Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Leonora Buçinca:FESTIVAL LETRARE INTERNACIONAL

Shko poshtë

Leonora Buçinca:FESTIVAL LETRARE INTERNACIONAL Empty Leonora Buçinca:FESTIVAL LETRARE INTERNACIONAL

Mesazh nga Agim Gashi Sun Sep 11, 2011 10:02 pm

Leonora Buçinca:FESTIVAL LETRARE INTERNACIONAL 49943_100000675821842_1702215_n

Leonora Buçinca:FESTIVAL LETRARE INTERNACIONAL


Ne nje atmosfere solidare nga poetet e ardhur nga gjithe rruzulli tokesore , ne nje ambient romantike dhe te mrekullueshem te Vilenic-es se Slloveni- se. U be nje takim dhe festival i konkurseve se poeteve me te mire, me fillimin e rrjedhen dy vjeqare.Sot ishte dita e fundit te festivalit, ne ndarjen e çmimeve mori pjese edhe ministri i kultures sllovene zoti Zheksh si dhe ambasadori fuçiplote i republikes se Shqiperise- ne Slloveni zoti Aleksander Kovaçi.

Ambienti ishte i persosur , dhe sikur natyra shoqeronte me peisazhin e saj madheshtor kete atmosfere gezimi.Sikur e fuste thelle ne gjirin e saj çdo ndjenje qe buçiste nga te gjitha anet........Sikur ngushllonte çdo lloje ndjenje qe jetonte brenda çdo vargu...Natyra fliste te te gjitha gjuhet e huaja....pa belbezuar asgje .!Ndarja e shperblimeve u be brenda ne shpellen famoze te Vilenic-es, dhe menyra e te veshurit ishte mjafte komike dhe frymezuese. Aty brenda ne shpelle temperatura ishte 9°C , keshtu qe ishim te detyruar ta bartim ne qantat tona nje pallto, nje pale qorape dhe kepuca te thella... dhe keshtu u gjendem nga ekuatori ne polin e veriut..

Nga poetet shqipetare e fitoi konkursin poeti i njohur Agron Tufa, kurse ambasadori qe bene aq shume per emigranteve shqipetare edhe gjendet kudo ne mesin e tyre, kesaj here e kishte bere suprizen ; kishte ftuar dy poetesha nga diaspora .-Italy te shperblyera ne disa konkurse te ndryshme; Vitore Stefa Leka qe perfaqesonte brezin e vjeter dhe Leonora Buçinca qe perfaqesonte brezin e poeteve te rinje... Mbyllja e festivalit ikaloi me nje darke solemne , ku gjella e vetme qe sillej ne te gjitha piata e te gjithe krijueseve ishte POEZIA..


Ja nje nga poezite qe sonte u vleresua dhe u shperblye( te nenlokes sone te madhe ) Vitore Stefa Leka.

PRANVERE

PRANVERE PRANVERE PRANVERE!
NE BUZ'T E TUA VE VARGUN TIM
DHE TI AT'VARGE SI PERHERE
E BERE PER SHPIRTIN -SHPETIM!
SA HERE TEK UN KE TROKITUR
ME HAP TE LEHTE NE OBORR
ATY DALLENDYSHEN E KAM PRITUR
MES LULESH THURUR KURORE.
ATJE TI TANI VJEN E BUKUR
ME TY DALLENDYSHJA PRAP VJEN
KERKON MES LULESH JAM FUTUR
KERKON DHE DOT, JO NUK ME GJEN.
DO VIJ NJE DITE, UN DO TE VIJ
TEK AI PRAG KU PRITA PRANVERAT,
QE IKEN BASHKE ME RININE
NGA MALLI VETE DO HAPET DERA...

Ndersa , nje nder poezite qe prenzantoi Leonora Buçinca, qe u vleresua , shperblya dhe nxiti kureshtje per librin e saj ne ardhje e siper..!!!

ME HIJEN E TYRE
( kUSHTUAR TE GJITHE DESHMOREVE TE KOMBIT SHQIPETARE)

ME DEKADA KAM PIRE GJAKE
E DEHUR KAM VEREN QE
NE VENA ME VLONE...
ME SHEKUJ KAM NGREN BAROT
E SE KAM DITUR QE PO E DJEGE
BARKUN E NENES SIME...
DITUR S'KAM AS TE QAJ
AS TE KENDOJE
UN,
ZERI,...
ISHIM MYSAFIRET E PAFTUAR...
POPULL,
SHQIPERIA ESHTE HELMI QE MA
SHUAN ETJEN...

Leonora Buçinca:FESTIVAL LETRARE INTERNACIONAL 294735_262547223777803_100000675821842_858306_535679505_n

Agron Tufa, Elvana zaimi - Tufa, Aleksander Kovaçi, Vitore Stefa - Leka, Leonora Buçinca
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 70
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi