Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shtypi i Athinës: Enver Hoxha është grek

Shko poshtë

Shtypi i Athinës: Enver Hoxha është grek Empty Shtypi i Athinës: Enver Hoxha është grek

Mesazh nga Agim Gashi Sat Jan 24, 2015 12:18 am

Shtypi i Athinës: Enver Hoxha është grek


Shtypi i Athinës: Enver Hoxha është grek Envvvghhj




Një portal fetar ortodoks grek ka marrë përsipër ta cilësojë Enver Hoxhën me kombësi greke, njofton agjencia e lajmeve "Agimipress".

Në një shkrim të botuar në këtë portal thuhet se “Enver Hoxha, lindi në fshatin Dusja, fshat të cilit më vonë ju ndryshua emri në Qefalari, i cili ndodhet në afërsi të Kiato-s së Korinthit”.
“Paraardhësit e familjes së Enver Hoxhës, kanë ardhur në Korintho, mbas rënies së qytetit në duart e Otomanëve Turq, së bashku me familjen Notara. Fillimisht u përqendruan në Trikalla të Korinthit, dhe më pas për siguri shkuan në fshatin Dusja – i cili sot emërtohet si Qefalari. I pari i familjes së tyre merrej me tregtinë e farërave grurë…etj, dhe nga kjo vendasit i ngjitën pseudonimin Mavragani i cili më vonë do të bëhej edhe mbiemri i ri i familjes së tyre. Këto të dhëna i konfirmon gjenerali i ushtrisë G. Afandis, në librin e tij “ Οß μεγÜλες ÜπÜτες ”, i cili pohon se këto i di nga familjarët më të ngushtë të familjes së Enver Hoxhës”, shkruan portali orthodoxia-ellhnismos.gr.
Sipas këtij portali, paraardhësi i familjes së Enver Hoxhës, Apostolos Mavraganis, i cili ishte i lindur në fillimet e shekullit të 20-të dhe kishte katër djem: Jorgo, Aleksandro, Leonidha dhe Maho, si dhe tre vajza.
“Jorgo, i madhi, u arrestua nga gjermanët si agjent i shërbimeve sekrete, e torturuan dhe më pas e lanë të lirë. Aleksandri studioi për drejtësi në Athinë, dhe u përndoq nga Diktatura e Metaksa-së si i majtë, të cilin më pas e përkrahën Shërbimet Sekrete, duke e çuar në Romë pranë Papës në Vatikan, ku filloi të mësonte gjuhën shqipe. Më pas e çuan në Paris, ku u përsos mbi teoritë komuniste, dhe luftën revolucionare. Aty e lidhën me një shqiptare musilmane dhe më pas të dy i dërguan në Kosovë për të themeluar Partinë Komuniste Shqiptare. Fondet ishin të paguara nga Anglia dhe shërbimet sekrete angleze, me ndihmën e të cilëve ai u ngrit menjëherë në krye të Partisë Komuniste Shqiptare. Menjëherë paskëtaj u vendos në Tiranë, ku ngriti gazetën Vatra, dhe gazetën javore Java. Zbriti nga froni Mbretin Zog të cilin e kishin ngritur në fron gjithashtu Anglezët, por me një format të gatshëm dhe me marrëveshje u duk sikur e sakrifikuan… . Ndërkohë vëllai i Aleksandrit, Leonidha u lidh me vajzën e vogël të Miçotaqit Katerinën”, ka shkruar portali ortodoks grek.
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi