Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shpaloset pllaka e mermertë e sh.f. “Rexhep Akllapi” (Foto)

Shko poshtë

Shpaloset pllaka e mermertë e sh.f. “Rexhep Akllapi” (Foto) Empty Shpaloset pllaka e mermertë e sh.f. “Rexhep Akllapi” (Foto)

Mesazh nga Agim Gashi Tue May 05, 2015 6:17 pm

Shpaloset pllaka e mermertë e sh.f. “Rexhep Akllapi” (Foto)


Shpaloset pllaka e mermertë e sh.f. “Rexhep Akllapi” (Foto) Sejdiu-640x360


Akllap, 5 maj 2015 – Në shkollën fillore “Rexhep Akllapi” të fshatit Akllap afër Janjevës, u shpalos pllaka e mermertë e patriotit dhe bashkëluftëtarit të Adem Gllavicës, Rexhep Akllapit.
Pllakën e zbuluan, ish Presidenti i Kosovës z. Fatmir Sejdiu mik i familjes Akllapi, Sahit Sahiti dhëndëri i Rexhep Akllapit, Sadie Akllapi vajza e Rexhep Akllapit si dhe drejtori i shkollës Avni Gashi.
Familjarët e Rexhep Akllapit tashmë një kohë jetojnë në Turqi.
Rexhep Akllapi u lind më 1900 ne fshatin Akllap dhe vdiq me 1972 larg atdheut që e dashti shumë. atje në Stamboll. A kishte emigruar bashkë me familje dhe shumë shqiptar tjerë që ishin kunder pushtetit të ish Jugosllavisë.

Theksojmë se fshati Akllap ishte kam disa herë nga armiqët e ndryshëm. Sëpari ishte bë shkrum nga turqit më 1874 e më vonë tri herë nga kralitë jugosllave, duke filluar nga Karaxhogjet e deri te kralevina partizane e Titos e Rankoviçit.
Me këtë rast u dha një program kulturor artistik përgatitur nga nxënësit e shkollës si dhe nga këngëtari i mirënjohur i kësaj ane Riza Bytyqi. /KI/


Shpaloset pllaka e mermertë e sh.f. “Rexhep Akllapi” (Foto) Shpaloset-pllaka-e-mermert%C3%AB-e-sh.f.-%E2%80%9CRexhep-Akllapi%E2%80%9D-1

Shpaloset pllaka e mermertë e sh.f. “Rexhep Akllapi” (Foto) Shpaloset-pllaka-e-mermert%C3%AB-e-sh.f.-%E2%80%9CRexhep-Akllapi%E2%80%9D-2-560x420
Shpaloset pllaka e mermertë e sh.f. “Rexhep Akllapi” (Foto) Shpaloset-pllaka-e-mermert%C3%AB-e-sh.f.-%E2%80%9CRexhep-Akllapi%E2%80%9D-3-560x420
Shpaloset pllaka e mermertë e sh.f. “Rexhep Akllapi” (Foto) Shpaloset-pllaka-e-mermert%C3%AB-e-sh.f.-%E2%80%9CRexhep-Akllapi%E2%80%9D-4-560x420

Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi