Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Diaspora ta bllokojë ndarjen e Kosovës

Shko poshtë

Diaspora ta bllokojë ndarjen e Kosovës Empty Diaspora ta bllokojë ndarjen e Kosovës

Mesazh nga Agim Gashi Mon Aug 20, 2012 8:20 pm

Diaspora ta bllokojë ndarjen e Kosovës


Diaspora ta bllokojë ndarjen e Kosovës Bashkefort
“Shqiptarët në Kosovë duhet të marrin në dorë fatin e tyre … politikanët të gatshëm të bëjnë pakt edhe me djallin. Pra, nuk e kanë problem ta shesin Kosovën”, thotë dr.Daci.

Edhe disa herë të tjera kemi shkruar këtë vit, se fati i shqiptarizmës në Kosovë thuaja mbështetjen e vetme të sigurt tani për tani e ka diasporën, mërgatën shqiptare, forcën lëvizëse të të gjitha proceseve thuaja gjatë të gjitha momenteve kritike shqiptare.
Ishte diaspora shqiptare e Amerikës që e shpëtoi Shqipërinë nga copëtimi në konferencën e Versajës, por sot kemi një diasporë shumë më të fuqishme, si në Amerikë dhe në Evropë. Në Evropë ajo është jashtëzakonisht e fuqishme kur vepron në sinkroni, sidomos ajo në Gjermani, Zvicër, Belgjikë etj., prandaj shqiptarët duhet të gjejnë mënyrat e reagimit të përbashkët dhe ta zhbllokojnë situatën tejet të rënduar në vend.
Skenarët që po gatuhen për krijimin gjoja të ‘koalicionit të luftës’, pra të partive që kinse kanë dalur nga lufta, PDK-së dhe AAK-së, janë mbase oguri më i keq, për të mos thënë më i zi, që e ka pasur Kosova që nga pas lufta. Skenari bëhet më kobsjellës, kur është bërë i pashmangshëm interpretimi, që liria e Ramush Haradinajt është e kushtëzuar nga pranimi i skenarit më të errët në tavolinën e bisedimeve me Serbinë, pra pranimi i një statusi special për serbët në veri,…


(Tekstin e plotë mund ta lexoni të të hënën në publikimin e shtypur të gazetës kombëtare “Bota sot” botimi i Diasporës – Perëndimit)

Abonohuni në gazetën “Bota sot”. Mundësitë e abonimit janë në Zvicër e Gjermani.
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi