Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Një dhuratë nga miku Ismail S.Rexhepi për këngën "Dola kah Sitnica"-Falenderim!

Shko poshtë

Një dhuratë nga miku Ismail S.Rexhepi për këngën "Dola kah Sitnica"-Falenderim! Empty Një dhuratë nga miku Ismail S.Rexhepi për këngën "Dola kah Sitnica"-Falenderim!

Mesazh nga Agim Gashi Sun Oct 28, 2012 10:28 pm

Një dhuratë nga miku Ismail S.Rexhepi për këngën "Dola kah Sitnica"-Falenderim! 1425771_10151762519309077_555516296_n

Një dhuratë nga miku Ismail S.Rexhepi për këngën "Dola kah Sitnica"-Falenderim!
 
Të falemnderit i dashur Ismail.Qofsh i bekuar miku im!

Një dhuratë nga miku Ismail S.Rexhepi për këngën "Dola kah Sitnica"-Falenderim! 12723_366945093393772_352245254_n
 
AGIM GASHI
 
DOLA KAH SITNICA
 
Dola kah Sitnica
Pak për me pushu,
Djali jem i dashtun,
N´gurbet më ka shku.
 
N´gurbet më ka shku
Letër smë ka qu,
Natë e ditë e mjera
Plasa tue lotue.
 
Mbas nja dy tri vitesh
Nji leter më mbrrini,
Aty i kish shkrue
Veç dy fjalë vajtimi.
 
Kur e mora letren
Unë për me e knue,
Lot m´shkojshin për faqe
Thojke mos m´prit mue.
 
Ah more gurbet
Ti na dalsh fare,
N´gur´ të oxhaqeve
Shumë nana shqiptare.
 
Po ju kalon jeta
Udhët tuj shiqu,
Shumë e lane këtë jetë
Vorret n´bar´ mbulu.
 
Përpunuar më 17.10.2012
Düren A.G.
 
Kjo këngë zuri vendin e parë në Festivali e Folklorit Burimor „Gllogovci ´81“.U këndua nga motra ime Afërdita me një skenar të përsosur. Kjo këngë dhe motra ime duhet ta përfaqsonin folklorin shqiptar në Londer në Festivalin Ndërkombëtar të folklorit. Fatkeqësisht aju u burgos për demostratat e vitit ´81 dhe nuk arriti më ta tregonte veten në festivale tjera. E pata pyet një ditë kësaj vere:-A të mbetet merak Londra? Ma ktheu:-Merak më mbetet por më i shtrejtë atdheu dhe liria se sa një këngë. Nuk i fola më. E vërejta se në shpirt mbante planet e pa realizuara!


Edituar për herë të fundit nga Agim Gashi në Tue Nov 05, 2013 11:55 pm, edituar 1 herë gjithsej
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 70
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Një dhuratë nga miku Ismail S.Rexhepi për këngën "Dola kah Sitnica"-Falenderim! Empty Re: Një dhuratë nga miku Ismail S.Rexhepi për këngën "Dola kah Sitnica"-Falenderim!

Mesazh nga Agim Gashi Tue Oct 22, 2013 12:25 pm

Një dhuratë nga miku Ismail S.Rexhepi për këngën "Dola kah Sitnica"-Falenderim! 1383820_550642848347428_950811266_n
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 70
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi