Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Fronti Bashkimit Kombetar Shqiptar – FBKSH_ja, ndaj incidentit në kalanë e Shkupit, lëshon këtë REAGIM

Shko poshtë

Fronti  Bashkimit Kombetar  Shqiptar – FBKSH_ja, ndaj incidentit në kalanë e Shkupit, lëshon këtë REAGIM Empty Fronti Bashkimit Kombetar Shqiptar – FBKSH_ja, ndaj incidentit në kalanë e Shkupit, lëshon këtë REAGIM

Mesazh nga Agim Gashi Thu Feb 17, 2011 1:48 am

Reagim

Fronti Bashkimit Kombetar Shqiptar – FBKSH_ja, ndaj incidentit në kalanë e Shkupit, lëshon këtë REAGIM

Fronti  Bashkimit Kombetar  Shqiptar – FBKSH_ja, ndaj incidentit në kalanë e Shkupit, lëshon këtë REAGIM U1_FBKSH

Institucionet shtetërore të Maqedonisë dhe jo vetëm vetëm ato si gjithherë deri më tash tentuan që të luajnë me durimin e shqiptarëve. Për hir të vërtetës kësaj here provokimi ishte më i ashpër, gjë që ky provokim shkaktoi një përleshje ndërmjet të shqiptarëve dhe sllavo maqedonëve. Nga kjo përleshje, pësuan disa veta. Janë të plagosur fëmijë e të ritur, natyrisht kush më pak e kush më shumë. Lidhur me këtë përleshje ndëretnike, Fronti Bashkimit Kombëtar Shqiptar, reagon ashpër dhe e dënon incidentin ndëretnik. Përleshja në fjalë është si rezultat i provokimit shumë të madh që e bënë institucionet e Shtetërore të Maqedonisë. Zaten sikur këto institucione të mos e fillonin ndërtimin e kishës ortodokse( fshehurazi) mbi themelet e kalas së lashtë Iliro-shqiptare, respektivisht monumentit të trojeve të Shqipërisë Etnike, me siguri përleshja nuk do të ndodhte, ndaj ne e dënojmë këtë veprim të shëmtuar të institucioneve shtetërore të Maqedonisë.
Fare qartë u pa se Qeveria e Maqedonisë kishte planifikuar të ndërtonte mbi themelet e Kalas Shqiptare një kish vetëm e vetëm që të dëmtonte dhe të shtrembëronte gjurmët e historisë Iliro-Shqiptare, krejt kjo ishte në funksion të dëmtimit të vlerave kombëtare shqiptare. FBKSH-ja është e shqetësuar për incidentin që ndodhi, aq sa është i shqetësuar për mos unitetin e gjithë spektrit politik shqiptar. I bëjmë me dije zyrtarët e institucioneve shtetërore të Maqedonisë se provokimet e tilla nuk qojnë në drejtim të një bashkëjetese të mirëfilltë ndërmjet shqiptarëve dhe maqedonasve. Provokimet e tilla në të ardhmen nuk do të duhej të ndodhnin aq më tepër kur Maqedonia bënë përpjekje për integrime të gjithanshme Evroatlantike.
FBKSH-ja fton palët në konflikt që të ulin tensionet dhe të ndërpriten provokimet e fanatikëve ortodoks, ne tërheqim vërejtjen të gjithë atyre që kanë “gisht" në këtë provokacion shtetëror që të mos luajnë me durimin e popullit shqiptar, sepse, do te jemi të shtrënguar që të vejmë në veprim strukturën tonë ushtarake: ARMATEN KOMBETARE SHQIPTARE ( AKSH-në ) dhe përfundimisht Maqedonia kontestuese do ta ketë shumë vështirë me u konsolidua si shtet i proevropian .

Mbare populli shqiptar në të gjitha trojet shqiptare duhet të jetë me i mobilizuar, më aktiv,më i bashkuar nën flamurin e SHQIPËRISË ETNIKE, flamur ky që shumë shpejt do ti bashkojë gjith shqiptarët në një Shqipëri Etnike .

16.02.2011
Shkup – SHQIPËRI ETNIKE
Prof.Arbër Kastrioti
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi