Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

27 Janari - Dita Ndërkombëtare e Përkujtimit të Holokaustit

Shko poshtë

27 Janari - Dita Ndërkombëtare e Përkujtimit të Holokaustit Empty 27 Janari - Dita Ndërkombëtare e Përkujtimit të Holokaustit

Mesazh nga Agim Gashi Fri Jan 28, 2011 3:13 pm

27 Janari - Dita Ndërkombëtare e Përkujtimit të Holokaustit
Përshëndetje
Me rastin e 27 Janarit - Ditës Ndërkombëtare të Përkujtimit të Holokaustit, u botuan shkrimet e mëposhtme:

Holokausti dhe shpëtimi shqiptar

Gazeta Shqiptare 16-01-2011
www.balkanweb.com/gazetav5/artikull.php?id=91835

Koha Jonë 17-01-2011

Bota Sot 20-01-2011
www.botasot.info/def.php?category=50&id=99547

Bota Sot 21-01-2011
www.botasot.info/def.php?category=50&id=99669

Zëri 22-01-2011
Illyria 25-01-2011 .... anglisht, SHBA, bashkëngjiturInfo-Elbasan 28-01-2011

Nga autorë të tjerë, dolën shkrimet e mëposhtme:
Wartime Albania - a society at its best (Shqipëria e kohës së luftës - një shoqëri në më të mirën e saj)The Canadian Jewish News 20-01-2011 ........anglisht, Kanada

Besa, the Muslim code that saved Jews (Besa, kodi mosleman që shpëtoi hebrenjtë)
La Nacion 23-01-2011....Argjentina
www.lanacion.com.ar/nota.asp?nota_id=1343534

Titulli nuk është i saktë, ndonëse gazetares i mbusha pesë faqe përgjigje me pyetjet që bëri në lidhje me Besën, kanunin dhe shpëtimin e hebrejve. Gazetares ia bëra me dije vërejtjen, sepse kur gjërat shkruhen në mirë-besim, ato ruhen si të tilla.
Në qoftë se Besa do ishte një kod fetar mosleman, atëhere Besa (shqiptare) duhej të egzistonte në Lindjen e Afërt, të Mesme, të Largët, në tërë Afrikën, në Azi, në Indonezi, në Federatën Ruse, Europë, etj.

Gjithë të mirat,
Albemigrant

Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi