Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Sipas Dick Martyt, ja kush janë “peshqit e mëdhenj” të krimit në Kosovë dhe “mysafirët” e parë në Hagë

Shko poshtë

Sipas Dick Martyt, ja kush janë “peshqit e mëdhenj” të krimit në Kosovë dhe “mysafirët” e parë në Hagë Empty Sipas Dick Martyt, ja kush janë “peshqit e mëdhenj” të krimit në Kosovë dhe “mysafirët” e parë në Hagë

Mesazh nga Agim Gashi Mon Jan 18, 2016 5:19 pm

Sipas Dick Martyt, ja kush janë “peshqit e mëdhenj” të krimit në Kosovë dhe “mysafirët” e parë në Hagë


Sipas Dick Martyt, ja kush janë “peshqit e mëdhenj” të krimit në Kosovë dhe “mysafirët” e parë në Hagë Largea_largea_new-haliti-thaci-veseli13941091441453124897


Zvicerani Dick Mraty, duke folur për zhvillimet e fundit ne Kosovë ne një bisede për “Presheva jonë” ka deklaruar se “Kosova nuk mund te ketë perspektive politike dhe ekonomike, nëse ky vend drejtohet nga njerëz të dyshuar, të korruptuar dhe në lidhje me krimin e mafien..”. Ai këtu ka përmendur Hashim Thacin, Xhavit Halitin, Kadri Veselin etj…te cilet i quan “peshq te mëdhenj”.


Dicka Marty: Pse Hashim Thaçi nuk po me padit ne gjyq për “shpifje”

Vëzhguesi zviceran me renome ndërkombëtare Dicka Marty ne kete bisedë i gëzohet progresit të proceseve zhvillimore ne Kosovë. Madje sipas tij “Serbia, duket se është dorëzuar përballe realitetit në Kosovë dhe nëse sot jo, ajo sigurisht nesër do ta njohe pavarësinë e saj”.

Asambleja Parlamentare e Këshillit Evropian ne Strasbougr ne sesionin special me 23 janar të vitit 2014 ka debatuar për raportin e Dik Marty, i cili pretendon që “disa pjesëtarë të ish-Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës kane abuzuar me luftën , duke u marrur me trafikim të armëve dhe të organeve njerëzore”.
Sipas mediave ndërkombëtare duke ju referuar në raportit te senatorit të Këshillit të Evropës, Dick Marty në vitin 2011 ndër tjera thuhet se “krerë të lartë të ish-UÇK-së, të cilët tash udhëheqin politikën e Kosovës, shumë shpejt mund të përfundojnë si të kërkuar nga drejtësia ndërkombëtare. Ata dhe disa të tjerë po hetohen për likuidime, vrasje me motive politike kundërshtarët e tyre, pastaj për krime të tjera kundër njerëzimit, trafikim organesh dhe droge, naftë dhe armësh..”
“Kur u publikua ky raport, e kam nënvizuar se duhet të lexohet me kujdes dhe fjalët duhen kuptuar ashtu siç janë shkruar dhe pa nënkuptime të tjera…”, ka thënë senatori zvicerane Dick Marty për “Presheva Jonë”.
As unë e as raporti im nuk jemi kundër UCK-së as kundër pavarësisë, thjeshte kundër abuzuesve te luftës, çka dosjet janë shume të rënda.
Senatori dhe hetuesi i njohur zvicerane me renome ndërkombëtare sot ka përshëndetur deputetët e Kosovës qe i kanë thënë PO themelimit te Gjykatës speciale për krime në Kosovë që tashme i dihet edhe selia e saj, Haga. Sipas z.Marty “me themelimin e Tribunalit për krime në Kosovë, padyshim Kosovës do t’i hapë perspektiva te reja te integrimeve.”
“Kjo gjykate e cila ne të mire te Kosovës dhe qytetarëve te saj, nuk mendoj se do te jete kundër Kosovës apo UCK-së, por abuzuesve te saj gjate dhe pas luftës në rajon. Besoj se këtë e dinë mirëfilli edhe një pjese e politikajve kosovar, sidomos ata me duart e papastra.” ka pohuar ne vazhdim z.Marty, duke pyetur se “pse Hashim Thaci nuk po me padit ne gjyq për “shpifje” ?!
Vëzhguesi zviceran me renome ndërkombëtare i gëzohet progresit të proceseve zhvillimore ne Kosovë. Madje sipas tij “Serbia është dorëzuar përballe realiteti në Kosovë dhe nëse sot jo sigurisht nesër do ta pranojë pavarësinë e saj.
Por zvicerani Marty është i preokupuar me migracionin e qytetarëve të Kosovës, për te cilin fenomen ai shprehet se “vërtetë me shqetëson kjo ikja e kosovareve nga vendi i tyre. Qeveria dhe institucionet tjera te Kosovës duhet te bëjnë me shume sidomos për te luftuan korrupsionin, krimin e organizuar, papunësinë dhe me pas për t ju krijuar kushte dhe perspektive popullatës, sidomos te rinjve, për t ‘mos ju dhënë shkak aty te lëshojnë vendlindjen, sepse me vendlindjen nuk vjen asgjë. Unë mendoj se Kosova nuk mund te këtë perspektive politike e as ekonomike, nëse ky vend i lodhur nga lufta e sot nga emigrimet drejtohet nga njerëz te dyshuar, te korruptuar dhe ne lidhje me krimin dhe mafien..”


Akuzat janë të përpiluara nga amerikanët

Ne vazhdim z.Marty, ka pohuar se “votim i parlamentarëve kosovare pro kësaj gjykate dëshmon se edhe vete deputetet dhe qytetaret kërkojnë drejtësi për ata qe kane abuzuar dhe kane bere krime mbi qytetaret gjate apo pas lufte. Por policia vendore dhe ndërkombëtare duhet tash përqendrohen ne mbrojtjen e dëshmitarëve të gjallë, për te pasur sukses ndëshkimi i atyre qe abuzuan me luftën ne Kosovë për interesa te tyre personale ” ka nënvizuar këtu Dick Marty duke përmendur emrat e Hashim Thaçi, Xhavit Halitin, Kadri Veseli etj…te cilët i quan “peshq të mëdhenj”.

Sipas z.Marty “Është fakt se në raportin ju kam shmangur emrave, por ja është një çështje interne. Por, e vërteta dhe sinqeriteti intelektual, respekti për popullin e Kosovës dhe familjet e viktimave kërkojnë nga ne që gjërave t’u themi një ditë emër. Këta emra janë emra që janë cituar për shumë vite në dokumentet që janë hartuar nga forcat policore, nga shërbimet sekrete të disa vendeve, përfshire këtu edhe gazetat botërore. Unë e kam kryer me Kosovën, nuk merrem më me trafikun e organeve. Kam dorëzuar raportin tim aty ku duhet dhe tash fjalën e kane te tjerët. As unë e as raporti im nuk jemi kundër UÇK-së por kundër abuzuesve te luftës dhe mos harroni se hetimet dhe akuzat janë një përmbledhje jo vetëm nga raporti im, por edhe nga Carla del Ponte dhe raportuesi amerikan, mikut të shqiptarëve Prokurori John Clint Williamson i cili për këto hetuesi ka vizituar disa here jo vetëm Kosovën por edhe Shqipërinë..”, ka thëne ne fund zvicerani Dick Marty.
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 70
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi