Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Draftligji për Diasporën, debat i hapur me Ministrin z.Makolli në Stuttgart‏

Shko poshtë

Draftligji për Diasporën, debat i hapur me Ministrin z.Makolli në Stuttgart‏ Empty Draftligji për Diasporën, debat i hapur me Ministrin z.Makolli në Stuttgart‏

Mesazh nga Agim Gashi Wed Sep 28, 2011 12:07 am



Draftligji për Diasporën, debat i hapur me Ministrin z.Makolli në Stuttgart‏

Përgaditi: Xhevat Muqaku / Intervistoi opinionet e bashkatëdhetarëve, Muhamet Hoxhaj, Administrator i portalit informativ kombëtar KosovariMedia


Draftligji për Diasporën, debat i hapur me Ministrin z.Makolli në Stuttgart‏ 6179_0_0_300x225_images_stories_Art-Kultur_stuttgart-draftligji-per-diasporen-takimi-konzulat-ministri-makolli-debat
Draftligji për Diasporën, debat i hapur me Ministrin e Diasporës z.Makolli në Stuttgart 26.09.2011 - Foto: Muhamet Hoxhaj

Një strukturë e mirë e bashkatëdhetarëve tanë që jetojnë dhe punojnë në Baden Würtemberg, përcjellën me datë 26 shtatorë në mbrëmje, me vëmendje dëgjimin publik që për temë kishte Draftligjin për Diasporën të organizuar nga Ministria e Republikës së Kosovës në lokalet e Konsullatës së Kosoves në qytetin Stuttgart.


Së bashku me mëgimtarët ishin të pranishëm, dhan kontributin e tyre, sqaruan ata që kishin siguruar me kohë kopjen e këtij Draftligji, dhe këshilluan të tjerët ku mund të gjejnë Draftligjin për Diasporën, Ministri për Diasporën në Republikën e Kosovës Ibrahim Makolli i shoqëruar nga Besim Kajtazi, Mustafë Xhemajli, Faket Kajtazi, Ymer Llardofci dhe përsoneli tjetër i Konsullatës së Kosovës.

Dominuan nga të pranishmit dhe nikoqirët nevoja e skjarimit rreth temave; promovimit të vlerave mirëfillëta të kulturës, të arsimit, tregtisë dhe industrisë si ura lidhëse të Diasporës me Atëdheun si dhe pyetjet rreth taksës kufitare, mundësisë që studentët e Kosovës të studjojnë në Gjermani, qështja e dy shtetësisë, investimet e mundëshme, përkrahja e Atëdheut me një përqindje të caktuar nga të ardhurat e të punsuarve, formimi i një qendre sociale për mërgimtarët etj.

"Organizimi i mirë i Diasporës do të rregullohet me këtë ligj, ku pos rrugës zyrtare- Ambasadës së Republikës së Kosovës, në të ardhmen me marrëveshje ndërshtetrore do të krijohen edhe Qendrat kulturore të Kosoves në Gjermani dhe disa shtete të tjera.

Me këte do të gjendemi afër qytetarit tonë pa dallim të përkatësisë etnike aty ku e kërkon nevoja. Konsulltimet dhe sygjerimet me bashkatëdhetarët do të na ndihmojnë në ndërtimin, do të figurojnë në projektligjin për Diasporën", theksuan Ministri i Diasporës dhe shoqëruesit e tij.

Me diskutimet dhe propozimet e tyre e begatuan kétë mbrëmje; Kadri Gervalla, Asllan Dibrani, Sheremet Pantina, Skënderbeg Klaiqi, Muhamet Idrizi, Feride Selmani, Zef Prenku, Xhafer Leci, Sherif Xhema etj.

Opinione të pranishmëve në publik

--------------------------------------------

Kadri Gërvalla, jurist dhe publicist i njohur

Së pari është realizuar një punë e mirë, që në diasporë paraqitet një debat publik me Ministrin e sajë z. Makolli. Kemi pritur më shumë nga shoqëruesit e tij, që kan ardhë të na sqarojnë rreth Draftligjit. Diaspora në një aspekt ka qenë e papërgaditur për të dhënë mendimin e tyre, mirpo ne, vërejtjet tona do t'i dërgojmë me shkrim. Unë kërkoj që zëri i diasporës të ndëgjohet dhe të nxë vend në këtë Ministri, përndryshe puna dhe punimet e kësaj ministrie do të jenë të pakuptimta nëse nuk marrin pjesë veprimtar nga diaspora. Do të mundohemi që emra të verifikuar t'i propozojmë Ministrisë së diasporës ndërsa së paku 3- 5 prej tyre të merren parasyshë dhe të kemi bashkpunim të suksesëshme me ministrinë e re të diasporës.

Abaz Imeri, përfaqësues i Qendrës kulutrore në qytetin Heilbron

Sinqerisht të ju them, ky është takim i parë që rrezaton vetvetiu kënaqësi. Kishim mundsinë të marrim pjesë në debat direkt me institucionet e Kosovës. Propozoi që të mblidhemi rreth një strategjie, që të formohen grupe, të punojnë së bashku, Ministria e diaspores me mërgimtarët, që të ket bashkpunim të suksesëshem. Në kuadër të Qendres kulturore, që nga viti 1995 funksionon shkolla shqipe me mësim plotësues në gjuhën amtare. Prej vitit 2000, të gjitha aktitivitetet zhvillohen me vet vullnetin e mërgimtarëve.Vullneti dhe angazhimi i institucioneve është i madh, por nuk jam i kënaqur me gjendjen atje, veqanërisht e rëndë është jeta për shqiptarët të cilët jetojnë në pjesën veriore të qytetit. Atje shkova fshehurazi para dy viteve për herë të fundit, pasi u pengova të hyj lirëshëm.Në Kosovë, vendlindja ime është Mitrovica. Shtëpia ime është në pjesën jugore.

Xhafer Leci-veprimtarë

Veprimtarë i vyeshëm i qështjes kombëtare, me vendbanim në Kirchem unter Teck; Unë erdha pak me vonesë, megjithëate jam i kënaqur. Ndëgjova ide dhe propozime të mira të mërgimtarëve, në debatin publik për Draftligjin e lartpermendur me Ministrin e diaspores. Çdo tubim ka efekte pozitive, jam i sigurt se ka pas edhe bashkatëdhetar të tjerë që kan pasur dëshirë të jenë të pranishëm, të japin sygjerime e mendime, ndoshta ishte pak koh e shkurtë. Një fjali në Kanunin e Lekë Dukagjinit thot; "nëse hapë vaden e re mos e prish të vjetren". Dikur Fondi i 3 përqindëshit ishte mirë i organizuar në Gjermani, edhe ka funksionue më mir se sot që jemi shtet, pse mos te ndihmohet vendi, me një formë të atillë edhe në kohën e sotme. Mërgimtarët në fakt e kan në shpirtë vendlindjen, ndërsa Ministri i ri duhet të shfrytëzoj këtë mundësi.

Vehap Zuka, pëfaqësoi shoqatën "Dardania" nga qyteti Manheim

Falenderoj Ministrin që ka marrë kohë për të na vizituar. Debati i hapur sonte, shprehja e mendimeve tona rreth Draftligjit për ne mërgimtaret kishte një randësi shumëdimensionale. Ju dha fjala shumë pjesëmarrësve, u dëgjuan mendimet dhe propozimet e tyre, shpresoj se do të merren parasyshë, ku do të ketë ndryshime por edhe shtesa në ligjin e ri për diasporën.

Edhe kritika që ju adresua përfaqësuesve të ministrisë nuk di a dot merret parasysh, shpresojmë se të gjithat do të shikohen që të rregullohet ligji për diasporen.

Unë si individ dhe si përfaqësues i shoqates Dardania në Manheim, do të kisha ba shumë propozime. Në piken 8.2 shkruan fjala "Interes". Ne si shqiptar duhet t´i largohemi fjales interes. Pamarrë parasysh se ku është ajo, kjo fjali është qështje interesi që mund të jetë interes familjar, politik etj, kjo fjali duhet të zavendësohet me një fjal tjetër.

U propozua krijimi i Qendres së kultures. Mendoi se me një shtyllë nuk mbahet shtëpia. Pasi të vendoset Qendra, duhet të punohet edhe për degët që të jenë të hapura, se nuk mundet të veprohet në gjithë Gjermaninë vetem me një Qendër. Përndryshe mirëpresim punën e Ministrit të ri, me angazhimin dhe vullnetin e tij të punoj për shqiptarët në diasporë e cila punë shkon vetëm në kurriz të sukseseve të kombit tonë. Ministrit i uroj shumë suksese në punën e tij....
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 70
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi