Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bashkimi i Gjermanisë me foto e tekst

Shko poshtë

Bashkimi i Gjermanisë me foto e tekst Empty Bashkimi i Gjermanisë me foto e tekst

Mesazh nga Agim Gashi Fri Oct 03, 2014 3:55 pm

Bashkimi i Gjermanisë me foto e tekst

AGIM GASHI

URIME FESTA E BASHKIMIT GJERMANI

Sot është festë e madhe
Feston Gjermania,
Ditën e bashkimit
Kur kthehet krenaria.
 
Tre tetori i çdo viti
E kthen historinë,
Kur një popull ndaras
Festonin lirinë.
 
Njëra komuniste
Tjetra demokrate,
Ndarja e një trungu
Ndante njerz dhe fate.
 
Por viti nëntdhjetë
Forcat i bashkon,
Murin e Berlinit
Tërsisht e rrënon.
 
Me mure nuk jetohej
Këtë dinte Gjermania,
Si me u nda jeta?
Si ndahej dashuria?
 
Iu ngjiten murit
Me gjak e me jetë,
Sot vetëm kujtimet
Smunden me u tretë.
 
Dikush nga shqiptrët
Me flamurin Kuq e Zi,
Nuk donte bashkimin
Me një Gjermani.
 
Ndersa trungi i Arbërit,
Tkurr edhe coptu,
Shqiptari i shkretë
Sdinte me mendu
 
Kalojnë vite, mote,
Do t´kalojnë gjithnji,
Kur më e ndarë
E dashura Gjermani.
 
O atdhe u bukur
I rracës ariane,
Shumë ndihma Arbnisë
Me zemër ia bane.
 
Po të lus dhe tani
Oj toka e Gjermanisë,
Bashkonaj edhe neve
Tokat e Arbnisë.
 
Urime, Urime,
Me zemër t´këndoj Ty,
Shumë jetna shpëtove
Krenarja Gjermani.
 
Në Ty ka ndrrue jeta
Ka ndrrue edhe moti,
Të ndihmon vetëvetja
Të ndihmon dhe Zoti.
 
03.10.2014
Düren


 
PAK NJOHURI PËR REPUBLIKËN FEDERALE TË GJERMANISË

Gjermania (gjermanisht: Bundesrepublik Deutschland lexo: Bundesrepublik Dojçland ose Deutschland lexo: Dojçland), zyrtarisht Republika Federale e Gjermanisë, ndodhet në pjesën qendrore të Evropës dhe kufizohet në veri me Danimarkën, në lindje me Poloninë, në juglindje me Çekinë, në jug me Austrinë dhe Zvicrën, në perëndim me Francën, Luksemburgun, Belgjikën dhe Holandën. Ndërsa në veri në anën perëndimore e përshkon kufiri natyral i Detit të Veriut dhe anën lindore Deti Baltik. Territori i Gjermanisë mbulon 357,021 km² ai ndikohet nga klimat mesatare sezonale. Me mbi 85 milion banorë, Gjermania ka numrin më të madh të popullsisë në Evropë dhe është e treta shtëpi për numrin e migrantëve ndërkombëtarë.
Një regjion i quajtur Germania, i banuar nga disa fise Gjermanike është njohur dhe dokumentuar para vitit 100 pas.e.s.. Prej shekullit X territoret Gjermane kanë formuar pjesën qendrore të Perandorisë së Shenjtë Romake që qëndroi deri më 1806. Gjatë shekullit XVI, Gjermania veriore u bë qendra e Reformave protestante. Si një shtet-komb modern, vendi fillimisht u bashkua mes Luftës Franko-Prusiane më 1871. Pas Luftës së dytë Botërore, Gjermania u nda në dy shtete të veçanta përgjatë vijave të okupimit nga Aleatët më 1949.
Dy shtetet u ribashkuan më 1990. Gjermania perëndimore ishte anëtare themeluase e Komunitetit Evropian më 1957, që më vonë u bë Bashkimi Evropian më 1993. Gjermania është pjesë e zonës Schengen, pa kufinj, dhe ka adoptuar valutën Evropiane, euron më 1999.
Gjermania është një Republikë parlamentare federative prej gjashtëmbëdhjetë shtetesh (gjermanisht: Länder). Kryeqyteti dhe qyteti më i madh është Berlini. Gjermania është anëtare e Kombeve të Bashkuara, NATOs, G8-ës, dhe G4-ës, dhe ka nënshkruar Protokollin Kyoto. Është ekonomia e tretë në botë për nga Bruto prodhimi vendorë (BPV) dhe eksportuesi më i madh në botë i të mirave më 2007. Në terme absolute, Gjermania ka buxhetin vjetor për ndihma zhvillimore të dytin në botë (pas SHBA-ve),.
Vendi ka ndërtua një standard të lartë jetese dhe ka themeluar një sistem gjithëpërfshirës të sigurisë sociale. Ajo ka një pozicion kyç në afera Evropaine dhe mirëmban një partnership të ngushtë nivel ndërkombëtar.
Gjermania njihet si lider shkencorë dhe teknologjik në disa fusha


Bashkimi i Gjermanisë me foto e tekst 2139_0_1Bashkimi i Gjermanisë me foto e tekst Deutsche_einheit_brandenburger_torBashkimi i Gjermanisë me foto e tekst Bundesarchiv_Bild_183-1990-1003-400,_Berlin,_deutsche_Vereinigung,_vor_dem_ReichstagBashkimi i Gjermanisë me foto e tekst EinheitquizBashkimi i Gjermanisë me foto e tekst Deutsche-Einheit-Panorama_panoramaBashkimi i Gjermanisë me foto e tekst C17857d9Bashkimi i Gjermanisë me foto e tekst Tag-der-deutschen-Einheit-am-3.10.2010-um-0-40h-%C2%A9weiberg
Bashkimi i Gjermanisë me foto e tekst T%20fritz%20schumann_jugendfotos%20neuBashkimi i Gjermanisë me foto e tekst T%20fritz%20schumann_jugendfotos%20neu
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 70
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Bashkimi i Gjermanisë me foto e tekst Empty Re: Bashkimi i Gjermanisë me foto e tekst

Mesazh nga Agim Gashi Fri Oct 03, 2014 7:48 pm

Bashkimi i Gjermanisë me foto e tekst Tag-der-deutschen-einheit-2014
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 70
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Bashkimi i Gjermanisë me foto e tekst Empty Re: Bashkimi i Gjermanisë me foto e tekst

Mesazh nga Agim Gashi Fri Oct 03, 2014 7:48 pm

Bashkimi i Gjermanisë me foto e tekst 0,,17119359_303,00
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 70
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Bashkimi i Gjermanisë me foto e tekst Empty Re: Bashkimi i Gjermanisë me foto e tekst

Mesazh nga Agim Gashi Fri Oct 03, 2014 7:48 pm

Bashkimi i Gjermanisë me foto e tekst 1926694_632956476813722_1434537665657758734_n
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 70
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Bashkimi i Gjermanisë me foto e tekst Empty Re: Bashkimi i Gjermanisë me foto e tekst

Mesazh nga Agim Gashi Fri Oct 03, 2014 8:02 pm

Bashkimi i Gjermanisë me foto e tekst 2014-06-04-PM-2-euro-muenze-deutsche-einheitBashkimi i Gjermanisë me foto e tekst 046de20791Bashkimi i Gjermanisë me foto e tekst Tag-der-deutschen-einheit-berlin-470x310-648x427Bashkimi i Gjermanisë me foto e tekst Shutterstock_141420133Bashkimi i Gjermanisë me foto e tekst Tag-der-deutschen-einheit-bild-2Bashkimi i Gjermanisë me foto e tekst Shutterstock_159524150Bashkimi i Gjermanisë me foto e tekst Dts_image_3496_csnbpjabri__pt_8Bashkimi i Gjermanisë me foto e tekst Logo
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 70
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Bashkimi i Gjermanisë me foto e tekst Empty Re: Bashkimi i Gjermanisë me foto e tekst

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi