Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Beqir Cikaqi: Një ditë me shqiptarët e Rovatos

Shko poshtë

Beqir Cikaqi: Një ditë me shqiptarët e Rovatos Empty Beqir Cikaqi: Një ditë me shqiptarët e Rovatos

Mesazh nga Agim Gashi Sun May 17, 2009 12:15 pm

Beqir Cikaqi: Një ditë me shqiptarët e Rovatos U1_BeqirCikaqiReportazh nga Itala
Një ditë me shqiptarët e Rovatos
Nga Beqir Cikaqi, Itali
Ndër 20 regjionet që ka Italia,më i madhi për nga siperfaqja dhe për nga numri i banorëve është Regjioni i Lambordisë.
Përndryshe, Lambordia që shtrihet në pjesën veriore të Italisë, është edhe Regjioni më i zhvilluar ekonomikisht në këtë shtet, ku ka 11 provinca (Milano, Bergamo, Brescia,Como, Cremona, Pavia, Mantova, Sondrio, Lodi, Lecco dhe Varese) me kryeqytet Milanon, që për nga madhësia është i dyti (pas Romës si kryeqytet).
Në regjionin e Lambordisë ka shumë shqiptarë që jetojnë e punojnë.Po ku nuk ka shqiptarë, se...?!
Në Rovato
Kësaj radhe ky reportazh i shkurt do t'i kushtohet kryesisht shqiptarëve që jetojn në Rovato.Themi reportazh i shkurt, sepse këtu përfshihet vetëm një numër i konsideruar i mergatës shqiptare në mënyren e jetës së tyre, punës së përditëshme, organizimëve të shqiptarëve të këtushëm ,si dhe preokupimëve të tyre, etj.
Në Treviso , ku jetojë, kam takuar disa shqiptar që më kan treguar se punojn në Rovato, kam dëgjuar se nga atje për në vendlindje dhe anasjelltas (Shqipëri, Kosovë, Maqedoni) nisen edhe autobus me linje të rregullt për çdo javë, ...por shqiptarin e parë e takova te stacionin e trenit në Rovato, ty afer parkingut të automjeteve.Befas, para meje ishte ndalur nje makin me ngjyrë të zezë(BMë X5) , kishte hapur dritaren, dhe befas një zë në shqip më përshndeti nga mbrenda.
Mirëdita! Ndonëse i befasuar ia ktheva, të njejten përshëndetje.Më ftoi të hy mbrenda në makin, ku vazhdoi ngasjen menjëherë.
Dritoni nga Drenovci
M'u prezentua i pari, quhej Driton Krasniqi, ishte ardhur aty para disa viteve nga Drenoci i Malishevës.Ndonëse destinacioni kryesor i imi ishte te shkruaj për turnirin në futboll të vogël që organizohet nga shqiptarët e këtushem.Duke kaluar nëpër rugët e Rovatos, ineresohem t'a pyes Dritonin, për qytetin e Rovatos. Sa është i vjetër? Çka ka diçka të veqant?...Mandej, sa ka Shqiptar?
Çka punojn?...etj.nga ky morra këto informacione:" Rovato është ndër qytete më të mëdha te provincës së Brescias, shtrihet në pjesën tokësore të Francokortës.Kjo hapësirë tokësore quhet kështu në bazë të emrit të sortit të rrushit Francia corta, nga e cila përfitohet vera e njohur jo vetëm në Lambordi e Itali, por në mbar Europen,...Shqiptarët këtu punojnë kryesisht në ndërtimtari, me ndonjë prejashtim,.." u shpreh ndër të tjera Driton Krasniqi, i cili edhe vet e drejton firmen ndërtimore TONI CONSTRUKCIONI, ndërsa në bashkëpunim me dy vëllëzërit tjerë.,Valbonin e Fatonin, janë bashkëpronarë të Bar-Restorantit "Iliria", në qendër të Rovatos.
Nga pronarët e lokalit, interesohem në radh të parë për emrin, nga iu ka lindur idea që kështu ta emrojnë kështu?! Njeri nga vëllëzërit u përgjegj:"Meqenëse ka shqiptar, nga Kosova, Maqedonia dhe Shqipëria,si emër ma gjithëpërfshirës n'a u duk Iliria,dhe këtu i shërbejm myshterinjët edhe me specialitete të ushqimit italian,dhe specialitete të skarës shqiptare, kryesisht asaj kosovare,ku kemi edhe kuzhinieret e specializuar e me përvoj Agron e Nebih Hoti..."
Iliria kishte një hapsir të madhe,me dy salla te mira, e një terrasë të gjërë dhe hapsirë të gjelbrimit përpara.Dispononte edhe me disa monitor të mdhej në mur, për t'i përcjellur kanlet digjitale satelitore shqipe.Në çdo këndë ishin vendosur simbole kombëtare.
Aty percjellin shqiptaret ndeshjete kombëtares Shqiptare. Duelet e bokserit të njohur kosovar, junikasit Luan Krasniqi,aty shpesh vinin edhe grupe këngëtarësh te estradës shqiptare e kosovare, etj. etj.Shkurt, shqiptarët kahen e lire, per ndonje aktivitet të gjitha zhvillohen aty.
Madje edhe organizimet private si dasma e per kryeshëndosh. sikur kishte bërë.
Studenti dhe tërmeti

Studeni i ekonomisë Fredi Beshiri, para dy vite kishte ardhur për të studiuar, pasi kishte familjen edhe ma parë, ai tani edhe studion edhe punon pa shkëputje nga puna, gjuhen angleze dhe italiane e kishte mësuar qysh në Gostivar në Kolegjin "Jahja Kemal". I pytur se a e kishte të afërt apo të njohur ndonjërin nga viktimat e termetit të fundit në Ambruzzo,Fredi pas një frymëmarrje të thellë u përgjegj:" Të afërm nga gjaku nuk pata, por i njhja përmes familjes së gjërë.Kishin ardhur për t'a siguruar një jetesë, por pësuan.Por jo vetem këtu, në termetin e Ambruzzos, viktima të shqiptarëve kishte edhe në Kullat binjake në SHBA, edhe në Afganistan e Iraq,... kjo jep të kuptojm, se shqiptarët janë të shpërndarë anembanë botës,..." u shpreh ndër të tjera i riu nga Gostivari, i cili fliste me ngadal me emocione, ku shihej që ndiente dhimje për të gjitha viktimat.
Kriza godet bizneset e shqiptarëve
Kriza globale ka përfshi edhe Italin, e së bashku edhe shqiptarët që punojnë këtu, të cilët kryesisht merren me ndërtimtari, ku edhe kan hapur firma ndërtimore.Shumë shqiptar kan formuar firma , por si ma te njohur në këtë qytet jan Gani Jaha nga Peja, Brahim Kolgeci nga Theranda, etj.të cilët edhe këta ankohen,në investitorët të cilët nuk i japin mjetet me kohë.Kështu drejtuesi i firmes ndërtimore "Kapo Pontegji" Brahim Kolgeci u shpreh," Se më kan disa qindra mijëra eura borgj investitoret, jam detyruar që një shtëpi disakatëshe të blerë disa vjet ma parë, ta ndërrojë me një ma të vogël, e me dallimin e mjeteve që më kan mbetur t'i paguaj punëtorët".
Ndërkaq, i riu Ibish Haxhiaj nga Burimi( ish Istogu) i Kosovës ankohet te organet vendore për marrjen e lejes së punës.Ai thot se është i detyruar të angazhojë avokat, që t'a rikthejë, ndonëse kam punuar rregullisht dhe me dokumentacion të rregullt deri tash.
U interesova,për gjeneratat e reja shqiptare që lindin këtu,dhe ato që vin si fëmijë, a organizohet mësimi plotësues i gjuhës shqipe.
Morra përgjigjie negative, ndonëse kishte pasur disa tentime, por deri më tash kot, si gjithmon faji jetim.Shpresojn, dhe disa nga bashkëbiseduesit premtojn se do të gjejn forma dhe mënyra e të organizojm jo vetëm mësimin-pasi ka disa mësues që kan punuar ne Kosovë, por edhe ndonje shoqëri kulturoe-pasi ka talent që kan qen të angazhuar edhe në vendëlindje, e pse jo edhe ndonjë ekip-skuader futbolli në gara kampionale amatore te provincës së Brescias.
Turneu në futboll "NDERI JONË"
Si organizim më i gjërë ishte turniri në futboll të vogël "NDERI JONË", ku përveq shqiptarëvë morren pjese edhe iatlian, maroken, maqedon, etj.
Në palestren sportive ku mbahej turniri takuam shumë shqiptar që kishin ardhur nga Triesta, Treviso, Piacenza, madje edhe nga regjioni i Ambruzzos ku ishte termeti që morri jeten e qindra njerëzve.Nga ky regjion, konretisht nga provinca e Pescarës, kishte ardhur i riu Shpejtim Shabani, portier i njohur
që mbrojti edhe ne Kosovë, në Gjermani,e ketu mbronte për ekipin nga "IntonGeni", kur e pyetum se si kaluan me drdhjet e tokës, Shpejtimi u përgjegj:"Jemi disa kilometra ma larg nga epiqendra, viktima nuk ka, por dridhjet vazhdojnë akoma, dhe akoma sygjerohemi të flem jasht, nëpër makina e tenda të imrovizuara".
Ishte një ditë e bukur me diel e mesit të prillit, dite feste -Pashkët katolike.Shqiptarët përveq nëpër familjet e tyre, këtë ditë mund t'i hasësh atë ditë edhe në dy vende publike, o te Bar-Restoranti i shqiptarëve, o te palestra sportive ku zhvilloheshin lojrat në një atmosfer vërtet festive.
Fitues i turneut,ekipi "Samadraxha"
Turneu që ishte i pari në këtë regjion, ishte pagëzuar me emrin zimbolik "Nderi jonë",Organizator ishte ekipi fitues i turneut për Ditën e Flamurit në nëntorin e vitit(2008) "K.Pontegi", i përkrahur edhe nga Bar-Restorant "Iliria",firma ndërtimore "Gani Jaha", si dhe nga shqiptarët që jetojn e punojn në Rovato dhe rrethinën e sajë.Turneu u zhvillua në palestren sportive(polisportiva) në Adrense të Rovatos,
e cila ishte shum e përshtatëshme për lojtar dhe shikues.Në pauza të pranishmit u argëtuan me muzikë shqipe.
Në këtë turne përveq lojtarëve shqiptar morën pjese edhe italian, maqedon, marokien, etj, madje tri ekipe komplet ishin marokien që jetojn e punojnë në Rovato.Rivaliteti ishte shumë i madh sa në disa ndeshje, fituesin u desht të përcaktojn penalltit.
Në finale u takuan ekipi "Samadraxha" nga Treviso dhe "K.Pontegi" nga Rovato.Pra fillimit të finales u intonuan të dy himnet, himni shtetëror i Kosovës dhe Kombëtar Shqiptar.Ndeshja finale, kishte aksione të bukura dhe gola të bukur, duke shënuar herë njeri ekip herë tjetri, keshtuqë ndeshja perfunoi e barabart 3:3.Penalltit e caktuan fituesin, dhe me merit fitoi ekipi "Samadraxha", sepse gjat gjith turneut nuk pësojë asnjë humbje.
në përfundim të finales, dhe caktimin e fituesit filloi nje festë e vërtet ku u hodhën në valle të dy ekipet dhe shikuesit që ishin të pranishëm.
Për më të mirët u ndanë kupa, medalione, mirënjohje, etj
Radhitja e ekipeve të para: 1."Samadraxha", 2."K.Pontegi", 3."Gani Jaha' dhe 4.FC "Kosova"
Ekipi fitues luajti me këtë përbërje:
Xhemail Hajdaraj,Qazim Musa, Fadil Bajraktari (kapiten), Ilir Elshani (portier),
Arben Krasniqi, Sami Binaku dhe Bujar Bytyqi.
I pyetur, se si ndjehet në këto momente, kapiteni i ekipit fitues, z. Fadil Bajraktari, ndër të tjera u shprehë" Jam i emocionuar, sepse që në fillim të ndeshjes finale u lëndova, dhe nuk munda të i ndihmojë bashkëlojtarët.Me këtë ekip kemi fituar edhe disa herë të tjera ne turniret për nder të festave Kombetare e shtetërore, që jan organozuar në Treviso.Pra ,kryesisht me këta lojtar luajm nga viti 2004.I falemenderoj organizatorët e këtijë turneu, shikuesit tan që i kemi te rregullt,që edhe këtu na erdhen duke kaluar mbi 200 km, si dhe sponzorin,z.Xhemajli Papaj, një bashkëvendas nga Smadraxha e Therandës,..." Duhet cekur se ekipi fitues i këtijë turneu ("Samadrxha")është i përbër nga lojtarë, ish pjesëtar të UÇK-se, në Brigaden 123 të zonës së Pashtrikut, prandaj sipas Qazim Musaj(t), këtë fitore ia dedikojm dhjetvjetorit të çlirimit të Kosovës, dhe të gjithë bashkeluftëtarëve , sidomos atyre që ranë dëshmor për lirin e Kosovës.



Beqir Cikaqi: Një ditë me shqiptarët e Rovatos U1_1
Foto e perbashket pas finales

Beqir Cikaqi: Një ditë me shqiptarët e Rovatos U1_2
Nje nga festat e shqiptareve te Iliria
Beqir Cikaqi: Një ditë me shqiptarët e Rovatos U1_3
Sheshi kryesor i Rovatos, ku me se shumti hasen shqiptaret
Beqir Cikaqi: Një ditë me shqiptarët e Rovatos U1_4
Driton Krasniqi(ne mes) me disa bashkatdhetar
Beqir Cikaqi: Një ditë me shqiptarët e Rovatos U1_5
Gezimi i fituesve
Beqir Cikaqi: Një ditë me shqiptarët e Rovatos U1_6
Vendi i 1. Samadraxha
Beqir Cikaqi: Një ditë me shqiptarët e Rovatos U1_7
Fadil Bajraktari, kapiten i ekipit fitues
Beqir Cikaqi: Një ditë me shqiptarët e Rovatos U1_8
Intonimi i himnit
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 70
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi