Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Sylejman Aliu:Koha e këngës(Agim Gashit)

Shko poshtë

Sylejman Aliu:Koha e këngës(Agim Gashit) Empty Sylejman Aliu:Koha e këngës(Agim Gashit)

Mesazh nga Agim Gashi Fri Dec 17, 2010 9:18 pm

Sylejman Aliu:Koha e këngës(Agim Gashit) 63232_474023734076_644509076_5970633_352761_n

Sylejman Aliu:Koha e këngës
(Agim Gashit)

Mbledhë jehun e heshtur
Copëzave t’atdheut
Brenda ritmit tonë të vetënjohjes

Vjen në derë të kujtesës
Më sjell stinën e përlotur

Jemi ne aty
Apo përlotja e stinës
Shërohet nga ne

E unë
Do të vdisja për një buzëqeshje
Miku im

Mbledhë në kopshtin tonë të zemëruar
Pranverën e ringjalljes në këngë
Dhe këlthas
Dhe kushtroj
Ma shëroni atdheun
Ma ringjallni njeriun tonë

Tingulli i sharkisë
Në prehër më merr
I vdekur më s’jetoj

Shënime për autorin

Sylejman Aliu u lind më 1947 në katundin Kashtanjevë të Ferizajt. Shkollën fillore dhe të mesme i kreu në Ferizaj, kurse studimet e gjuhës dhe të letërsisë shqipe i mbaroi në Universitetin e Prishtinës. Gjatë studimeve ishte kryeredaktor i gazetës së studentëve “Bota e re”, gazetar e redaktor shumëvjeçar i së përditshmes “Rilindja”, kryeredaktor në gazetën e përditshme “Bota sot”, kryeredaktor po ashtu i së përditshmes “Iliria Post” dhe drejtor në Shtëpinë Botuese të Librit “Rilindja”. Tash drejton shtëpinë botuese “SAGA” në Prishtinë.
Përmbledhjen e parë me tregime “Ankthi” e botoi më 1974. Pasojnë “Shtëpia në pluhur”, 1978, “Fillimi i vjeshtës”, 1980, “Gjuetari i dehur”, 1987,“Trazimi i heshtjes”, 1994, “Vdekësit e popullit” (dramë), 1998, romanin“Muzgu i bardhë”, 2003, skenarin e filmit “Dhembja krenare”, të cilin e ka realizuar më 1989 Radiotelevizioni i Prishtinës si dhe së fundi FILOZOFIA E KRROKAMËS (Rexhep Qosja në pasqyrë).
Së shpejti pritet të dalë para lexuesve romani “Mashtrimi i dashurisë”,si dhe dy libra të tjerë publicistikë të këtij autori.
Disa tregime të këtij autori janë përfshirë në disa përmbledhje autorësh nga Kosova, që u botuan në Shqipëri.
Veprat e këtij autori janë vlerësuar dhe cilësuar mjaft të suksesshme nga kritika letrare

http://agim.poeticforum.com/speciale-f22/sylejman-aliufilozofia-e-krrokames-t7676.htm
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 70
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi