Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kristaq Shabani:INFORMIM I LNPSHA "PEGASI" ALBANIA

Shko poshtë

Kristaq Shabani:INFORMIM I LNPSHA "PEGASI" ALBANIA  Empty Kristaq Shabani:INFORMIM I LNPSHA "PEGASI" ALBANIA

Mesazh nga Agim Gashi Mon Nov 14, 2011 7:43 pm

Kristaq Shabani:INFORMIM I LNPSHA "PEGASI" ALBANIA  391579_10150391279858186_678723185_8323382_156510689_nKristaq Shabani:INFORMIM I LNPSHA "PEGASI" ALBANIA  211458_678723185_2799306_n

Kristaq Shabani:INFORMIM I LNPSHA "PEGASI" ALBANIA

Harrohet festa e alfabetit..., por ne e përkujtojmë atë akt madhor të kombistëve, të cilët u përpoqën me veneracion për KOMBIN SHQIPTAR...

Të nderuar miq, poetë, shkrimtarë, gjuhëtare, studiues...

Sot në Gjirokastër, në një ceremonial të thjeshtë, por mbresëlënës Dega e LNPSHA "PEGASI" ALBANIA për Gjirokastrën përkujtoi 14 nëntorin e vitit 1908, kur në Manastir u mblodh Kongresi i Manastirit , i cili vendosi përfundimisht alfabetin e gjuhës shqipe, duke dhënë një kontribut të madh në ecurinë gjuhës gjeniale shqipe...Dihet kontributi i kësaj ngjarjeje të madhe unifikuese historike- gjuhësore, e cila shpesh kalohet heshtas….Çuditërisht kalohen kështu këto ngjarje të mëdha...
E pafalshme për të gjithë e sidomos për studiuesit, gjuhëtarët...tanë që i ka zënë një gjumë somnambulik i tejskajshëm..
Në këtë ceremonial të thjeshtë përkujtues u mbaj një kumt i veçantë, u recituan poezi nga poetët pegasianë dhe u interpretuan poezi poetet kombëtarë...
Në një maket të ngritur me shkronjat shqipe u vendosën 36 kurora lulesh ... dhe u ngriten në ajri 36 balona me këto shkronja..
Po kështu pati dhe një ekspoze të vogël librash ,ku ra në sy libri poetik "PULSI DHIMBJES” me alfabetin e gjarpëruar dhe në portik një luan...
Veprimtari të tilla do të vijojne dhe në mbrëmje.. nga intelektualë të mirëfilltë gjirokastritë…
Gjirokastër, 14.11.2011
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi