Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FATON MEHMETI:ÇFARË MUND TË PRESIM NGA KËTO INSTITUCIONE?!

Shko poshtë

FATON MEHMETI:ÇFARË MUND TË PRESIM NGA KËTO INSTITUCIONE?! Empty FATON MEHMETI:ÇFARË MUND TË PRESIM NGA KËTO INSTITUCIONE?!

Mesazh nga Agim Gashi Sun Feb 27, 2011 4:13 pm

FATON MEHMETI:ÇFARË MUND TË PRESIM NGA KËTO INSTITUCIONE?! FatonMehmeti2
SHKRUAN
FATON MEHMETI


ÇFARË MUND TË PRESIM NGA KËTO INSTITUCIONE?!

Një thenie e vjetër se ‘’ ra kjo dek e u pamë’’tani më tepër se kurrë po merr përmasat e metaforës për zgjedhjen e presidentit dhe qeverinë e sapoformuar.
Fillimi i procesit zgjedhor me defekte si në ligjin zgjedhor dhe manipulimet e shumëta që ndodhën gjatë zgjedhjeve të 12 dhejtorit , të cilatë më vonë edhe pasuan me arritjen e koalicionit PDK dhe koalicionit për Koovën e re , me ç’rast dolën në pah fraksionet brenda PDK-së.
Këto fraksione , të cilat edhe më parë ishin përmenduar por më tepër në formë të spekulimeve,tani po duken ashiqare.
Rritja e apetiteve per pushtet dhe pamundesia e akomodimit të tyre në postët që i dëshirojnë , kanë përqarë edhe më tepër anëtarët e PDK-së , e cila po merr goditjen e saj të radhës.
Raporti i Dik Martit ku permendet kryeminsitri Thaqi si udheheqës i “grupeve maifoze” dhe disa emra te tjere të ’’mëdhenj’’, presionet e shumëta ndërkombëtare për qeveri me “duart te pastra “, dhe ne fund kundershimet e hapura te disa zyrateve te lartë të PDK-së , Jakup Krasniqi edhe Fatmir Limaj per te kudnershtuar Pacollin president, vetëm sa do të vije e të merr permasa më të mëdha, të cilave vështirë mund t’u dihet fundi.
Kjo qeveri do të ketë punë me nje opozite te fortë , tani do të ketë si opozitë edhe disa anëtarë nga vetë pozita, ndonëese parimishtë nuk thuhet se ata janë kunder qeverisë por presidentit , ajo që pamë në rundin e fundit ku u votua për presidentin dhe qeverinë , flet për një antidemokraci pikërisht aty ku duhet të jete vend i demokracisë.
U shkel kushtetua me rastin e dhënies së pauzës, këtë e pohoi edhe vetë kryetari i kuvendit z.Krasniqi.
Çfarë nënkupton e gjithë kjo për një qytetar të rëndomet të Kosovës, i cili pret një ngritje ekonomike , avancim të standartit të jetës në kohën kur kemi ngritje të çmimeve në mënyrë astronime ?
Me gjithë dëshirën e madhe që të kemi ngritje ekonomik , krijime të vendit të punës , thithje të investimeve , jetë më të mirë , ngritje të cilësisë në procesin mësimor, shëndetesor etj , të gjitha këto arrihen duke pasur një qeverisje stabil dhe te pergjegjesh dhe kredibile.Por sa mund të quhet kredibile dhe qeverisje e dal nga zgjedhjet e manipuluara dhe zgjedhjen e nje presidenti me biografi aspak kombëtare dhe te zgjedhur nga presioni i madh i ushtuar mbi deputetet si dhe me një ankesë në Gjykatën Kushteuese për shkelen e kushtetutës me rastin e zgjedhje se presidentin pasi mungonte 1 e 3 e deputevtëvee qe duhej të ishin .
Çfarë mund të pritet nga këto instucione , përveç krizave të vazdueshme asgjë dhe varfëri të gjepit të qytetarit.
Askush nuk investon në një vend ku nuk ka qeverisje stabile dhe, ky është një indikator mjaft shqetësues.
Zgjidhja e vetme mbetët që këto instutucione të modifikonin Ligjin për Zgjedhje , si dhe digjitalizim të procesit të votimit dhe numërimit :vendosje te kamerave që te mos kemi manipulime dhe, pastaj të kemi procese kështu të nderlikuara dhe qeverisje jo kredibile. Të miratohet buxhetit për këtë vit dhe të shkohet brenda vitit në zgjedhje, që përfundimisht., të kemi një qeverisje që gëzon votën e pastër të qytetarit dhe, krijimin e një qeverisje kredibile , e cila do të ishte e gatshme për të përmisuar jetën e qyterarit , qëllimi i të cilit është pikërisht vota e tij.
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 70
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi