Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SHIK-u, mes patriotizmit dhe kriminalitetit

Shko poshtë

SHIK-u, mes patriotizmit dhe kriminalitetit Empty SHIK-u, mes patriotizmit dhe kriminalitetit

Mesazh nga Agim Gashi Thu Feb 09, 2012 1:38 pm

SHIK-u, mes patriotizmit dhe kriminalitetit

SHIK-u, mes patriotizmit dhe kriminalitetit F1_09shik-jpg1328776375SHIK-u, mes patriotizmit dhe kriminalitetit F1_09shik-jpg1328776375


Prishtinë, 9 shkurtAta që e themeluan dhe punuan në SHIK, e konsiderojnë organizatë patriotike. Të tjerët, si puna e Isa Mustafës, Florin Krasniqit e Gani Gecit,si organizatë kriminale. Ngjashëm si Mustafa, Krasniqi e Geci e sheh edhe Prokuroria, e cila po e heton nën dyshimin se Shërbimi Informativ i Kosovës është përfshirë në veprime kriminale, përfshirë edhe vrasjet.
Kjo organizatë inteligjente e afërt me Partinë Demokratike të kryeministrit, Hashim Thaçi, është themeluar gjatë viteve ’90, me krijimin e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, dhe ka vepruar në kuadër të Shtabit të Përgjithshëm. Është “legjitimuar” nga Qeveria e Përkohshme në vitin 1999, dhe shef i kësaj organizate ka qenë Kadri Veseli. Më 15 qershor të vitit 2008, nëpërmjet një adresimi në RTK, Veseli e pati deklaruar të “mbyllur misionin”, duke ftuar qytetarët e Kosovës që ta përkrahin Agjencinë Kosovare të Inteligjencës.

Rrallëherë zyrtarë të SHIK-ut kanë folur për veprimtarinë e organizatës që kanë drejtuar. Por a e kanë thënë të vërtetën?

Kadri Veseli ka folur nja dy herë për të. Përveç një interviste dy vjet më parë, ai është detyruar të japë sqarime edhe në Prokurorinë Speciale të Kosovës. Aty i ka mohuar të gjitha veprimet e paligjshme që i janë vënë në barrë deri tash, por nuk e ka mohuar se njerëz, siç ka thënë ai, kanë mundur të bënin krime në emër të SHIK-ut. Ai është marrë në pyetje nga prokurori Maorizio Salustro në qershor të vitit të kaluar në cilësinë e dëshmitarit. Prokurori i kishte bërë shumë pyetje inkriminuese Veselit.
“Nuk dua t’ia vë fajin askujt. Unë nuk e di nëse dikush nga PDK-ja ka vrarë dikë, por kurrë nuk ka ndodhur që SHIK-u të jetë përdorur për atë qëllim. Kjo s’ka lidhje me SHIK-un. Ky rast është parë si mundësi qe 12 vjet dhe njerëzit akuzojnë njëri-tjetrin. Unë nuk ndihem mirë, dhe familja ime nuk ndihet mirë. Tani kemi këtë situatë”, ka thënë Kadri Veseli, i cili kishte kërkuar nga prokurori që dyshimeve t’u shkonte deri në fund. Ai kishte folur për mbledhjen e informacioneve dhe shkëmbimin e tyre me “partnerët”. Kishte mohuar se ky shërbim ka arkivuar dokumente. Shumica e informacioneve, sipas tij, nuk janë ruajtur, sepse, siç ka thënë, ka qenë e panevojshme.

Një analizë që pati bërë në vitin 2010 David Philips, nga Komiteti Kombëtar i Politikës së Jashtme amerikane, konstatonte se SHIK-u është “gjallë” e fiton 200 milionë dollarë në vit.
Deputeti Latif Gashi, që dikur ishte drejtor i përgjithshëm i Shërbimit Informativ të Kosovës, në një intervistë për “Kohën Ditore” pati thënë se ajo që është thënë në ato raporte si ai i David Philipsit dhe të agjencisë amerikane të lajmeve “Global Post” janë gënjeshtra.

Por në gjithë këtë debat janë tre njerëz, dy të gjallë e një i vdekur, që e kanë pranuar se kanë punuar për SHIK-un. Nazim Bllaca e Agim Zogaj kanë thënë që kanë kryer edhe veprime të paligjshme, derisa Naim Miftari, i cili po ashtu pretendon se ka qenë në SHIK, ka denoncuar shumë veprime të SHIK-ut (gjerësisht sot në “Kohën Ditore”.
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi