Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Xhevat Rexhaj: Përfundoi Olimpiada botërore e Reprezentacioneve të politikanëve të korruptuar dhe hajnave

Shko poshtë

Xhevat Rexhaj: Përfundoi Olimpiada botërore e Reprezentacioneve të politikanëve të korruptuar dhe hajnave Empty Xhevat Rexhaj: Përfundoi Olimpiada botërore e Reprezentacioneve të politikanëve të korruptuar dhe hajnave

Mesazh nga Agim Gashi Fri Jan 07, 2011 3:07 am

Xhevat Rexhaj: Përfundoi Olimpiada botërore e Reprezentacioneve të politikanëve të korruptuar dhe hajnave


Xhevat Rexhaj: Përfundoi Olimpiada botërore e Reprezentacioneve të politikanëve të korruptuar dhe hajnave U1_1


Xhevat Rexhaj: Përfundoi Olimpiada botërore e Reprezentacioneve të politikanëve të korruptuar dhe hajnave U1_XhevatRexhaj
SENZACION
REPREZENTACIONI I KOSOVËS ZURI VENDIN E PARË NË BOTË

Nga Xhevat Rexhaj
Popujtë dhe shtetet e ndryshme të globit tonë përpos zhvillimeve të tyre ekonomike dhe demokratike më së shumti investojnë në sporte për të treguar vlera dhe për ta ngritur namin e tyre në nivel botëror.
Fatkeqësisshtë shteti më i ri në botë Kosova ende nuk po mundet të marri pjesë në organizimet sportive dhe kulturore në nivel evropian dhe as atë botëror pasi që po e pengojnë shumë shtet të ndryshme të botës të cilat janë në miqësi të mirë me Serbin. Me mijra të rinjë dhe të reja janë të ngulfatur dhe të bllokuar që talentet e tyre të i prezantojnë në shumë arena sportive dhe kulturore, pra thjeshtë është një vrasje politike që u bëhet të rinjëve tanë për të treguar vlera dhe për ta përfaqësuar shtetin e tyre në arenat nderkombëtare. Që e gjitha mos të jetë e zezë për popullin e Kosovës u kujdesën politikanët tanë të kinse karrierës të cilët më në fund arritën që ta thyejnë akullin dhe të bëjnë një senzacion me permasa botërore.
E tëra filloi qysh pas luftës dhe pas çlirimit të Kosovës, politikanët tanë përvolën mëngët dhe filluan me trajnime e gara të ndryshme në nivel lokal dhe atë nacional që të jenë të gatshëm që pas njohjesë nderkombëtare të shtetit të ri të jenë të gatshëm të marrin pjesë në një organizim të madh botëror atë të Olimpiadës së reprezentacioneve të politikanëve të korruptuar dhe hajnave.
Garat në nivel Kosove ishin të ashpra dhe të rrepta sidomos pas rishpalljesë së pavarësisë, dhe afër 3 vite reprezentacioni i Kosovës u përgatit dhe u forcua shumë në të gjitha sferat e parapara me rregulla olimpike, kështu që qysh para mbajtjesë së olimpiadës shumë njohës të mirë të korrupcionit dhe hajnive Kosovën filluan ta shohin si një nderë favoritët kryesorë për të arritur në finale.
Pas të gjitha përgatitjeve ishte caktuar data e mbajtjesë së Olimpiadës dhe atë fundin e dhjetorit 2010. Olimpiada mbahej në një shtet të quajtur Zanzibar dikund në Afrikë, si një vend që i plotësonte që të gjitha kriterët për këtë eveniment dhe se atje koha ishte shumë më e nxehtë sesa në Evropë.
Hapja ishte madhështore ngase aty për herë të parë nuk merrnin pjesë vendet, pra shtetet demokratike ngase nuk ishin të ftuar pasi që nuk i plotësonin kriteret për pjesëmarrje, megjithate merrnin pjesë afër 130 shtete nga të gjitha kontinentet e botës, stadioni ishte i mbushur përplot dhe disi mund të vërehej se më së shumti shikues kishte nga Kosova, shumë komentator kishin mbetur pa tekst duke ju referuar varfërisë në Kosovë nuk mund ta merrnin me mend se sa shumë përkrahës kishte ky reprezentacion e një vendi të vogël, por duke ditur se ne jemi “ nana e vakive “ edhe ky specialitet nuk ishte ndonjë risi e madhe. Pas intonimit të himnave kombëtar, ku i vetmi hymn i yni ishte pa tekst, filluan garat në shumë disciplina, ishin pra gara eliminatore, por duke ditur përgatitjet dhe kapacitetet e reprezentcionit tonë nuk ishte e vë4shtirë të parashihej se ne do mberrinim gjerë në çerekfinale e besa edhe në gjysëmfinale në shumë disciplina korruptive dhe hajnisë.
- Në garën e niveleve lokale Kosova pati disa vështirësi dhe nuk mundi të arrij në finale por u kënaq me vendin e tretë pasi që mposhti Banglladeshin.
- Në garën e privatizimit Kosova ishte e para pasi që në finale mposhti bindshëm Rumaninë dhe ishte medalja e parë e artë e fituar.
- Në garën për drogë dhe për prostitucion reprezentacionin i ynë në finale u mposhtë nga Meksikoja ngase ishin shumë më të përgatitur dhe më të fortë në çdo aspekt.
- Në garën e tenderistëve Kosova fitoi shumë bindëshem ndaj një kundërshtari të fortë Venezuelës së Cavesit, vërtet gara ishte interesante dhe shumë e fortë në çdo aspekt.
- Në garën e sekretarëve të hershëm e të pahershëm gjizhashtu Kosova në finale doli e para ngase ishte shumë e përgatitur në duel me Afganistanin.
- Në garën e fortë që uzhvillua në mes të parlamentarëve të Kosovës dhe atyre nga Kuba ne dolëm bindshëm fitues ngase vizioni ishte shunmë i qartë dhe strategjia e fortë e parapërgatitur, parlamentarët tanë kishin edhe një përparësi ngase zëvendësoheshin nga shoferët dhe bodigardët e tyre.
- Një garë e rëndësishme u zhvillua edhe në mes Presidentëve ku në finale Kosova u takua me Libinë, dhe qysh në fillim u pa se ne nuk kishim kurrfarë shansash që të dilnim fitues pra fitoi Libia me meritë të madhe.
Këto gara u zhvilluan ditën e parë dhe rezultati ishte impresivë Kosova kishte 4 medalje të arta një të bronzës dhe 2 të argjendit, ndersa garat më interesante ishin të caktuara për ditën e dytë dhe përfundimtare, ishte kënaqësi të shiheshin tifozët kosovarë me flamuj me 6 yje dhe me turlifar kapuçash në kokë.
-Dita e dytë filloi me kohë dhe gara e parë duhej të zhvillohej në mes ministrave të shtetve të ndryshme edhe këtu në eliminime Kosova kaloi shumë mirë duke u radhitur në finalee ku do të takohej me ata të kombëtarës Algjeriane nga Afrika. Dueli ishte shumë i fortë por taktika, talenti dhe përgatitja fizike e psiqike ishte në anën e reprezentuesve kosovarë dhe pa shumë mund ata dolën fitues me shumë poena përpara, gëzimi ishte i papërshkruar si nder lojtarë ashtu edhe nderë shikues nga Kosova të pranishëm në olimpiadë.
-pas kësaj ishte e qartë se gara tjetër e radhës në mes kryeministrave do të ishte e lehtë për tu fituar duke ditur dhe duke patur parasysh përgatitjet e mëdha dhe përvojën e madhe në lojë të kryeminstrit tonë kosovar, pas grave eliminatore në finale erdhën kryeministrat e Kosovës dhe të Rusisë, pritej një betejë e rreptë duke ditur edhe problemet politike në mes dy shteteve, pritej një duele i përmasave të papara në mes një shteti të vogël dhe një shteti arush në botë. Loja zgjati më shumë se sa parashihej dhe pati dy vazhdime ku në fund triumfoi reprezentuesi kosovar dhe fitoi medaljen e artë duke u duartrokitur nga të pranishmit në stadion dhe duke thirrur se ja e mundëm e edhe Rusinë për herë të parë në histori, vërtet ishte madhështore ndjenja të jesh kosovar a...
-gara e parafundit ishte ajo në mes komisioneve zgjedhore, pra në mes të parëve të komisioneve edhe këtu pritej një garë shumë e rreptë duke patur parasysh se shumë shtete të botës pos përvojës kishin e dhe mekanizma tjerë për të dalë fitues, por jo se çudirat nuk ndodhin rrallë por shpesh sidomos te ne shqiptarët pra kosovarët dhe papritmas komisioni i ynë zgjedhor fitoi me rezultat të ngushtë por të bindshëm nda përfaqësuesit të komisionit zgjedhor nga reprezentacioni i Bjellorusisë, po a ka gjë më të mirë dhe më të këndshme se sa të mundësh Rusinë dhe Bjellorusinë, kjo mund të ndodhte vetëm në endër por ja që ne kosovarët jemi “ nana e vakive”.
- Në fund si garaë përfundimtare ishte paraparë ajo në mes garuesve të OJQ eve pra demokracive në veprim dhe jo veprim, pas garave eliminatore ndodhi ajo që askush nuk e kishte pritur në finale u kualifikuan reprezentacionet e Kosovës dhe shtetit armik Serbisë, komentatorët e ndryshëm ishin në dilemë të madhe se a do të mbahej ky takim apo do t ë bojkotohej nga përfaqësueset e dy shteteve apo njeritë prej tyre. Dueli duhej të fillonte me kohë në mbrëmje, përgatitjet ishin në nivel dhe me përfundimine ikësaj gare përfundonin edhe lojrat e para olimpike në korrupcion dhe hajni. Reprezentacionet ishin të gatshme dhe kishin dalë në fush referi kryesor ishte poashtu i gatshëm dhe ai ishte nga Kina, por për jë çast aty u ofruan kapitenët e kombëtarëve dhe diskutonin diç me referin, pas disa minutash u larguan dhe referi kërkoi mikrofonin dhe kur atij iu ofrua mikrofoni ai pra referi deklaroi se reprezentacioni i Serbisë e pranon humbjenë pa lozur fare ngase është e sigurtë se reprezentacioni nga Kosova është shumë më imirë dhe më i përgatitur për këtë olimpiadë dhe kështu rezultati ishte 3=0 në të mirë të Kosovës, pas kësaj stadioni vlonte nga britmat dhe ulërimat e shikuesve tanë duke brohoritur se ja edhe në demokraci në veprim jemi të parët e botës, sa interesant për njime befasi e këndshme apo jo’
Pas kësaj odisejade olimpike u mbyllën garat ku Kosova doli e para me 7 medalje të arta, 3 të argjendëta dhe një të bronzës, Kosova e para në botë ishin shkrimet në mediat botërore të atyre shtetve që nuk na kanë pranuar, ndersa si për inati ky lajmë nuk u dha nga shtetet që na kanë pranuar, nuk dihet pse por sipas analistëve kosovar kjo ndodhi nga xhelozia dhe inati që na e ka “ Evropa kurvë plakë” të cilët në analizat e tyre thoshin se kryesore ne jemi të parët në botë, këtë e dëshironë dhe po e përkrahë populli i ynë e se çka thonë evropianët dhe amerikanët punë për ta.
Pas përfundimit të olimpiadës ndoshi edhe një fenomenë, simpatizuesit kosovar që kishin udhëtuar për në Zanzibarë pritnin se mos po marrin ndonjë metelikë nga përfaqësuesit dhe politikanët e tyre për tu kthyer në Kosovë, por ndodhi e kundërta reprezentuesit kosovar ishin kthyer për në shtetin e tyre me xhipa e aeroplanë edhe privatë, ndersa në Zanzibar mbetën duke kërkuar azil adhuruesit e tyre kosovar.
Shihemi dhe dëgjohemi në olimpiadën tjetër e që sipas rregullave olimpike ato duhet të mbahen në vendin që ka fituar vendin e parë, kryesore në Kosovë nuk kemi nevoi të lypim azil ngase veq e kemi këtë statutë duke jetuar në geto...
Kalofshim mirë në vitin e pas olimpiadës 2011.
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 70
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi