Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ndue Marku: Festivali i Kenges ne Radiotelevizion????

Shko poshtë

Ndue Marku: Festivali i Kenges ne Radiotelevizion???? Empty Ndue Marku: Festivali i Kenges ne Radiotelevizion????

Mesazh nga Agim Gashi Sat Dec 26, 2009 12:06 am

Ndue Marku: Festivali i Kenges ne Radiotelevizion???? N1728627750_2921
Ndue Marku: Festivali i Kenges ne Radiotelevizion????

Ndoqa rreth njezet minuta te natas se pare dhe te dyte nga Festivali i Kenges ne Radiotelevizion.Per te deshiruar!Qe nga prezantimi e deri tek interpretimi!Dikur ky festival ishte nje spektakel i vertete kulturor,pavaresisht censures qe ekzistonte ne muzike.Sot ky festival eshte katandisur per mendimin tim si nje jetim pa strehe.Vetem gjuha qe flitet eshte shqiptare.Ky objekt e ka humbur traditen shqiptare,ka humbur cilesine ne gjeresi,me plot gojen.Une nuk jam nje muzikant,por nje simpatizant i muzikes,dhe mbase nuk e kuptoj aq mire muziken,por nga ajo qe une kam krijuar ne imazhin tim per muziken them:"Muzika behet nga njerez te medhenj,qe ta vleresojne njerezit e thjeshte,e jo nga njerez te vegjel per ta vleresuar njerez te medhenj,sepse masa eshte ajo qe e degjon!" Ndjek me zell muzike,dhe njoh pak a shume muziken e gjitha vendeve ballkanike,Italise,Frances,Spanjes,Hungarise,dhe nje pjese te vendeve arabe,por ajo qe ndoqa ne Televizionin Shqiptar mu duk shume pa cilesi,si ne prezantim,interpretim,koreografi,tekst,dhe kompozim.Muzika Shqiptare e lehte eshte shume larg cilesise,shume mbrapa modernes,shume larg tradites shqiptare!Pra nuk ka brenda saj ate me thelbesoren:Traditen tone!
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi