Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Fjalë rasti nga z.Gjon Krasniqi me rastin e pranimit të titullit “Nderi i Qarkut”në Lezhë

Shko poshtë

Fjalë rasti nga z.Gjon Krasniqi me rastin e pranimit të titullit “Nderi i Qarkut”në Lezhë Empty Fjalë rasti nga z.Gjon Krasniqi me rastin e pranimit të titullit “Nderi i Qarkut”në Lezhë

Mesazh nga Lek Sat Mar 28, 2015 8:23 pm

Fjalë rasti nga z.Gjon Krasniqi me rastin e pranimit të titullit “Nderi i Qarkut”në Lezhë
Me:28.02.2015.



( Ca sekuenca të shkurtëra video të dates:28.02.2015 ne Bibloteken e Lezhës me rastin e shpalljes se Mergimtarit z.Gjon Krasniqi-t “ Nderi i Qarkut” nga ana e Kryetarit të Qarkut të Lezhës Dr.Pashk Gjoni )



Zonja dhe Zotrinj të nderuar qytetar të Lezhës i  nderuar Kryetar i Këshillit të Qarkut Lezhë Dr. Pashk Gjoni ju falëmnderit për inspirimin tuaj për vlerësimin tim me titull “Nderi i Qarkut”, të nderuar perfaqësues të Këshillit te Qarkut të Lezhës ju falëmnderit për vendimin qe morët per të më vlerësuar me titullin më të lartë qe jep Qarku i Lezhës - Të nderuar te pranishem në qoftse shpirtinsht e pyes veten si Gjon qysh diten qe kam fillua me kuptu nuk jam kanë ma i nderuem dhe krenar qe jam Shqiptar ,brenda trojeve Shqiptare apo në dhe të huaj nuk ka rëndësi jam kanë jam dhe do te mbetem Shqiptar jam shumé i lumtur, dhe , falënderues, kur sot nga Kryetari i Këshillit të Qarkut Lezhë Dr. Pashk Gjoni më jepet titulli: ‘’ Qytetar Nderi i ketij Qarkut’’ andaj z. Kryetar sot po me nderoni kaq lart dhe po me bëni shumë krenar si njeri i thjesht qe kam shërbyer ne vend te huaj dhe kam bartë mnë vetën time veshtirësit , pergjithsitë dhe problemet politike te nje regjimi totalitar serbofil qe kurr se kemi dashur. Une nuk e kam ba ndonjë ndihmë të madhe për ketë vënd por vetem se e kam krye një detyrë të Shqiptarit për Shqiptarin pikerisht për mua si dhe per çdo shqiptar, është detyrë, dhe obligim, me e ndihmue prindin, vëllaun, mikun apo bashkatdhetarin e një gjaku. Ketë nder ma mundësoj vëllau im Pal Krasniqi menagjer në klinikën “ Sankta Ana “ me qëndër në Luzern te Zvicres si dhe dua të veçoj se unë dhe familja ime ne pergjithesi u jemi mirënjohës vllezërve Mirditor si : z.Sander,z.Nik,z.Mark  si dhe z.Nikolli Preng,z. Lek Gjoka, z.Gjergj Markgjini,z. Edgar Qupi që jetojnë dhe veprojnë në Itali të cilë cilët na mundësuan njohjen me strukturat drejtuese të Spitalit të Qytetit të Lezhës në posaqe me Dr. Pashk Gjonin ( Kryetar i Këshillit të Qarkut Lezhë ) si dhe Dr.Viktor Gjoka të cilët edhe siguruan transportin e tyre .Andaj është nder por edhe pergjegjësi e madhe të jesh “Nderi i ketij Qarkut’’ mu në ketë zonë patriotike, me histori të madhe dhe të lasht mbi 2000-vjet para Krishtit në çrast Lezha,Kurbini e Mirdita si pjesë përbërëse të këtij qarku trashëgojnë vlera të rëndësishme historike si :
 
-Kalaja Ilire ,te mali i të Shelbuemit e shek. VIII  para Krishtit 
-Krijimit te shtetit të parë Shqiptar, shtetit të Arbërit në vitin 1190, 
-Në truallin e këtij rajoni u hapën shkollat e para shqipe në rafshin kombëtar, 
-Te Katedralja e Shejtit Shenkoll, 
-Vëndi ku u lidh Besa Shqiptare 
-Këtu u varrosen eshtrat e Gjergj Kastriotit, 
-Këtu është djepi dhe oxhaku i kulturës Shqiptare ku u ruajten vlerat autentike të shqiptarit,e na e dhanë mundësinë me folë shqip në mes  veti.
 
Andaj e kam thënë sa herë qe mu ka dhënë rasti por edhe sot po e perseris edhe këtu në mesin tuaj edhe një herë kur zemra është e plotë goja është e zbrazët por sot flet historia jonë qe daton me shekuj e dhimshme por shumë krenare si dhe së fundi në luften me serbin gjenocidiale pra Nënë Shqipria u doli ne ndihmë bijve dhe bijave te veta moralisht, matrialisht, politikisht , ushtarakisht në çrast edhe vëllezerit tanë luftuan krah per krah me ne të cilën edhe sbashku të bashkuar e lamë me gjak atë tokë martire të Kosovës.Dhe kjo deshmon nji gjë se populli Shqiptar i vllazëruar dhe i bashkuar ka ditur gjatë histories  se tij te mbijetoj ndersa shumë popuj tjerë janë harruar dhe tash janë ne analet e historisë ne jemi gjallë më gjallë se kurr ,ne jemi të fort më të fort se kurr me ndihmen e Zotit e vëllezerve gjithë Shqiptar dhe boten perparimtare qe e kuptoj se kush jemi ne.Juve gjithë çka jeni këtu familjeve tuaja gjithë Shqiptarve ku do që janë duhet ti themi para se të bashkohen tokat Shqiptare duhet te bashkohen kokat dhe zemrat Shqiptare në çrast armiqet tanë shekullorë janë munduar të na qesin helmin janë mundue te na ndajn dhe perçajn por  Shqiptari kurr se ka harrue prejardhjen e vetë kurr si ka harrue rrënjet e vjetra Iliro Shqiptare kurr se ka harrue Besen qe u lidh ne ketë vend Shenjt nuk e ka harrue traditen dhe kulturen e perbashket dhe kurr nuk ka lejuar qe te jemi te ndarë dhe te perçarë por vetem te vllazruar dhe te bashkuar kemi arritur deri këtu duhej qe ne shqiptaret e Kosoves duhet që të jemi të kujdesëshëm se në rast se nuk do jemi të falenderushem ndaj vëllezerve shqiptar të Shqipërisë ateher jemi ne rrezik.Nderimi faliminderimi dashuria besa mbi te gjitha gjithë Shqiptaria janë shtyllat mbi te cilat lindi shteti i Kosoves, neve sot jemi te lirë qe ta perplotësojm ta perkrahim dhe ta ndihmojm njeri tjetrin.Familja ime të afermit e mi si dhe shumë e shumë familje gjatë luftes se fundit ne Kosovë i kanë gjetë dyert e hapura me plot bujari e dashuri vllazrore në Shqipëri andaj unë sot shfrytzoj rastin ne emër timin familjes sime dhe gjithë atyre qe ne Shqipri gjeten mikpritjen dhe bujarin, u jam mirnjohes e falënderues per gjithë ate qe keni bërë për Kosovën ua paqim borgj ndaj edhe Zoti ua shperbleft .Me në fund z. Krasniqi e permbylli me ketë fjalë duke thënë se e  kam të veshtir te gjëjë fjalë falënderimi per ketë nder që m’keni bërë mua familjes,farefisit miqve e shokve te mi por nga zemra po ju themi: Ju falemnderit dhe Rrnofshi Qofshi e Perparofshi.
 
Lezh’, kreshnike, t’ qofsha falë!
Ti Hyjnesh’, mu’ m’bane djalë.
Po t’betohem: se sa t’jem gjallë
Me t’prek’ kush, un’ zot kam me t’dal’.

                         Zoti ju bekoft e ju ruajt ju falëmnderit.

Lek

Numri i postimeve : 142
Registration date : 17/12/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi