Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Aktakuzë kundër imamit Shefqet Krasniqi

Shko poshtë

Aktakuzë kundër imamit Shefqet Krasniqi Empty Aktakuzë kundër imamit Shefqet Krasniqi

Mesazh nga Agim Gashi Mon Feb 27, 2017 4:32 pm

Aktakuzë kundër imamit Shefqet Krasniqi


Aktakuzë kundër imamit Shefqet Krasniqi Auto_shefqeti-hetohet1488194370

Shefqet Krasniqi

Prokuroria Speciale e Kosovës ka ngritur aktakuzë në Gjykatën Themelore në Prishtinë, kundër të pandehurit Sh.K., për veprat penale: shtytja për kryerjen e veprave terroriste, nxitja e urrejtjes, përçarjes ose mos durimit kombëtar, racor, fetar apo etnik, dhe shmangia nga Tatimi.
Sipas aktakuzës, i pandehuri Sh.K, veprat penale: shtytja për kryerjen e veprave terroriste dhe nxitja e urrejtjes, përçarjes ose mos durimit kombëtar, racor, fetar apo etnik, i ka kryer në vazhdimësi gjatë intervalit kohor 2013 dhe 2014, ndërsa, veprën penale shmangia nga tatimi ka kryer në vazhdimësi gjatë intervalit kohor 2011 dhe 2016.
Sipas aktakuzës i pandehuri Sh.K. në cilësinë e imamit të xhamisë se madhe “Mehmet Fatih” në Prishtinë, në vazhdimësi dhe me dashje ka shpërndarë mesazhe për publikun, përmes paraqitjeve të tij të drejtpërdrejta para publikut përmes ligjëratave të ndryshme, si dhe duke shfrytëzuar rrjetet sociale dhe mjetet tjera të informimit, përmes gjuhës së vrazhdë dhe interpretimit të ajeteve kuranore jashtë kontekstit kohor dhe frymës parimore islame, ka shtyrë të tjerët ta marrin rrugën drejt zonës së konfliktit në Siri dhe Irak e më pas të kryejnë akte terroriste.
Po ashtu Krasniqi sipas aktakuzës  ka cilësuar disa grupe fetare si armiq të myslimanëve-sunit, duke nxitur dhe përhapur urrejtje, përçarje dhe mosdurim ndaj grupeve tjera fetare, të cilat jetojnë edhe në Republikën e Kosovës.
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi