Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Thanë për Ali Podrimjen

Shko poshtë

Thanë për Ali Podrimjen Empty Thanë për Ali Podrimjen

Mesazh nga Agim Gashi Sat Jul 28, 2012 11:39 am

Thanë për Ali Podrimjen 26J_kult_I_jepet_sot_lamtumira_poetit_Ali_Podrimja

Thanë për Ali Podrimjen

Thanë për Ali Podrimjen 368772_100002230689630_873153597_n

Poezia Llemadeo

Poeti Ali Podrimja, ishte dhe mbetet Njeri i te gjithve si njeri i Zotit, pa dallim feje-besimi, pa dallim nacionalitetesh apo racash, poetet jane te te gjithve, nderohen nga te gjithe njerzit e mencur, dhe mbeten te paharrueshem ne kujtesen e kohes! Ata qe tentojne ta ndajne, ne musliman, apo ta vecojne duke e quajtur thjeshte Kosovar, ne nje kohe kur kosova eshte krahine etnike e Shqiperise, ata e kane gabim, pasi ai ishte kunder cdo ndarje! E ju vllezer kosovar, qe u shtyte neper fjalime e recitime, rreth ti, kush te dilte me lart ne tribune me zerin me te larte, me ca fjalime e vjersha qe ishin pa kripe, per ta nderuar ate poet te vecante, duhej qe nder gjithe krijimet qe lecitet ate dite, te lexonit dhe dicka, se cfare shkruan poetet nga Shqiperia, si e nderuam dhe ne, me zemer e shpirt, Njeriun Poet te te gjithe shqiptarve, Ali Podrimjen, edhe pse organizatoret e ceremonise, nuk bene asnje fije organizimin e duhur per ate personalitet te letrave shqipe, por dukej sikur dikush kish dhene ndonje urdher, qe te permbyllet ajo ceremoni sa me thjeshte, pasi nese do te nderohet sic e meriton poeti, atehere sdo te nderohen dot aq masivisht kokat politike, apo pseudoshkrimtaret servil te diktaturave, kur te vdesin neser, pasneser...! Ali Podrimja, ishte ai personalitet qe Kosova dhe Shqiperia, duhet te mbanin zi kombetare per te, e jo te kufizohej ceremonia, per te mos u pare Madheshtia e nderimit te popullit ndaj Poetit! Nje populll qe nuk i nderon poetet, dhe as nuk din te vajtoje per ata, nuk ka te ardhme! I indinjuar me dhembje, jo vetem per largimin nga jeta te poetit Ali Podrimja, por dhe per pazotesine qe u tregua ndaj kujdesit per te, qe kur ndrroje jete, apo nderimit te ti, tek pasi nje jave morgjeve te Frances, u percoll me nje ceremoni te thjeshte si te ishte nje i aksidentuar, dhe jo nje Poet kombetar i nje kombi per te cilin dha shpirtin ne vargje, ne nje kohe kur politika i kushton me shume rendesi lojrave olimpike, apo plazheve, se sa kujdesit per nderimin e poetit, per tu treguar armiqve shekullor, se kombi Shqiptar, din te mbaje zi per poetet dhe ti nderoje ata me rrespekt! E nese keto qe ju thashe, sju hyjne ne pune, zereni se skam thene asgje, edhe pse ua thashe te gjitha, sic thoshte i miri Pablo Neruda...! Thjeshte une, LLemadeo
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thanë për Ali Podrimjen Empty Re: Thanë për Ali Podrimjen

Mesazh nga Agim Gashi Sat Jul 28, 2012 12:34 pm

Poezia Llemadeo

Te lumte dora miku im Agim Gashi! Ja , ky eshte shpirti yt i bardhe, qe e sheh te verteten ne sy, dhe i jep udhe te drejtes se Zotit! Te faleminderit mik, ne drejtkuptimin tend njerzor!


Agim Gashi

Thjesht e kjartë ke thënë atë që unë e kam vajtuar që nga vdekja por edhe për të gjallë të Tij. Ne si komb akoma nuk jemi formuar ti dallojmë vlerat. Mirë e the Ti miku im, por po e them edhe unë se po të vdiste ndonjë KARAXHOZ i atdheut, do ti organizonin ceremoni më madhshtore. Deri kur hajnat do të rrespektohen më shumë se sa njerzit e kombit? A do të mësohemi edhe ne ta vlersojmë atë që quhet PASURI KOMBETARE? Ju falemnderit miku im!


Poezia Llemadeo

Ai ka qene qellimi i atyre, qe te mos i japin rendesi ceremonise se poetit mrekullor, me qellim qe kur te vdesin ndonje prej tyre apo ata vet, te ngrejne muzikat funeber e te shpallin zi kombtare, pikerisht per ata qe kane ndertuar nga dhjetra vila me korrupte, e tallen me te drejtat e njerzve ne vendet tone, pikerisht ata, i bejne ne asgje, poetet, por ata kane harruar, se Elegji te perjetshme, poetet e vertete, u thurin vetem poetve, dhe ne dime ta mbajme lart Ali Pdrimen ne qiellin e paharrueshem, ku ai u ngjit me muzat e ti per atdhuen e per kombin! Jetojme ne kohen kur injoranca sundon vendet tona, e liga e vetvetes, sic ka thene konica i mire, ajo po ua gezon zemrat serbve e rusve e grekve shovinist, tek e shohin shqiptarine, se sa pak rendesi u jep njerzve te kultures, te artit te bukur, se sa shperfillshem sillet kryeparia qe organizon cdo gje ne interesa te veta, sa shperfillshem sillet ndaj humbjeve te medha kombetare, sic jane poetet si Podrimja! Ju pershendes miku im Agim, dhe ju uroj nje fundjave te bukur!
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi