Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Vritet ujku që mbyti 20 krerë lopë në Kamenicë

Shko poshtë

Vritet ujku që mbyti 20 krerë lopë në Kamenicë Empty Vritet ujku që mbyti 20 krerë lopë në Kamenicë

Mesazh nga Agim Gashi Tue Jul 14, 2015 5:12 pm

Vritet ujku që mbyti 20 krerë lopë në Kamenicë
Vritet ujku që mbyti 20 krerë lopë në Kamenicë Ujku-kamenice1


Fermeri Enver Maloku, nga fshati Kikë i komunës së Kamenicës, kishte kohë që ruante dy ujqër të cilët po bënin kërdi në bagëtinë e fshatit.

Nga muaji shkurt e deri tani këta ujqër kanë mbytur rreth 20 krerë lopë, vlera e të cilave sillet rreh 30 mijë euro, ndërsa kanë plagosur përmbi 30 krerë lopë.

Ai ka thënë se ka pikasur këta dy ujqër më herët kur kishin sulmuar në oborrin e tij dhe kishin marrë guxim që të sulmojnë prapë në të njëjtin vend. Sipas tij ka qenë mjaft e çuditshme koha e sulmit që e përdorin ujqit.

"Këta dy ujq kanë hëngër 20 krerë lopë deri më tash në fshatin tonë. Ka qenë mjaft e dhimbshme sepse përveç dëmeve që na kanë shkaktuar na kanë ngordhur viçat e rijnë sepse nuk ka pasur ushqim sepse i ka mbytur nënat e tyre.

Këta dy ujqër kanë qenë mjaft të rrezikshëm dhe kanë vepruar bashkë dhe si cak kanë pasur vetëm lopët dhe asgjë tjetër. Kanë hyrë në oborrin tek unë dhe ma kanë sulmuar lopën të cilës i kanë shkaktuar plagë. Ka qenë interesante sepse njëri ka tentuar që të habisë lopën dhe tjetri e ka sulmuar. Kam dalë unë dhe kanë ikur.

Unë e kam ditur që 99% do të kthehen nesër dhe më e çuditshmja ka qenë se kanë ardhur fiks në orën 10 të mëngjesit sikurse edhe atë ditë që sulmuan. Unë kam dalë prej shtëpisë me pushkë dhe prej 60 metrave ku ata ishin duke sulmuar lopën prapë kam marrë në shënjestër dhe kam gjuajtur. Kur kam gjuajtur ndërsa ai ka lëvizur ashtu i plagosur dhe mas 100 metrave e kam gjetur të ngordhur. Ujku tjetër ka ikur dhe tash ka mbetur pa bashkëpunëtor për momentin”, ka thënë ai për Kohën Ditore. /albeu.com/
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 70
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi