Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Asqeri Asllani:Shqipja nuk e ndal fluturimin

Shko poshtë

Asqeri Asllani:Shqipja nuk e ndal fluturimin Empty Asqeri Asllani:Shqipja nuk e ndal fluturimin

Mesazh nga Agim Gashi Sat Aug 30, 2014 11:57 am

Asqeri Asllani:Shqipja nuk e ndal fluturimin 164580_135503036510825_627698_n

Asqeri Asllani


Shqipja nuk e ndal fluturimin

(ndjenja dhe emocione duke lexuar nje poezi elegjiake)


Qellimi i ketij shkrimi nuk eshte te bej koment per kete poezi,por te mundohem qe sado pak te lehtesoj dhimbjen e ketij prindi per humbjen e vajzes se tij.Edhe pse isha shume i zene ne pune gjate gjithe kohes kujtoja vargjet e kesaj poezie dhe me mbyste ngasherimi,here pas here me vinte lemshi ne fyt.Autori e ka shkruar kete poezi me lote prindi, ne kohen kur vajza nuk ka mbushur as 40 dite.Eshte nje kurajo burri.eshte nje himn per vajzen.Ai e vajton vajzen si nene,si bashkeshorte shembullore duke vleresuar faktin qe ajo e dashuroi burrin me te cilin lidhi jeten.Ai tregon dhimbjen e nenes,e motrave e vellazerise.Por pengimet e prindit kalojne kufijte e durimit.Ai ka pengim se nuk i puthi duvakun e nuserise(pra nuk ka qene ne martesen e saj) O zot,sa ngarkese emocionale te ngjallin vargjet se c;ndjen ky baba kur i jep lamtumiren bijes se dashur.






Asqeri Asllani

Asqeri Asllani:Shqipja nuk e ndal fluturimin 10600673_10152332664644077_4783945470343410714_n

Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 70
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Asqeri Asllani:Shqipja nuk e ndal fluturimin Empty Re: Asqeri Asllani:Shqipja nuk e ndal fluturimin

Mesazh nga Agim Gashi Sat Aug 30, 2014 12:01 pm

Asqeri Asllani
 
Z. Agim,miku im i nderuar,Agim Krasniqi me mundesoi t'ju njihja,te njihesha dhe me fatkeqesine  tuaj,me humbjen e bijes suaj,Shqipes.Ne nje rast tjeter une do te ndalesha te komentoja vargjet e kesaj poezie,por qellimi im eshte qe te gjej nje fjale qe t'ju lehtesoj sado pak dhembjen.Gjate gjithe kohes qe isha sot ne pune,kujtoja vargjet e poezise suaj dhe me mblidhej lemshi ne fyt.Kur erdha ne shtepi,ia lexova time shoqeje dhe u shkreha ne lote.Ju e vajtoni tet bije si nene,si bashkeshorte duke shprehur edhe krenarine qe ajo lidhi jeten me ate qe dashuroi.Pastaj pershkruan dhembjen e nenes.Cdo vdekje ka pengimet e veta,por pengimet qe shprehni ju si prind,jo vetem qe kane nje bukuri te rralle artistike,por edhe prej hekuri te ishte zemra do te shkrihej.Une nuk ju njoh,por fisnikeria jote me fisnikeron.Ju jeni per mua modeli i prindit ideal.Si qytetar perulem me admirim perballe figures tende qe ne momentet e kesaj fatkeqesie qe te ka ndodhur gjete forcat qe t'i thurje kete himn Shipes suaj duke e bere te pavdekshme,prandaj ne nje shkrim qe bera sot per miqte e mi e titullova''Shqipja nuk e ndal fluturimin.''Ngushellimet e mia,i dashur mik.
 
--------------------------
 
Agim Gashi
 
I dashur vlla e njeri me zemrën plot bujari, Asqeri Asllani!
Nga thellsia e zemrës Ju falenderoj për këtë ngushllim tejet njerzor e fenomenal. Ndjehem krenar që populli ynë ka akoma njerz si ti se gadi shpresa po na humbe. Të lutem mos u merzit sepse po më dhimbsen njerzit që merziten për bijen time. Më ngushllon fkti se ska vyrtyt më të lartë njerzor se sa marrja e dhimbje nga njeriu që vuan shumë dhe ndarja e saj. Të lutem dergoma shkrimin  që e keni shkrua.
Dhe më fal, a është emri i vërtetë i Juaji ky?
Shkrimin do ta publikoj edhe ne gazeten time vlla i dashur.
Ju falenderoj e perqafoj vllezerisht.
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 70
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi