Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Anisa Hysesani:Ftesë-“CAFÉ D’EUROPE”

Shko poshtë

Anisa Hysesani:Ftesë-“CAFÉ D’EUROPE” Empty Anisa Hysesani:Ftesë-“CAFÉ D’EUROPE”

Mesazh nga Agim Gashi Fri May 06, 2011 9:10 pm

Anisa Hysesani:Ftesë-“CAFÉ D’EUROPE” 224124_1526101332631_1837606017_926864_3071517_n
Ftesë
“CAFÉ D’EUROPE”

Pritje-Koktejl me rastin e Ditës së Europës
E Djelë, 8 Maj, ora 21:00 – 9 Maj, ora 02:00!


E / i nderuar Zonjë / Zotëri

Këshilli Rinor Shqiptar dhe organizata të Rrjetit Kombëtar të Shoqërisë Civile Ju ftojnë në një Pritje-Koktejl me rastin e Ditës së Europës. Ky aktivitet joformal ka për qëllim edhe promovimin e “Café d’Europe”, e cila është një mbrëmje joformale e përjavshme e aktivistëve të shoqërisë civile, intelektualëve, gazetarëve, shkrimtarëve, profesorëve dhe studentëve

“Café d’Europe” u inicua nga Këshilli Rinor dhe organizatat anëtare në 23 Dhjetor 2009 dhe do të mblidhet çdo javë në kafe dhe klube të ndryshme të Tiranës dhe njëkohësisht edhe në qytete të Shqipërisë ku vera, muzika, dhe shoqëria e këndshme do të shoqërojë debate dhe informacione për BE-në, promovime filmash dhe librash mbi BE dhe problematikën e integrimit, takime me diplomat, dhe zyrtarë të BEsë. “Klubi Europa” është nje eksperiencë europiane e iniciuar nga organizatat europiane që mbështesin një Europë të hapur dhe pa barriera dhe mbi të gjitha promovojnë debatin kritik mbi Europën.

Sipas linkut:
http://www.eu2006.at/en/The_Council_Presidency/cafeeurope/index.html
"Kafe Europa” është një vend për takime dhe komplote, për debatet intelektuale dhe bisedime. Nëse dikush do të paraqiste një hartë të “coffeehouses” do të përftonte përmbledhje të përgjithshme të idesë evropiane .... " Steiner George, Cicero

Për Ditën e Evropës 2006, më 9 maj, Instituti i Rajoneve të Evropës filloi një projekt kulturor në të gjithë Evropën të mbështetur nga Presidenca Austriake e Këshillit të BE-së – Kafenetë e Europës.
Në Ditën e Evropës, 9 maj 2006, Kafenetë e Europës u kthyen në skenën e një gamë të gjerë aktivitetesh. Për shembull, u prodhua një gazetë e përditshme evropiane do të prodhohen. Një ekip "virtual" evropian redaktimi shkruajti mbi një shumëllojshmëri të gjerë tematikash për të reflektuar diversitetin kulturor të Evropës. Kjo gazetë u shfaq në Ditën e Evropës 2006 në gjermanisht dhe anglisht. “Café d'Europe”.
Kafenetë, ndoshta më shumë se çdo institucion tjetër, e vendosin theksin tek komunikimi dhe traditat lokale. Ato janë një simbol i trashëgimisë së përbashkët tanë evropiane.

Evropa është duke dëgjuar.
Në 27 Kafenetë e Europës, në 27 kryeqytetet evropiane, u zhvilluan diskutime kafeje jo formale me njerëz publik dhe të rinj nga e gjithë Evropa.
Pyetje mbi Europën, ide të transmetuara, qasje krijuese dhe vizionare të propozuara ishin pjesë e debatit.
Çështja kryesore ishte njohja dhe diversiteti e natyra e larmishme e Bashkimit Evropian.
Njerëz të ndryshëm shkrimtarë dhe pjestarë të publikut shkruajtën në Café d'Europe "Histori të Evropës" në 27 kryeqytetet evropiane.

Histori të Evropës.
Jiří Gruša, Presidenti i International PEN, në vitin 2006 shkroi një tekst "Evropë Joshëse", veçanërisht për këtë rast.
Kjo temë u komentua nga të gjithë shkrimtarët dhe anëtarët e publikut në “coffeehouses” dhe u interpretua individualisht në mënyra nga më të ndryshmet.
Më 9 maj, Tregimet e Evropës u shkruan në kafenetë e Evropës që nga Dublini deri në Athinë, nga Parisi e deri në Riga. Kontributet e më pas u përpiluan dhe u publikuan në një libër.

E Ëmbla Evropë
Kafeja dhe ëmbëlsirat janë një pjesë integrale e kulturës kafeje. Kafenetë e Europës u ofruan klientëve të tyre një përzgjedhje të ëmbëlsirave evropiane së bashku me to edhe një fletëpalosje me recetën e ëmbëlsirës së tyre të preferuar, me sllogan "E Ëmbla Evropë
".

Per me shume per Cafe d'Europe shih faqen online te rrjetit europian:
http://www.cafeeurope.at/
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi