Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

LDK-ja përkujton Enver Malokun

Shko poshtë

LDK-ja përkujton Enver Malokun Empty LDK-ja përkujton Enver Malokun

Mesazh nga Agim Gashi Tue Jan 11, 2011 10:03 pm

LDK-ja përkujton Enver Malokun

LDK-ja përkujton Enver Malokun Enver-naloku-11x
Kryesisë qendrore bënë homazhe dhe vunë lule te monumenti kushtuar Enver Malokut, në Kodrën e Diellit në Prishrinë, i cili 12 vjet më parë u vra pabesisht në një antentat mizor.
LDK-ja përkujton Enver Malokun Isa-mustafa-11x
Kreu i LDK-së Isa Mustafa me këtë rast vlerësoi lart figurën e Enver Malokut, për të cilin tha se ka bërë shumë për LDK-në dhe Kosovën dhe ka qenë një bashkëpunëtor shumë i ngushtë i Ibrahim Rugovës.

Udhëheqja më e lartë e Lidhjes Demokratike të Kosovës në krye me Isa Mustafën, kanë bërë homazhe pranë monumentit që mban emrin e veprimtarit të LDK-së, Enver Maloku, i cili u vra më 11 janar të vitit 1999. Me këtë rast, kreu i LDK-së, Isa Msutafa ka thënë se Maloku meriton respektin jo vetëm të qytetarëve të Prishtinës, por të gjithë Kosovës.
I shoqëruar nga nënkryetarët Sabri Hamiti e Teuta Sahatçija, sekretari i përgjithshëm Ismet Beqiri dhe anëtarë të tjerë të kryesisë, Mustafa ka vënë lule pranë monumentit të Enver Malokut, ndërkohë që ka folur për kontributin që ka dhënë ai gjatë periudhës më të errët të Kosovës.
Mustafa ka thënë se ai ishte një veprimtar i shquar i LDK-së, një intelektual i spikatur i cili përmes Qendrës për Informim pranë LDK-së, informoi jo vetëm opinionin e Kosovës, por edhe opinionin ndërkombëtar, lidhur me masakrat dhe me terrorin që Serbia ka bërë në Kosovë.
"Me të humbëm ne një aktivist të madh, Kosova e ka humbur një njeri të kulturës, një veprimtar shumë të madh, i cili e meriton nderimin tonë, jo vetëm të Lidhjes Demokratike por e meriton nderimin e gjithë qytetarëve edhe të Prishtinës edhe të Kosovës, për atë që ka bërë për Kosovën", ka thënë Mustafa.
Enver Maloku gjatë viteve '90-a kishte drejtuar qendrën për informim pranë LDK-së dhe ishte një ndër bashkëpunëtorët e afërt të ish presidentit Ibrahim Rugova.
Në pasditen e 11 janarit 1999, ai është vrarë në një atentat pak metra prej banesës së tij në përdhesë të një blloku banesash në lagjen Kodra e Diellit.
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi