Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Mësuesit zviceranë alarmojnë: Fitojmë 'vetëm' 7600 euro në muaj-Pregaditi Fitim Dika

Shko poshtë

Mësuesit zviceranë alarmojnë: Fitojmë 'vetëm' 7600 euro në muaj-Pregaditi Fitim Dika Empty Mësuesit zviceranë alarmojnë: Fitojmë 'vetëm' 7600 euro në muaj-Pregaditi Fitim Dika

Mesazh nga Agim Gashi Mon Jun 27, 2016 4:53 pm

Mësuesit zviceranë alarmojnë: Fitojmë 'vetëm' 7600 euro në muaj-Pregaditi Fitim Dika



Mësuesit zviceranë alarmojnë: Fitojmë 'vetëm' 7600 euro në muaj-Pregaditi Fitim Dika Largea_der-praesident-des-lehrerverbands-lch-beat-zemp-archiv1467023712


Sindikata e mësueve në Zvicër (LCH), ka sqaruar të hënën se përfitimet nga sektori arsimor janë shumë më të pakta sesa nga sektori privat. Arsyeja qëndron se nga 1993 rroga e mësuesve është zvogëluar për 2.5 përqind, ndërsa në sektorët tjerë është rritur për 13.2 përqind, shkruan blick.ch. Në deklaratën për media të sindikatës së mësuesve, shkruhet mes tjerash se edhe vetë fakti që në shumë shtete tjera ka rrogë më të madhe të mësuesve sesa në Zvicër është demotivues, përcjell botasot.info.
“Me rritjen e çmimeve në treg, ne si mësues kemi humbje të fuqisë blerëse,” thotë shefi i sindikatës Beat Zemp.
Në kantonin Solothurn një mësues fitonte 103'000 franga në 1993, ndërsa sot vetëm 98'200. “Kjo është 19 përqind më pak, duke pas parasysh rritjen e inflacionit ose rritjen e çmimeve me 14%.”
Autoritetet kanë parashikuar shqyrtimin e rastit për vitin tjetër, për rritjen e rrogave të mësuesve. Përndryshe, një mësues zviceran merr 8183 franga në muaj ose rreth 7600 euro…../Bota sot
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi