Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Selim Hasanaj: Ata erdhen si pushtues

Shko poshtë

Selim Hasanaj: Ata erdhen si pushtues Empty Selim Hasanaj: Ata erdhen si pushtues

Mesazh nga Agim Gashi Mon Nov 16, 2009 1:45 am



Selim Hasanaj: Ata erdhen si pushtues U1_SelimHasanajATA ERDHEN SI PUSHTUES

Nga Selim Hasanaj

Sot në mes ditë deri sa lexoja dicka në internet , papritmas më lajmrohet një "student" i Shkencave politike nga Kosova diku, dhe permes MSM-it donë të më bajë nji pyetje sepse ati deri sot askush nuk paska dijtë ti pergjigjet. Unë si njeri publik e jo mistik apo anonim sikur shumica e komentuesve të saidave të internetit , pa hamendje ju lajmrova dhe e pershendeta me c`rast edhe kerkova nga ai të më prezentohet sepse unë nuk e nifsha. Nuk u prezentue efendiu apo drugari sepse të tillë janë ata, veprojnë me anonimitet dhe tinza.
Nuk po shkruej per te asgja ma shumë sepse as nuk di kush asht ai, unë do shkruej per "PYETJEN" që ky "STUDENT" i Shekencave Politike e paska dhe në të cilen askush nuk po ditka ti pergjigjet. Padyshim ai do e lexon pergjigjen këtu dhe do e hap gojen me ulurimat e tija së bashku me cakajt tjerë të stepeve të arabistanit që ulurojnë dhe lehin edhe neper trojet e ethnikumit Iliro - dardan në gadishullin Ilirik. Pyetja perafersishtë ishte kjo; "kur erdhen Turqit Osman në Ballkan , si e gjeten ata popullin shqiptarë, të lirë apo të pushtuem nga SERBET, MALAZEZET, BULGARET, GREKET etj, etj dhe se me Evropen a nuk ishin shqiptaret të ndam dhe shkeputun per shkak të këtyne pushtimeve, në mes shqiptarve dhe italisë , a nuk ishte deti në mes....". Ky "STUDENT" i shkencave politike që mue më paraqitet me nofken ( padyshim ) Naim Berisha si argument per pyetjen e ti perdor shkrimet e Noel Malkhom ( kerkoj falje lexuesit nese nuk e shkruej drejtë emnin e këti studjuesi) të cilin "studenti" N. Berisha e rendit si PRO SHQIPTARË. Nuk e banë këtë rastësisht ky "student" sepse ta shkruesh se dikush asht pro apo kontra nuk asht asgja tjeter pos perpjekje per të perhap propaganden dhe per të ba punen e pundhansit që pastaj edhe të shperblehesh nga ai. Pra padyshim se njerzit sikur ky "student" paguhen nga dikush per tu fut neper MSM privat të krijuesve dhe publicistve të cilet shkruejn dhe gjithmonë mbrojnë me forcen e argumenteve të VERTETEN dhe këtë e bajnë jo vetem per hirë të patriotizmi, ata e bajnë thjeshtë pse janë të sinqertë dhe të vertetes dhe realitetit ja dedikojnë jo veq krijimtarinë por nese kerkohet edhe jeten. Me plot pergjegjësi e thamë per veten time se jamë njeri shumë i sinqertë dhe shumë i drejtë.
"Student" efendi, masi po të plaske zemra per ta gjetë dikend per me të tregue se ku ishin shqiptaret dhe cfarë duhet tash të konsiderohen Turqit Osmanli si pushtues apo si clirues, unë po të pergjigjem edhe Ty , por edhe krejtë sojit dhe sorallapit tand. Pergjigjëa asht kjo:
Shqiptaret sikur të gjithë të tjeret popuj të Ballkanit ishin të ndam neper principata dhe ato kishin edhe sunduein e vet feudal që asht quejt PRINC, dhe këta gjithmonë kanë kjen të sulmuem nga anmiq të jashtem, pra të popujve tjerë , por ka pas raste kur per shkaqe të ndryshme, si ta zam, per shkak të ndonji Vajze të bukur të feudalit, per shkak të pronave , të taksave dhe prishjes së marrveshjeve të ndryshme edhe kanë luftue mes veti. Kjo ishte dukuni e pergjithshme mbrenda pothuej të të gjithë popujve të asaj kohe dhe jo vetem në Evropë, Ballkan, apo diku tjeter, kjo ishte gjithandej ku kishte njerz si krijesa. Nuk po i numrojë këtu rastet per të cilat historia na mëson kur vëllau vret vëllaun per ti marr gruen e bukur, kur vret vëllaun per ti marr trashigimin , fronin apo postin etj etj. Pra flasim per nji kohë të kalueme diku rreth 1000 vjetë ma parë e tutje deri në ditet e sodit. Andaj efendi "STUDENT" jo per me ta marue qefin, por pse ishte e vertetë ajo që ti e potencon po e pranojë se POPULLI shqiptarë i shperndam neper fise ( sikur edhe popujt tjerë të asaj kohe) ishte i pushtuem nga fiset barbare sllave dhe edhe nga greket dhe bulgaret në kohen kur shkeli THUNDRA AZIATIKE në Gadishullin Ilirik, pra Perandoria Osmane e turqve. Ama more njeri i shitun ( me apo pa qellim dhe leverdi e dinë Ti vetë) ku e lexove ti dhe kush ta imponon ta thuesh se Turqit Osman paskan ardhë si shpetimtarë, si clirues të shqiptarve sepse ata veq paskan kjen të pushtuem nga sllavet dhe të tjeret?! Kush të paguen dhe punën e kujt e banë ti or njeri i mjerë që në shkrimin tand permes MSM-it mue më quen MEGALOMAN ,kur provon ta mohosh lidhjen e SHQIPTARVE ME EVROPEN DHE KULTUREN EVROPRENDIMORE. Ti thue se ajo lidhje paska kjen e shkëputun nga pushtuesit sllav, ndersa me Italin na paska nda deti?! Pra ti pretendon, por nuk e thue direkt se nuk paska pas kurr aso lidhje. Unë po ta thamë haptas se nuk jamë as historian, as studjues tjeter i cilesdo shkencë, por se kombi im , populli im SHQIPTARË ishte dhe asht evropian dhe se i perket vetem kultures dhe identitetit të tillë e di dhe e besojë andaj edhe reagojë gjithmonë kunder perpjekjeve të tilla si kjo e jotja sod. Reagimet e mia nuk janë shkencore, nuk janë studime universitare as per disertacione të ndryshme shkencore. Unë ato i bazojë në fakte dhe faktet i jetova dhe i jetojë prej se kur kamë mësue të eci, të lexojë dhe të shkruej. Ja vetem disa nga to. Kurr sado që lexojë (paralelisht në disa gjuhë) materiale dhe shkrime të gjithfarshme, unë kurr deri sot, ta zam në gjuhen serbe, sllovene dhe ruse të cilat i lexojë, i shkruej dhe flasë paster nuk gjeta vetem edhe nji fjalë që asocion me të njejten në gjuhen shqipe, që ka kuptim të njejtë dhe domethanje të njejtë. Ngjajshmëni të tilla gjejë mes këtyne gjuhve ( pra atyne sllave) dhe gjuhes Turke Arabe dhe Perse. Unë po thuej per ditë kur flasë gjuhen norvegjeze me norvegjezet, miqet e mi këtu ku jetojë tani e dy dekada, hasi në fjalë të njejta të kësaj gjuhe dhe të gjuhes shqipe. Kjo asht prezente edhe në gjuhen gjermane, italiane, frenge, angleze, baske, suedeze , daneze etj, etj. Premtojë këtu se më keni nxit që të perpjekem ti mbledh fjalet e njejta me domethanje të njejtë të gjuhes norvegjeze dhe asaj shqipe dhe ti bajë publike nji ditë këtu apo në nji broshurë studimore të veqantë.
Mirpo më lejo që per momentin të dakordohem me Ty "STUDENT" efendi dhe me trushperlamsit e tu orientalist.
Paskan ardhë turqit osman në tokat tona dhe na paska pas pa allahu me petlla sepse ata na paskan pas clirue nga pushtuesit e maparshem sllav, grek dhe bullgar!!! Dakord. Ama unë tash kamë shumë pyetje per ty dhe trushperlamsit e tu orientalist. Masi paskan pas ardhë si clirues, kush i shtyni ata ta bajnë këtë, thjesht ndjenja humane e GJYNAHIT TË ALLAHUT dhe hajde të luftojmë me të krishtenet per ti shpetue fiset ilire-shqiptare!!! Pse të bahet kjo?! Shqiptaret ishin poashtu të krishten! Apo ndjenja e detyres e mësueme nga profeti Muhamed dhe kjo asht që bota duhet pushtue, që islami duhet perhap gjithandej, që ata që nuk i binden allahut janë kaurr dhe të pa fe dhe duhet zhduk. Unë e di se asht kjo e dyta dhe per ta vertetue tezen time të cilen e nisi me logjikën time e jo në baza tjera, po i ceku këto lufta që po ndodhin sod ku per ditë të ZOTIT neper tokat e popujve islam në emen të allahut dhe pejgamerit Muhamed me qindra njerz të pafajshem vriten e coptohen nga bombatnjerëz që këtë e bajnë per ta shijue xhenetin në boten tjeter të cilen botë vetem profeti arab Muhamedi e ditka dhe vetem ata që do sakrifikojnë per te do e gëzojkan!!!
Dhe nese osmanet erdhen si clirimtarë, pse atëherë nuk lejuen popullin shqiptarë ta ketë Kishen e vetë Autoqefale!?
Pse nuk lejuen shkollat dhe arsimimin e shqiptarve në gjuhen e tyne të Shejtë Shqipe!? E shkruej e Shejtë SEPSE PER MUE KJO GJUHË ASHT GJUHA E VETË ZOTIT KRIJUESIT DHE MËSHIRUESIT. Kjo guhë per mue vlen ma shumë se Bibla e Kurani dhe se të gjitha librat tjera të shejta.
Nese turqit osman paskan ardhë si clirues, pse të paret tanë panderpre per psesë shekuj nuk e ndalen luften kunder tyne!?
Nese turqit osman paska ardhë si clirimtarë pse ata banin panderpre per pesë shekuj aleanca me greket dhe serbet per ti zhduk shqiptaret!?
Nese turqit osmanlinj paskan ardhë si clirimtarë per ta shpetue popullin shqiptarë, psa ata edhe kur u munden nga evroprendimoret e krishten dhe pas pes shekujve e futen bishtin ner kambë dhe iken në Anadoll, para se me ik e ndan dhe e coptuen ethnikumin shqiptarë tue i falë tok serbve, grekve, malazezve e bullgarve dhe pse ata e luenin lojen e poshter kur para shteteve të forta evroprendimore si Franca, Anglia, Italia dhe Austro-Hungaria nuk lejonin të flasin perfaqësuesit e popullit shqiptarë, por per shqiptaret flitnin vet begler e pashallar turq dhe kështu manipuloheshin evroprendimoret sepse atyne u thuhej se shqiptarë nuk ka, ato grupe të varfënish që janë atje në Kosovë e Shqipni janë mbeturina të fiseve turke dhe andaj edhe u humb ma teper se gjysma e tokave shqiptare per të ju dhurue serbve, malazezve, grekve dhe bullgarve. Pse pra bahej kjo nga turqit or efendi "STUDENT" mjerani , e mjer kombi shqiptarë per student të tillë si dhe mjer familja që ka rritë kësi shtriganash.
Krrokat , piskat e shajë e ofendo sa të mundesh or mjeran, por nji gja dije se njerzit normal, shkenca dhe vetdija njerzore neper tanë boten e ka vlersue shumë moti se Turqia Osmane ishte pushtuese dhe qellim kishte perhapjen e fesë Islame neper tanë boten.
Kjo asht nji dicka e perfundueme dhe këtë fakt askush nuk ka shansa ta ndryshojë. Turqia osmane gjithandej ku pushtojë per popujt e pushtuem autokton ishte paksa ma e butë per mos me thanë demokrate, ndersa per shqiptaret ishte e pamëshirshme, kishte politikë shfarosëse të shqiptarve dhe per ta realizue ate ajo perdorte masa dhe metoda më të tmerrshme. Keto masa vertetojnë konvertimin në Islam me dhunë të pjeses dermuese të popullit shqiptarë per ti shpetue zhdukjes dhe shfarosjes.
Turqia osmane ishte shtet demokrat vetem per serbet dhe greket të cilve u lejojë kishat, shkollimin dhe kulturen e gjuhen e tyne dhe veq kësaj atyne u dha edhe pushtet per ti asimilue dhe zhduk shqiptaret. Fakt ky i deshmuem të cilin vetem juve brezi lugat (që pas luftes së NATO-s per clirimin e Kosovës duelet në siperfaqe) nuk e pranoni.
Unë para se ta perfundojë deshta të ta perkujtojë faktin që e thamë poashtu nga logjika ime, pra faktin pse Turqia osmane ishte demokrate me Serbet dhe greket !?
Disa historian thonë se turqit osman janë racë mongole dhe kjo asht ma se e vertetë. Dihet se edhe para osmanlinjve mongol nga ato vise pati pushtues të tmerrshem. Padyshim me të drejtë disa thonë se pushtimet e hunve në krye me Atilen ishin pushtimet e para turke në Evropë. Pastaj Xhingis Kahani etj, etj. Gjenetikisht nga këto vise të fiseve mongole janë të gjithë popujt sllav andaj KRV NIJE VODA ( gjaku nuk asht ujë) thotë nji fjalë serbe. Normal se ndjenin simpati per vëllaznit e vet gjenetik serb, rus, malazez, bullgar etj osmanlinjet pushtues. Poashtu asht e vertetueme se greket e vjeter nuk kanë asgja të perbashket gjenetikisht me këta të sotshmit, por asht e vertetueme se kanë gjithcka me shqiptaret, ndersa greket e sotshem erdhen dhe pushtuen fiset e vjetra pellazge në Greqinë e sotshme nga EGJIPTI, pra nga nji racë krejtë tjeter gjenetike që asht e nji gjeni me turqit dhe sllavet andaj normal edhe simpatia e turqve osman me greket dhe arkimandritet e tyne gjithmonë në dam të shqiptarve.
Se turqit asnjiherë nuk pushuen perhapjen e islamit deshmon edhe kjo që po ndodhë sot. Ata në nji anë panderpre orvaten të futen në BE, ndersa në krye të shteti kanë votue dy lider islamist fanatik. Asnjherë në Turqin moderne sikur e thrrasin disa, shqiptaret që prap sipas disave janë diku mbi 10 milon nuk paten as nuk kanë asnji të drejtë të veten kombtare apo kulturore. Ata edhe sot masi ra komunizmi dhe masi shumcka ndryshojë në sferat e interesit në botë, u ringjallen dhe vazhdojnë ta qojnë në vend amanetin e profetit Muhamed. Afria e tyne me qeveritë e shteteve shqiptare nuk asht asgja tjeter pos perpjekje per nji ripushtim MODERN të shqiptarve. Dhe këtë e perkrahni juve gjaku i prishun dhe i shitun shqipfolës që fatkeqësishtë as kur po kryeni shkolla dhe fakultete nuk po ndergjegjësoheni dhe kaliteni KOMBTARISHTË.
Perkundrazi juve po degjeneroheni dhe këtë degjenerim po e perhapni gjithandej.
Se Turqia e sotshme moderne e ka ripushtue perseri Kosovën , unë e shoh tash me krijimin e komunave fantazma turke në Kosovë. Komuna e Mamushes. Në parlament kemi turq, e boshnjak musliman me emnin Shpresa, me mbiemnin Gash (i) sikur ishte në legjislaturen e parë zonja Nafie Gash. Në Mamush dhe gjithandej neper Kosovë turk asht edhe ai që ka mbiemen Morina, Gashi, Kastrati, Krasniqi, Bytyqi, Bujupi etj, etj.
Andaj efendi mjeran "STUDENTI" i shkencave politike, pa pardon po ta thamë ( dhe kjo vlenë per të gjithë ata që mendojnë si ti dhe veprojnë si ti) se Turqit osman dikur, këta të sotshmit dhe edhe ata të nesermit nuk janë asgja tjeter vetem anmiq t¨kultures , zhvillimit dhe prosperitetit të POPULLIT SHQIPTARË. Kështu si unë mendon secili njeri që bukës i thotë BUKË e ujit UJË sepse në gjakun tonë nuk ka gjak as gen aziatiku e arabi. Ndersa si ti mendojnë ata që në genin e tyne të origjines familjare janë perzie turq, cerkez, tatar, kurd, arab, serb, bullgar etj, etj.
Krv nije voda o drugar efendi. Ju terhjek geni juve andaj derdhni lotë per origjinen e juve dhe të parve tuaj.

Selim Hasanaj
Sarpsborg
Norvegji
15.11.2009
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi