Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Takimi i tretë Thaçi-Daçiq, tema kryesore IBM

Shko poshtë

Takimi i tretë Thaçi-Daçiq, tema kryesore IBM Empty Takimi i tretë Thaçi-Daçiq, tema kryesore IBM

Mesazh nga Agim Gashi Tue Dec 04, 2012 9:13 pm

Takimi i tretë Thaçi-Daçiq, tema kryesore IBM


Takimi i tretë Thaçi-Daçiq, tema kryesore IBM Largea_thaci-tadic-6451354616295
Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, takon sot në Bruksel kryeministrin e Serbisë, Ivica Daçiq.

Takimi, nën praninë edhe të shefes për politikë të jashtme të Bashkimit Evropian, Catherine Ashton, është i treti me radhë midis dy kryeministrave.

Në krye të agjendës së sotme është thënë se do të jetë zbatimi i Marrëveshjes për Menaxhimin e Integruar të Kufirit, të njohur si IBM.

Kosova dhe të Serbia kanë arritur këtë marrëveshje qysh në muajin shkurt, por zbatimi i saj ka ngecur.

Takimet e nivelit të lartë janë parë si mundësi për përmirësimin e marrëdhënieve në mes të dy shteteve.

Bashkimi Evropian ka thënë se përparimi në bisedime do të avancojë përpjekjet e Kosovës dhe të Serbisë, për të lëvizur përpara drejt integrimit në këtë bllok.

Takimi i parë Thaçi-Daçiq është zhvilluar më 19 tetor, ndërsa i dyti më 7 nëntor.

Protestë në Jarinë

Disa dhjetëra serbë janë mbledhur sot në Jarinë, për të shprehur pakënaqësinë e tyre ndaj bisedimeve që po zhvillohen sot në Bruksel, mbi zbatimin e marrëveshjes për Menaxhimin e Integruar të Kufirit.

Marrëveshja në fjalë pritet të nis së zbatuari më 10 dhjetor të këtij viti.

Protesta thuhet se po mbahet në zonën e ndërmjetme ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, më saktësisht në magjistralen Leposaviq – Rashkë.

Protestuesit kanë nisur të tubohen me makina në drejtim të Jarinës, pasi janë dëgjuar sirenat që në orët e hershme të mëngjesit.

Në këtë pjesë të territorit të Kosovës, sirenat rëndom shërbejnë si thirrje për protestë.

Nuk ka ende asnjë njoftim zyrtar nga autoritetet e rendit në Kosovë mbi këtë tubim të sotëm
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi