmBekim Berisha ABEJA
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Djepat shqiptar dhe ritet tjera dhe foto historike

Mesazh nga Agim Gashi prej Tue Jun 10, 2014 7:01 pm

Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Djepat shqiptar dhe ritet tjera dhe foto historike

Mesazh nga Agim Gashi prej Tue Jun 10, 2014 7:04 pmAgim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Djepat shqiptar dhe ritet tjera dhe foto historike

Mesazh nga Agim Gashi prej Tue Jun 10, 2014 7:23 pm

Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Djepat shqiptar dhe ritet tjera dhe foto historike

Mesazh nga Agim Gashi prej Tue Jun 10, 2014 8:24 pm

Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Djepat shqiptar dhe ritet tjera dhe foto historike

Mesazh nga Agim Gashi prej Tue Jun 10, 2014 8:33 pmJa pa sherrin Edit!
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Djepat shqiptar dhe ritet tjera dhe foto historike

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 4 e 18 Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 11 ... 18  Next

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi