Jorgo Telo:HUNJTË E GARDHIT…! (Satirë)

Shko poshtë

Jorgo Telo:HUNJTË E GARDHIT…! (Satirë)

Mesazh nga Agim Gashi prej Wed Nov 24, 2010 3:50 am

Jorgo Telo:HUNJTË E GARDHIT…! (Satirë)

Çudira në ekran

Dhe në Parlament.

Tallen a na ngjan

Se grinden vërtet?Grinden para nesh

Veçmas pijnë kafe.

Puna shkon për lesh,

Pleks e prish çorape…Ju lumt’, deputetë,

Lum si ne për ju!

Njëqind e dyzetë!

Çdonjëri – një hu…!Dhe ca analistë

Gjasme të pavarur

Me mendjen e pistë

“Armët” mbajnë varur…Na nginjët me dëngla

Na ofroni krundet…

S’po u shkoka “kënga”

Shpirti po na shkundet.Kur s’kanë nga mbahen,

S’kanë argument.

Çirren edhe shahen

Lolo – për ibret…!E bëtë Kuvendin

Një pazar mishmash…

Katandisët vendin

Leshnajë, hashash…!?Le kur pleksni sherre

Tëpkën si rrugaçë.

Mandej kafeneve

Dilni tjetër plaçkë…Na ngjani si macja,

Çjerr në përkëdhelje.

Nuk u skuqet faqja

Të zhgrryer në velje…!Babëzia juaj

Grushte mbi gjithkënd.

Luaj, popull, luaj;

Ti me fatin tënd…!Verbër jepe votën

Për hunjt’ e një gardhi.

Po çudisim botën,

Kurrgjë përsëmbari…
U PERKEDHELIM SI MACET, POR JU NA KAFSHONI...!

Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi