Jozefina Topalli:Është fat të rrisësh fëmijë në Shqipëri

Shko poshtë

Jozefina Topalli:Është fat të rrisësh fëmijë në Shqipëri

Mesazh nga Agim Gashi prej Sun Apr 19, 2009 1:54 am

Është fat të rrisësh fëmijë në Shqipëri

Jozefina Topalli
Me nënat shqiptare

Edhe gratë kanë të drejtën për të qenë të lira, për të qenë të mbrojtura, për të qenë të arrira, por nga të gjitha të drejtat e grave më e madhja është e drejta për të qenë nëna të lumtura. Nëna, është qenia e shenjtë dhe e pakrahasueshme, me një zemër të madhe që di vetëm të falë e të dhurojë dashuri.
Unë dua t’i them nënës time, por edhe çdo nëne shqiptare, që ka zemrën e madhe në pafundësi, e sytë të thellë të mbushur me dashuri: Falem nderit! Falem nderit për çdo përkëdhelje, për çdo buzëqeshje, për çdo fjalë të ngrohtë, për çdo përqafim të ëmbël që i dhuroni fëmijëve! Ju, me dashurinë dhe mençurinë e nënës jeni frymëzimi dhe inkurajimi më i madh i çdo fëmije.
Shpirti i një gruaje është një strehë e madhe ku gjen vetëm ngrohtësi. Ndaj sot dua t’u jap një mesazh gjithë baballarëve: “Gjëja më e rëndësishme që një baba mund të bëjë për fëmijët e tij është të dojë nënën e fëmijëve të tij.” Ndaj duhet t’i kuptoni, duhet të përkujdeseni, duhet t’i doni. Janë nënat e fëmijëve tuaj dhe i rrisin ata me të njëjtën dashuri që nënat kanë rritur çdo djalë derisa janë është bërë burrë.
Por këto vajza të bukura, të Gramshit, këto nëna të reja të përkushtuara, shpeshherë janë viktima të dhunës. Jeta e këtyre vajzave e nënave ndodh që të goditet, ndonjëherë të këputet, aftësitë e tyre intelektuale dhe afektive të komprometohen në mënyrë brutale.
Duke u bërë bashkë, ne nuk do ta lëmë dhembjen e tyre pa zë. Vetëm duke u bërë bashkë do të kuptojmë se ata që ushtrojnë dhunë, në fakt janë frikacakë.
Duke u bërë bashkë, shoqëria nuk do të jetë më indiferente.
Duke qenë bashkë do të kuptojmë, siç thotë Oriana Fallaci, “Të jesh grua është e jashtëzakonshme. Është një aventurë që kërkon kurajë, është një sfidë që kurrë nuk mbaron”.
Gratë nuk kanë nevojë për mëshirë. Jepuni grave rastin e përshtatshëm dhe ato mund të bëjnë çdo gjë.
Ne, nënat dhe motrat, që kemi ndjeshmërinë femërore, që kemi ndjeshmërinë prej nëne, dimë të jemi të brishta, po aq sa dimë të jemi të forta.
Ju, zonjat që krijoni jetën, ju vajzat që nesër do të keni fëmijët tuaj, ju jeni gjeneratori i vazhdimësisë së jetës.
Ndaj dhe ju, më shumë se kushdo, e dini se sa e rëndësishme është e ardhmja e fëmijëve tanë.
Ju e dini se çdo të thotë të rrisësh fëmijë. Ju e dini sa fat është të rrisësh fëmijët në një Shqipëri që sot ka një imazh tjetër në botë, ju e dini se sa e rëndësishme është për ju dhe fëmijët tuaj të thoni me krenari: Jemi shqiptarë, jemi pjesë e familjes së kombeve të lira, jemi pjesë e një vendi të sigurt, jemi pjesë e NATO-s.
Sot ne jemi më të forta, më të sigurta, më dinjitoze!
Rrugët sot nuk janë më aq të gjata. Rrugët nuk janë më me gropa e baltë. Sot energjia nuk mungon. Sot rrogat janë rritur. Sot pensionet janë rritur. Sot varfëria është përgjysmuar.
Infrastruktura ka ndryshuar, rrugët janë ndërtuar, ujësjellësit janë shumëfishuar, furnizimi me energji është përmirësuar. Kjo ka bërë që fëmijët të shkojnë më shpejt e më të sigurt në shkollë. Kjo ka bërë që ata, ndryshe nga pak vite më parë, të mos mësojnë më në dritën e qiriut. Kjo ka bërë që ata të jenë më të shëndetshëm e më të gëzuar. Sot të gjitha shkollat janë me laboratorë kompjuterikë ku të rinjtë lidhen me të gjithë botën dhe kjo i bën të barabartë me të gjithë fëmijët e botës.
Por unë ju premtoj se vitin e parë të mandatit tonë të dytë ata edhe do të lëvizin të lirë si të gjithë të rinjtë e tjerë europianë, nënat do të lëvizin të lira të takojnë fëmijët, vëllezërit, motrat, gjyshet do të lëvizin pa viza për të parë mbesat e nipat e tyre. Të gjithë shqiptarët do të lëvizin të lirë.
Ne kemi treguar se dimë të mbajmë fjalën. Ne i mbajmë premtimet.
Edhe nga Gramshi, ftoj çdo grua, çdo nënë, çdo vajzë të re, edhe ato që katër vite më parë ishin skeptike, edhe ato që nuk shkuan për të votuar, edhe ato që nuk na kanë votuar:
Bashkohuni me ne!
Ejani me ne!
Gratë janë me ne!
Bashkë, këtë vend do ta bëjmë edhe më të bukur. Bashkë do të nxjerrim familje të tjera, shumë familje të tjera nga varfëria. Bashkë do të ndihmojmë çdo grua në nevojë, çdo nënë në vështirësi. Bashkë do të kujdesemi edhe më shumë për çdo fëmijë. Bashkë do të rrisim edhe më shumë të ardhurat në çdo familje, do të rrisim më tej mirëqenien. Bashkë do të jemi më të forta, më të sigurta.
avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi