Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Prend Buzhala:Clinton e Blair për Nënën Tereze dhe Ibrahim Rugoven

Shko poshtë

Prend Buzhala:Clinton e Blair për Nënën Tereze dhe Ibrahim Rugoven Empty Prend Buzhala:Clinton e Blair për Nënën Tereze dhe Ibrahim Rugoven

Mesazh nga Agim Gashi Mon Feb 06, 2012 12:30 pm

Prend Buzhala:Clinton e Blair për Nënën Tereze dhe Ibrahim Rugoven 402163_2940961215313_1599663696_2582478_835205671_nPrend Buzhala:Clinton e Blair për Nënën Tereze dhe Ibrahim Rugoven 402430_2940963415368_1599663696_2582480_65881562_n

Clinton e Blair për Nënën Tereze dhe Ibrahim Rugoven

Prend Buzhala:Clinton e Blair për Nënën Tereze dhe Ibrahim Rugoven 369872_1599663696_1998523446_n

Prend Buzhala

Janë dy figura shqiptare të së sotmes, që vlerëspohen lart nga bota: Nëna Tereze dhe Ibrahim Rugova. Bill Clinton e Toni Blair, sa herë flasin për Kosovën, përmendin këto dy figura.
BILL CLINTON në qershor 2002, mbasi kishin përfunduar bomabrdimet e NATO-s ndaj Serbisë: “Nana Tereze, ishte e para Ajo që më bëri ta dua kombin shqiptar. Dhe tani ndihem shumë krenar që plotesova njëdetyre morale ndaj saj dhe ndaj vlerave të lirisë”. Apo kur AJO vdiq:
“Mbretërit, mbertëreshat, presidentët, kryemnistrat, partiakët dhe papët vijnë dhe ikin. Po ashtu, edhe fituesit e çmimit Nobel, por nënën tereze do të ketë vetëm Një. Ajo jetoi në brezin tonë, në shekullin tonë dhe ne i jemi mirënjoihës për këtë”
Kurse TONI BLAIR thotë: “Bota do të trishtohet nga vdekja e Nënë Terezes”.

Ndërkaq , këto dy personalitete, vlerësojnë lart edhe figurën e Ibrahim Rugovës:
Clinton:
"Rugova është gur themeli për shtetin dhe popullin e Kosovës". Nuk mund të ketë simbolikë tjetër ajo që Clinton u thoshte parlamentarëve tanë: "Ai gur kristal të cilin ma dha Rugova i është dhuruar një universiteti, por për një kohë ai ishte i njohur edhe në SHBA me emrin "Guri i Rugovës".
Kosova dhe SHBA-të e kanë themeluar miqësinë e përhershme midis tyre atëherë kur në krye të këtij vendi ishte vënë heroi shqiptar i Kosovës martire, Ibrahim Rugova".
Blair: "E kujtoj sot takimin me Rugovën në Doëning Street. Me vete kishte një gur të çmuar që ma dhuroi dhe të njëjtin e mbaj edhe sot. Më foli shumë për Kosovën, nuk bërtiste ishte shumë i urtë dhe më foli me sinqeritetin më të madh. Më luti dhe më tha: 'Mos lejo që njerëzit e mi të vuajnë në Kosovë'. Unë i premtova se do ta ndihmoj".
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi