Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Merkel: Serbia të heqë strukturat paralele në veri

Shko poshtë

Merkel: Serbia të heqë strukturat paralele në veri Empty Merkel: Serbia të heqë strukturat paralele në veri

Mesazh nga Agim Gashi Mon Dec 19, 2011 5:32 pm

Merkel: Serbia të heqë strukturat paralele në veri 19.12.2011-ZKM

Merkel: Serbia të heqë strukturat paralele në veri


Merkel: Serbia të heqë strukturat paralele në veri Km19.12-2
Angela Merkel tha në Prishtinë se Serbia për të marrë nominimin në BE duhet të bejnë marrëveshje për shkëmbim tregtar me Kosovën dhe për të eliminuar strukturat paralele.

(I plotësuar) - Kancelaria gjermane Angela Merkel në konferencën e përbashkët për mediat me kryeministrin e Kosovës Hashim Thaci të mbajtur në aeroportin ‘Adem Jashari’, ka qenë shumë e qartë sa i takon kërkesave që duhet të përmbushë Serbia dhe Kosova për një rajon më të qetë.

Kancelarja gjermane vlerësoi se duhet të ketë një komunikim të hapur me Serbinë për t'i dhënë fund konflikteve, pasi bashkëpunimi mes Kosovës dhe Serbisë do të sjellë edhe stabilitet në rajon. Merkel kërkoi Serbisë që të heqë strukturat paralele, ndërkohë që Kosovës i kërkoi që të jetë më konstruktive në dialogun e nisur.

Merkel, ka theksuar rëndësinë që ka zhvillimi i Kosovës drejt një shteti demokratik.

“Është shumë i rëndësishëm zhvillimi i Kosovës, në mënyrë që Kosova të bëhet shtet i fuqishëm, demokratik dhe një vend ku luftohet krimi dhe korrupsioni”, ka deklaruar kancelaria gjermane.

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka kërkuar nga institucionet e Republikës së Kosovës që të japin më shumë nga vetja për zgjidhjen e çështjes së veriut të Kosovës.

Merkel ka thënë se sikur që ia ka bërë të qartë presidentit serb Boris Tadiç se çka dëshiron Gjermania nga Serbia në mënyrë që të ecë përpara, ashtu ka kërkuar edhe nga kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi.

Kryeministri Hashim Thaçi, ka falënderuar kancelarin Merkel për rolin e Gjermanisë në raport me Kosovën. Ai ka deklaruar se e ka siguruar kancelaren se Kosova do të vazhdojë të përmbush kriteret evropiane.

“Ne duam të jemi pjesë e BE-së, një e treta e qytetarëve tanë jetojnë në Bashkimin Evropian dhe vetëm në Gjermani kemi mbi 250 mijë prej tyre”, ka thënë Thaçi.

Sa i përket dialogut me Serbinë, Thaçi ka thënë se kjo do të ketë vlerë vetëm kur të fillojë implementimi i marrëveshjeve.

Kryeministri Thaçi, ka deklaruar se lutet për shërimin sa më të shpejt të ushtarëve gjerman të KFOR-it të lënduar në veri të Mitrovicës.
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi