Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FOTOARKIVI: DËNIMI I FUNDIT ME VDEKJE NË SHQIPËRI MË 1992

Shko poshtë

FOTOARKIVI: DËNIMI I FUNDIT ME VDEKJE NË SHQIPËRI MË 1992 Empty FOTOARKIVI: DËNIMI I FUNDIT ME VDEKJE NË SHQIPËRI MË 1992

Mesazh nga Agim Gashi Thu Jan 02, 2014 3:02 pm

FOTOARKIVI: DËNIMI I FUNDIT ME VDEKJE NË SHQIPËRI MË 1992
FOTOARKIVI: DËNIMI I FUNDIT ME VDEKJE NË SHQIPËRI MË 1992 184723_10151418972439669_520695738_n_790620
Nga Express | 02 Janar 2014

Dy personat në foto janë vëllezërit Josif dhe Dritëbardh Çuko nga fshati Libofshë i Fierit dhe u shpallën fajtorë për vrasje të shumëfishtë në atë që u quajt "Masakra e Libofshës". Ata vranë pesë persona, mes tyre një foshnjë 8 muajshe.



Një foto interesante nga rrjeti. Ky është dënimi i fundit me vdekje i aplikuar në Shqipëri, varje në mes të qytetit. Kishte 8 muaj që kishte ardhur demokracia dhe legjislacioni nuk kishte ndryshuar ende.
Dy personat në foto janë vëllezërit Josif dhe Dritëbardh Çuko nga fshati Libofshë i Fierit dhe u shpallën fajtorë për vrasje të shumëfishtë në atë që u quajt "Masakra e Libofshës".
Ngjarja ndodhi në 29 maj të vitit 1992 në fshatin Libofshë kur dy vëllëzërit hynë në mesnatë në banesën e familjes Puto me qëllim grabitjen e familjes.
Si pasojë ata vranë djalin e vogël të shtëpisë së bashku me nusen e tij, vranë babain, vranë edhe nënën pasi e torturuan për një orë dhe në fund e mbyllën duke vrarë mbesën 8 muajshe të familjes.


Plot 5 të vdekur.

Ngjarja bëri bujë të madhe në Shqipërinë e asaj kohe, opinioni qytetar kërkoi dënim me vdekje për autorët. Pas një gjyqi prej 24 ditësh të dy vëllezërit u shpallën fajtor dhe u dënuan me vdekje, ekzekutim me varje në mes të qytetit.
Varja u bë me 25 qershor 1992 (siç shihet në foto) në mes të qytetit të Fierit dhe trupat u lanë të varur deri mbrëmjen tjetër për t'u parë nga turma njerëzisht që erdhën dhe nga qytetet e tjera.
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 70
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi