Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Gjenden faqet më të vjetra të Kuranit në Birmingham University?

Shko poshtë

Gjenden faqet më të vjetra të Kuranit në Birmingham University? Empty Gjenden faqet më të vjetra të Kuranit në Birmingham University?

Mesazh nga Agim Gashi Wed Jul 22, 2015 5:48 pm

Gjenden faqet më të vjetra të Kuranit në Birmingham University?


Gjenden faqet më të vjetra të Kuranit në Birmingham University? Largea__84132099_quran0101437573849


Testet sugjerojnë se faqet e Kuranit që gjenden në një universitet britanik mund të jenë një kopje e vjetër e mbijetuar e tekstit fetar duke i dhënë atij “rëndësinë botërore të trashëgimisë myslimane dhe studimit të Islamit”, thanë sot studiuesit.
“Analiza e radiokarbonit zbuloi se pergamena në të cilën është shkruajtur teksti daton në vitet 568-645, kjo me 95 për qind saktësi”, deklaroi një ekip nga Universiteti I Birminghamit.



Susan Worrall, drejtoresha e Koleksioneve të Veçanta të Universitetit, u shpreh se “testet kanë nxjerrë një rezultat emocionues, që kontribuon në mënyrë të konsiderueshme për të kuptuar kopjet e hershme të shkruara të Kuranit”.
Dy faqe pergamenë, që kanë tekstin e shkruar me një shkrim të lashtë arab i njohur si Hijazi, ishte lidhur gabimisht me faqe të tjera që datojnë në fundin e shekullit VII.
Gjenden faqet më të vjetra të Kuranit në Birmingham University? _84297104_koranbirmingham624
“Këto faqe mund të na kthejnë në vitet e themelimit të Islamit”, tha Brian Thoms, profesor i marrëdhënieve ndërfetare në universitet.
”Sipas traditës myslimane, profeti Muhamet ka marrë mësime midis viteve 610-632 vit i vdekjes së Tij’, u shpreh Thomas.
“Mësimet e Muhametit në fillim ishin transmetuar gojarisht, por disa prej tyre u shkruan në pergamenë, gurë, gjethe palme dhe në shpatullat e deveve”, tha ai.
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 70
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi