Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Nehat Jahiu:NJOFTIM

Shko poshtë

Nehat Jahiu:NJOFTIM Empty Nehat Jahiu:NJOFTIM

Mesazh nga Agim Gashi Thu Jul 28, 2011 11:39 pm

Nehat Jahiu:NJOFTIM 161640_1694779987_53336_nNehat Jahiu:NJOFTIMMë 27 korrik 2011 në moshë 67 vjeçare, ndërroi jetë Muabere Jashari nga fshati Orizare, e njohur ndryshe si Komandant Nana. Ajo në konfliktin e vitit 2001 ishte e para që ua hapi dyert e shtëpisë ushtarëve te UÇK-së. Komandant Nana për muaj të tërë, natë e ditë, gatuante për trimat e lirisë, u jepte moral ushtarëve para betejave, duke i konsideruar të gjithë si bijt e sajë. Dashuria e sajë ndaj ushtarëve ishte aq e madhe, saqë shpeshher ajo bashkë me ta kalonte momente ne vijën e pare të zjarrit. Nga respekti i madhë që kishin ndaj sajë, të gjithë ushtarët e thrrisnin me pseodonimin Komandant Nana.

Muabere Jashari nuk ishte vetëm nënë biologjike e dy djemeve të sajë Shenasiut dhe Mediut dhe tri vajzave Fatime, Fatmire dhe Sanijes, por ajo ishte NËNË e shumë bijëve dhe bijavë më të devotshëm jo vetëm të kësaj treve, por edhe më gjërë.

Vdekja e Komandant Nana është një humbje e madhe jo vetëm për familjen e ngushtë, por edhe për të gjithë ata ushtarë të cilët u ushqyen nga duart e sajë gjatë konfliktit të vitit 2001.Lavdi jetës dhe veprës së saj të bujshme!!!

Nehat Jahiu:NJOFTIM 205908_1450191470171_1694779987_666549_7063487_n
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi