Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FATON MEHMETI:PËR FERIZAJN DHE PËR VETVETEN

Shko poshtë

FATON MEHMETI:PËR FERIZAJN DHE PËR VETVETEN Empty FATON MEHMETI:PËR FERIZAJN DHE PËR VETVETEN

Mesazh nga Agim Gashi Mon Dec 30, 2013 12:01 am

NGA NOTESI
 
 
 FATON MEHMETI:PËR FERIZAJN DHE PËR VETVETEN 1393545_1374497056129276_1042104251_n

  Shkruan: FATON MEHMETI
 
 
PËR FERIZAJN DHE PËR VETVETEN
 
                                                         
     Duke qenë se marrja ime me shkrime te natyrave te ndryshme, por kryesisht politike dhe sociale, ka ndikuar qe njerëzit e njohur, por edhe të panjohur të lexojnë me kureshtje shkrimet..Duke qenë se shkrimet e mia kanë qenë kryeisht të natyrës të tamtikave nacionale, gjithnjë më është parashtruar pyetja: përse nuk shkruan për vendin nga vjen, pra për qytetin tim të lindjen aty ku jetoj e veproj, pra Ferizajn.?! Një pyetje, e cila përveç se u be retorike, filloi të me nxit "obligimin " që shkrimin dedikuar numrit festiv  ia dedikoj pikërisht qytetit tim të dashur Ferizajt.
    Paraprakisht në pika të shkurtra për ata që nuk kanë shume njohuri apo kanë pak njohuri do paraqes një “bigorafi” të shkurtër  për Ferzajn. Qyteti i Ferizajt është i vendosur në jug të Kosovës, më saktësisht në anën e djathtë të autostradës Prishtinë - Shkup, 37 kilometra larg nga kryeqyteti Prishtina. Komuna e Ferizajt ka 345 km², do të thotë vetë qytetit duke përfshirë edhe të tjera të dyzet e pesë 45 fshatrat rreth tij. Kjo zonë ka një popullsi prej 108,690 banorë, sipas regjistrimit të fundit. Ferizaj është relativisht një qytet i ri. Kjo komunë ka filluar të zhvillohet që nga viti 1873, kur hekurudha dhe stacioni hekurudhor janë ndërtuar nga fracezët. Në kohën e të folurit ka qenë një han, që ka pasur si pronar të tij Feriz Shashivarin. Bazuar në emër të pronarit Feriz Shashivari ky qytet edhe e ka marrë emrin.
    Pas luftës së fundit ky qytet u shkatërrua në masë të dukshme. Sot krahasuar me qytetet e tjera ai është konsideruar si qyteti i dytë më i zhvilluar pas Prishtinës në Kosovë dhe është qyteti i tregit në Kosovë. Disa nga fabrikave dhe ndërmarrjeve që para shumë vitesh kanë qenë bazë për zgjerimin e ekonomisë në këtë komunë janë ende funksionale. Disa nga këto fabrika dhe ndërmarrje janë: Fabrika e gypave të çelikut, fabrikën e vajit, të kombinatit të drurit, fabrika për përpunimin e frutave ekzotike, fabrika e tullave etj. Siç u përmend më lart këto fabrika dhe ndërmarrje, në dritën e çdo gjë do funksionin, por me shumë vështirësi si rezultat i periudhës së privatizimit. Ferizaj është një qytet i rëndësishëm në Kosovë në shum aspekte si p.sh: kulturor, sportiv apo ekonomik, megjithatë organizimin e saj dhe arkitekturën e bën atë një qytet shumë interesante për t'u vizituar.
    Edhe pse eshte qyteti i dytë në Kosove pas Prishtines që i jep shteti të Kosovës të hyra vjetore, ndërsa anashkalohet aq shume sa në thithjen e grandit qeveritar, pra merr të ardhura vjetore me pak se Podujeva. Granti i përgjithshëm sipas Ligjit për Financat e Pushtetit Lokal është kështu. Ferizaj merr 5.246.176 ndërsa Podujeva merr 5.484.706 edhe pse Podujeva  88.499 banorë,ndërsa siq e cekëm më lart Ferizaj ka  170.000 banorë, pra shihet një anashkalim i komunës së Ferizajt.

    Një fakt tjetër i diskriminim të komunës së Ferizajt është se edhe pse ka në nivel qëndror ka mbi 100 voutes Feriaj asnjëherë nuk ka pasur ndonjë minsitër në qeveri të Kosovës, po është kënaqur vetëm me zëvendësministra.
    Ndonese asnjeherë nuk e kam theksuar arsyjen përse nuk shrkuaj për Ferizaj, po e shfrytezoj këtë shkrim festive të tregoj dy arsyet kryesore përse nuk shkruaj për Ferizajn.
    1.Në Ferizaj nuk ka pasur ndonjë zhvillim pozitiv që ia vlen të cekët përveç ndërtimit të rrethrrotullimeve për katër vjet të qeverisjes së PDK-së si dhe privmi nga e drejta edhe për punesim nga ata që nuk i kanë takaur partisë në pushtet, dhe me këtë mënyrë s’kam dashur të shkruja gjera jo të mira për qytetin tim.
    2.Ferizaj eshte qyteti që nuk më ka dhënë hapesirën e duhur të shpreh kapacitet e mia në të mirë të qytetarëve . Prandaj edhe sot e kesaj dite une punoj ne nje komunë tjetër ku jam i detyruar të bëj mbi 40 km në ditë vajtje-ardhje, sepse nuk kam pranaur të marr librezën  e partisë në pushtet.
    Njeriu, krijuesi në veçanti gjithnjç ka qenç i mishçruar me vendlindjen e tij pavarçsisht se kanç qenë të ndjekur e të perskuatuar pasi natyra e tyre  në kërkim të më të mirës ka vënë në pikëpyetje ekzistencën e  milingonave që ushqehen me zogj.
    Dua të besoj se tani në Ferizaj do te fillojë një erë e zhvillimt të saj  ekonomik, kulturor, sportiv dhe jetësor.Me ardhjen e Muharrem Sfarqes në krye të Ferizajt,dua të besoj se do të afroj afër vetës njerëzit  e dijes dhe që të punojmë bashkërisht për një qytet vertet evropiane, me punë dhe vepra evorpiane.

    Duke shpresuar se në 2014 do të kemi gjëra të mira për Ferizaj, natyrisht se edhe shkrimet e mia s’do të mungojnë...

    Ferizaj ...Gëzuar 2014...!!!
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi