Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bota filloi të festojë Vitin e Ri 2012, festa e parë në ishujt Samoa

Shko poshtë

Bota filloi të festojë Vitin e Ri 2012, festa e parë në ishujt Samoa Empty Bota filloi të festojë Vitin e Ri 2012, festa e parë në ishujt Samoa

Mesazh nga Agim Gashi Sat Dec 31, 2011 11:12 pm

Bota filloi të festojë Vitin e Ri 2012, festa e parë në ishujt Samoa Viti-2012-bota

Bota filloi të festojë Vitin e Ri 2012, festa e parë në ishujt Samoa
Bota filloi të festojë Vitin e Ri 2012, festa e parë në ishujt Samoa Samoa

E fundit që do të festojë janë Shtetet e bashkuara të Amerikës
Bota filloi të festojë Vitin e Ri 2012, festa e parë në ishujt Samoa Bota-filloi

Viti 2012 trokiti për herë të parë në ishujt Samoa në Paqësorin Jugor, më pas në Zelandën e Re.
Qielli u ndriçua nga mijëra fishekzjarre. Në tërë botën po bëhen përgatitjet e fundit për pritjen e Vitit të Ri 2012. Në qytetin më të madh australian, në Sydney është çdo gjë gati për një natë të çmendur. Australianët dhe qyteti port i tyre Sydney është tradicionalisht qyteti i parë i madh botëror që e kremton hyrjen në Vitin e Ri dhe këtë e bën me fishekzjarre vërtetë madhështore.


Qyteti më i njohur i Australisë, Sydney e kremoti tradicionalisht Vitin e Ri 2012 me fishekzjarrë spektakolarë në urën e qytetit afër Operës, ku ishin tubuar qindra mijëra qytetarë. Spektakli ka kushtuar rreth 6 milionë dollarë, kurse në koncerte për ndërrimin e moteve janë paraqitur Boy George, Snoop Dog, “Pet Shop Boys” e të tjerë.

Fishekzjarrët që zgjatën për 12 minuta i shikuan mbi një milion e gjysmë qytetarë.

Fishekzjarrët në urën e Sydneyt janë një nga imazhet e para që qarkullojnë nëpër botë çdo fundvit, m 31 dhjetor.

Një nga pritjet më madhështore të Vitit të Ri në botë, tradicionalisht është ajo në Neë York, por që do të kremtohet 6 orë më vonë sesa në Kosovë. Në sheshin “Times Square” pritet të mblidhen rreth një milionë njerëz. Fishekzjarre madhështore priten edhe në qytetin më të madh brazilian, Rio de Janeiro.
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi