Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Gëzim Uruçi:LETER e HAPUR INFORMACION SHKENCORE dhe ARKEOLOGJI 12/2011

Shko poshtë

Gëzim Uruçi:LETER e HAPUR INFORMACION SHKENCORE dhe ARKEOLOGJI 12/2011 Empty Gëzim Uruçi:LETER e HAPUR INFORMACION SHKENCORE dhe ARKEOLOGJI 12/2011

Mesazh nga Agim Gashi Wed Jan 11, 2012 2:47 pm

Gëzim Uruçi:LETER e HAPUR INFORMACION SHKENCORE dhe ARKEOLOGJI 12/2011 Attachment.php?attach_id=fce1f801d2b68ede16e347622271efc6&mid=id

Gëzim Uruçi:LETER e HAPUR INFORMACION SHKENCORE dhe ARKEOLOGJI 12/2011

<===================>

TE NDERUAR Zonja dhe Zoterinje
TE ALBASHKENCES, AKADEMISE SE
SHKENCAVE TE REPUBLIKES SE SHQIPERISE,
SEKTORIT TE ARKEOLOGJISE, HISTORIAN, ARKEOLOG,
INTELEKTUAL, DASHAMIR TE HISTORISE SE ANTIKITETIT dhe te
KULTURES - ILIRO - DARDANO - ETRUSKE dhe te atyre
PELLAZGJIKE.


<===========================================>

Nder keto 21 vitet e fundit, kam marr pjese ne shume ekspedita arkeologjike brenda dhe jashte vendit. zyrtare dhe private. Por fjala eshte per disa ekspedita, qe kam organizuar, ne qytetin e Gubbios ne Itali, dhe shume rajone te eturise, nder keto 21 vite, ku kane jetuar etruske etj. Konkretisht e kam fjalen per Varrin e GENCIT, ne Gubbio. Ku ne dhjetorin e vitit 2011, kam bere nje zbulim sencacional, ne fushen e arkeologjise. Gje qe mendoj, se do te permbyse, njeher e mire, te gjithe historine e ketij vendbanimi te paster ilir, dhe vendvarrimit te princit legjendar ilir GENCIT,Mbretit te Shkodres, kryeqender e Ilirise se Jugut. Ku kultura e jone Iliro - DARDANE ka lene gjurme te pashlyeshme, ne shume skuta teper te sigurta, te ketij qyteti ILIRO – DARDAN te cilin disa fallcifikator te historise tone, si shqiptare, helen, romake,sllav, hune, avar, maqedonas, e shume te tjere e quajn "Mausoleo Romano". Zbulimi eshte teper interesant dhe hedhe poshte shume teori te fallsifikuara, te pseudo historianeve te ndryshem qe na e kane nxire historiografine tone, me fallsifikimet me te rafinuara dhe te flliqura.

<=====================================>

Une tashti jam kthyer ne Shqiperi, ne pa mundesi per ta vazhduar, kete pune te nisur, prej vitesh, vetem per arsye financiare dhe shendetesore, pasi jam edhe i paralizuar. Me kete mesazh i bej thirrje, Ministrive te Kultures, Akademive te Shkencave, Universiteteve shteterore dhe private te SHQIPERISE, KOSOVES e TETOVES,bisnesmeneve atdhetare e tjer, qe te me ndihmojne, nga ana financiare, me fonde te nevojshme per te vazhduar me tej kete pune fisnike, ne te miren e kombit mbarshqipta, per te publikuar kete zbulim teper te rendesishem arkeologjik dhe te historise se antikitetit, ne favor te historiografise dhe kultures tone Iliro - Dardane, si pasardhes te denje te pellazgeve.

P.s. Zbulimi i bere ne Gubbio eshte teper i siguruar, nga te gjitha demtimet.

Me shume respekt dhe mirnjohje,
i Juai, sinqerisht
Prof. GEZIM My. URUCI
Kryetar i Forumit Intelektual SHQIPTAR
DEGA SHKODER - ALBANIA


Tel: 00 355 2224 11 37
Mobil: 00 355 (0) 69 27 54 250
E-mail:profuruci@gmail.comprofuruci@gmail.com[/size]



Gëzim Uruçi:LETER e HAPUR INFORMACION SHKENCORE dhe ARKEOLOGJI 12/2011 Attachment.php?attach_id=3baaf834c5f8716797bb7acc39de18fe&mid=id



Gëzim Uruçi:LETER e HAPUR INFORMACION SHKENCORE dhe ARKEOLOGJI 12/2011 Attachment.php?attach_id=548d74d5b75b06f181c82f6663381997&mid=id


Gëzim Uruçi:LETER e HAPUR INFORMACION SHKENCORE dhe ARKEOLOGJI 12/2011 Attachment.php?attach_id=1f22b485a2cd84954af0af049cb4d7bf&mid=id


Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi